TO NIE JEST KRAJ DLA STARYCH LUDZI

Nasza ocena:6Nośnik:Blu-ray
Tytuł oryginalny:No Country For Old Men
Gatunek:sensacja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2007
Czas trwania:122 min
Kategoria wiekowa:18 lat
Reżyseria:Ethan Coen, Joel Coen
Obsada:Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson, Kelly Macdonald, Tess Harper, Beth Grant
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Polujący na pograniczu Teksasu i Meksyku myśliwy Llewelyn Moss (Josh Brolin) natrafia na obrazek daleki od sielanki – kilka trupów, furgonetka z narkotykami i walizka z dwoma milionami dolarów.
Galeria

Choć to nieładnie – zabiera pieniądze. A wkrótce przekonuje się, że nie tylko nieładnie, ale i niebezpiecznie jest przywłaszczać sobie cudze mienie. Jego tropem rusza bowiem psychopatyczny morderca Chigurh (hipnotyczny, genialny Javier Bardem), którego zadaniem jest odzyskać pieniądze. Zadanie nie jest proste, bo Moss, jako były żołnierz, potrafi zacierać za sobą ślady. Tropionego i tropiącego tropi szeryf Ed Bell (Tommy Lee Jones).

Dwa Złote Globy, trzy nagrody BAFTA i cztery Oscary mówią same za siebie. Film braci Coen jest doskonale przemyślany i skonstruowany, ewoluując od thrillera do dramatu egzystencjalnego, jest równocześnie bardzo spójny. Od klimatycznego początku do przewrotnego końca trzyma w napięciu. Klimat, groza, brutalność, granie ciszą i czarny humor to najkrótsza charakterystyka tego, co wypełnia dwie godziny projekcji. W statycznej scenie nieśpiesznej rozmowy Chigurha ze sklepikarzem chyba nawet atomy powietrza zastygają w bezruchu z przerażenia.

Wymowa filmu jest okrutna – dobro musi skapitulować pod naporem zła. Dawne wartości nie są w stanie się obronić, a bogiem naszych czasów jest pieniądz. Odchodzący na emeryturę, zmęczony życiem szeryf uosabia porządek i praworządność, ale jest świadomy swojej bezsilności. Zło, brak wartości i bezrefleksyjność gubi zwykłych ludzi i będzie gubić coraz bardziej. Taki jest obraz kondycji moralnej społeczeństwa amerykańskiego w oczach Coenów.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz idealny, wszelkie szczegóły widoczne bardzo wyraźnie – pot na twarzy, unoszący się w powietrzu kurz, nie brak również tych bardziej krwistych, jak zbliżenia ran czy fragmenty mózgu na ścianie. Kolory na pustyni ciepłe jak niezastygła krew, dużo jasnych brązów, słonecznych beżów. W mieście odcienie szarości. Czerń głęboka. Transfer bezbłędny.

Dźwięk na szóstkę, różnorodność wystrzałów – łomocących, łoskocących, świszczących, dudniących – oddana jest bardzo plastycznie. Realistyczny szum rzeki, szczekanie psa, dźwięk rykoszetów świadczą o dobrej pracy głośników.

BONUSY

Dodatki tłumaczone na polski. W najciekawszym z nich, „O realizacji filmu” (23 min), twórcy rozważają, do jakiego gatunku można zaliczyć ich film, opowiadają o specyfice kręcenia obrazu, którego akcja toczy się na pograniczu meksykańsko-teksańskim lat 80. Mowa o psychologii postaci i o materiale literackim będącym podstawą scenariusza.

W „Pracując z braćmi Coen” (8 min) usłyszymy wypowiedzi członków ekipy na temat pracy z Coenami, którzy potrafią stworzyć na planie dobrą atmosferę i stanowią bardzo zgrany duet.

„Dziennik wiejskiego szeryfa” (6 min) dotyczy postaci, z której perspektywy oglądamy historię opowiedzianą w filmie, i jej rozterek.

itk

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny Blu-ray
Film:6
Dźwięk:6
Obraz:6
Bonusy:3
Stopka Techniczna Blu-ray
Obraz::kolor, 2.35:1, 1080p, 16:9
Dźwięk::PCM, Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::pl (DD 5.1), ang (PCM, DD 5.1), cze (DD 5.1), ros (DD 5.1), tur (DD 5.1), węg (DD 5.1)
Napisy:PL, ANG, ARA, BUŁ, CHO, CZE, EST, HEB, ISL, LIT, ŁOT, ROS, RUM, SER, SŁO, SŁW, TUR, UKR, WĘG
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::20
Bonusy::materiał zakulisowy, materiały tematyczne
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.