THE CLASH: THE RISE AND FALL OF THE CLASH

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:The Clash: The Rise And Fall Of The Clash
Gatunek:dokument
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2014
Czas trwania:96 min.
Kategoria wiekowa:b.o.
Obsada:Mick Jones, Terry Chimes, Tymon Dogg, Pearl Harbour, Vince White, Nick Sheppard
Dystrybucja:UDR / Mystic Production
Opis

Historia wzlotu i upadku The Clash

Galeria

“The Rise And Fall Of The Clash” to kolejna pozycja poświęcona The Clash, ale pierwsza, opisująca dogłębnie wzlot i upadek tej brytyjskiej grupy. Na rynku bowiem od lat dostępne są wydawnictwa poświęcone The Clash, ale skupiające się na muzyce grupy, koncertowaniu. Jednym z najbardziej reprezentatywnych filmów gatunku jest pochodzący z 2000 roku dokument „Westway To The World: Director’s Cut”, którego autorem jest Don Letts. Pełno w nim wypowiedzi zmarłego w 2002 roku Joe Strummera oraz reszty zespołu. Edycję DVD wzbogacił materiał „The Clash On Broadway” z pobytu Brytyjczyków w Nowym Jorku gdzie zagrali wyprzedane, legendarne siedemnaście koncertów z siedmiu planowanych.

Kolejną świetną pozycją, jeśli nie lepszą, jest pochodzący z 2007 roku fenomenalny dokument „Joe Strummer: The Future Is Unwritten” w reżyserii Juliena Temple’a (twórca między innymi „Sex Pistols: Filth & Fury”) w całości poświęcony osobie Strummera. W odróżnieniu od innych biograficznych dokumentów, ten w oryginalnej formie przedstawia sylwetkę wokalisty i gitarzysty. O tym jaki był, dowiadujemy się z ust zgromadzonych wokół ogniska przyjaciół. Całość ubarwiają archiwalne przebitki, często humorystyczne animowane wstawki. Warto nadmienić o zbiorze archiwalnych wideoklipów „The Essential Clash” oraz zbiorze archiwalnych nagrań koncertowych jaką jest „Revolution Rock: The Clash Live”.

Na tym tle „The Rise And Fall Of The Clash” to dokument, który nie ocenia ani stylu zespołu, ani nie opowiada o jego muzyce, czy okolicznościach, w których rodziły się najsłynniejsze kompozycje. W dokumencie twórcy skupili się głównie na osobowościach zespołu, przybliżeniu konfliktów na linii Mick Jones-Joe Strummer, zmianach składów, relacjach pomiędzy muzykami-menadżerem, etc. O grupie opowiadają najbliżsi współpracownicy, ochroniarz, dziennikarze, partnerki. Tutaj najważniejszą osobą okazuje się być „szara eminencja” The Clash, menadżer zespołu, Bernie Rhodes, który jest głównym winowajcą rozpadu grupy. Oczywiście twórcy nie zapomnieli wspomnieć o narkotykowym nałogu Toppera Headona, jednak jego samego w filmie nie uświadczymy, za to prawie wszystkich muzyków zespołu, włącznie z tymi z ostatniego składu owszem.„The Rise And Fall Of The Clash” w przeciwieństwie do innych wydawnictw biograficznych, nie jest laurką zrobioną na kolanach, tylko obiektywnym i bardzo szczerym portretem. Tutaj nikt nikogo nie oszczędza i czasem widać jak muzycy przez ściśnięte gardło tłumią napływające im do oczu łzy. W niektórych wypadkach i to nie pomaga. W dzisiejszych czasach taki dokument to wyjątkowa rzadkość. Sporo ujawnionych w filmie faktów rzuca nowe światło na portret grupy, dzięki czemu bardziej rozumiemy przyczyny jego rozpadu.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz bardzo zróżnicowany, od materiałów archiwalnych, przeróżnej jakości, poprzez te zrealizowane współcześnie. Jakościowo całość obrazu jest bez zarzutu, ale i bez szaleństw. Jest dobrze.Ścieżka dźwiękowa w nieskompresowanym stereo wyraźna, czytelna.Niestety, ale edycja DVD nie posiada polskich napisów, są za to angielskie.

BONUSY

Tym razem ich zabrakło

Marcin Kaniak

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

  1. Bloch

    Bloch 2015-13-10 20:02 Odpowiedz

    bardzo profesjonalna recenzja !!!

Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::LPCM Stereo
Ścieżki dźwiękowe::angielska
Napisy::ANG/N, NIE/N, FRA
Płyta::2-warstwowa, 1-warstwowa
Liczba scen::16
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.