SZTOS 2

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Sztos 2
Tytuł oryginalny:Sztos 2
Gatunek:kryminał, komedia
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2012
Czas trwania:100 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Olaf Lubaszenko
Obsada:Cezary Pazura, Borys Szyc, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Bartłomiej Topa, Ewa Gawryluk, Olaf Lubaszenko
Dystrybucja:TiM Film Studio
Opis
Piętnaście lat minęło jak jeden dzień.
Galeria

Przynajmniej minęło tak chyba Olafowi Lubaszence (wspomaganemu przez Jerzego Kolasę), piszącemu, po 15 latach od momentu zrealizowania pierwowzoru, scenariusz drugiej części filmu „Sztos”. A w jeden dzień trudno coś dobrego wypocić… Można co najwyżej napisać nieskomplikowane dialogi pełne słów na „k” i „p”, spleść byle jak kilkanaście gagów w jeden ciąg przyczynowo-skutkowy, a że akurat w nastroju sentymentalnym się było (wspominając pewnie dni własnej chwały i sławy), podlać wszystko tęsknotą za PRL-em, kiedy to było biednie i zgrzebnie, ale jakoś fajnie i ciepło (z czym akurat w pewnym stopniu się zgadzam).

O konkretach fabuły trudno pisać, jak wspominałem, to raczej ciąg gagów, scenek, w których śledzimy losy Synka i młodego Janka, którzy handlują, spekulują, kradną, podrywają laski, robią w balona milicjantów, a w końcu zadzierają z mało sympatycznym oficerem UB, pseudonim Królik (Bogusław Linda). A że akurat wybuchł stan wojenny (co nie robi wielkiego wrażenia na bohaterach), pomagają jeszcze działaczowi Solidarności w potrzebie. I starają się zrobić przekręt, wyciągając kasę od ubeków.

„Sztos 2” nie jest oczywiście obrazem Polski w stanie wojennym i może aż tak surowo oceniać go nie ma potrzeby, to film wyłącznie rozrywkowy, skierowany do określonej grupy publiczności, która rechocze za każdym razem, gdy ktoś z ekranu rzuci mięsem. Ale jednak żeby takie dziury w scenariuszu… Żeby tak nieudolna reżyseria (a przecież Olaf Lubaszenko to nie debiutant i kręcił przyzwoite rzeczy)… Żeby taki brak napięcia w filmie o skoku… Nie, to akurat grzechy, których wybaczyć nie można. A czy jest za co choć odrobinkę pochwalić? Jest kilka niezłych autocytatów, trochę zabawy kinem, Bogusław Linda szarżujący aż miło. I to wszystko…

ASPEKTY TECHNICZNE

Ostrość obrazu oscyluje wokół przeciętnej. Pomimo braku zabrudzeń obraz robi wrażenie nadgryzionego zębem czasu, co spowodowane jest raczej potraktowaniem kolorów. W tych momentach, w których nie zastosowano kolorowych filtrów (zielonego, żółtego, czerwonego i różowego), sprawia wrażenie zgrzebnego (efekt ten potęguje zimowa, szara sceneria), nieco wyblakłego, mało naturalnego. Barwy są chłodne i wyprane z życia.

Mankamentem, jeżeli chodzi o dźwięk, jest to, że ścieżka muzyczna zagłusza ścieżkę dialogową, momentami, zwłaszcza gdy bohaterowie rzucają krótkie, pojedyncze kwestie, trudno wysłyszeć treść słów. Poza tym dźwięk jest typowy dla obyczaju, tyły zajęte są w przeważającej mierze odtwarzaniem muzyki, od czasu do czasu można usłyszeć przejeżdżający z jednej strony na drugą samochód czy warczący z boku czołg. Momentem, w którym najlepiej słychać przestrzenność dźwięku, jest krótki marsz w kanałach z pogłosem typowym dla zamkniętych, kamiennych przestrzeni.

BONUSY

Najdłuższym dodatkiem jest materiał „Making of” (18.16 min), w którym prócz paru słów na temat każdej z postaci usłyszymy kilka cytatów z filmu, obejrzymy m.in. kręcenie sceny z wbijaniem widelca w ramię, dowiemy się, dlaczego w „Sztosie 2” jest tak mało kobiet, i zobaczymy tańczącego Borysa Szyca. Pozostałe dodatki to galeria zdjęć i zwiastun. W okładkę płyty wklejona jest książeczka.

Jan / itk

Premiera DVD: 2.08.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::PL, ANG
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::16
Bonusy::zwiastun, materiał zakulisowy, galeria zdjęć, książeczka
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.