SYNEKDOCHA, NOWY JORK

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Synekdocha, Nowy Jork
Tytuł oryginalny:Synecdoche, New York
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2008
Czas trwania:124 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Charlie Kaufman
Obsada:Philip Seymour Hoffman, Samantha Morton, Michelle Williams, Catherine Keener, Emily Watson, Dianne Wiest, Jennifer Jason Leigh
Dystrybucja:Best Film
Opis

Jak napisać, wyreżyserować i wystawić własne życie.

Galeria

Każdy scenarzysta prędzej czy później staje za kamerą i spróbował tego także Charlie Kaufman („Być jak John Malkovich”, „Adaptacja”). Jego debiutancki film „Synekdocha, Nowy Jork” nie jest obrazem łatwym w odbiorze. Główny bohater, Caden Cotard, jest reżyserem teatralnym, który zamierza wystawić bardzo realistyczną sztukę opartą na jego własnych doświadczeniach – właściwie o nim samym. W tym celu zostaje zbudowana gigantyczna scenografia, mająca wiernie odwzorować kawałek Nowego Jorku, a do pracy Cotard angażuje sporą liczbę aktorów. Praca nad spektaklem jednak wydłuża się, fikcja coraz bardziej przeplata z rzeczywistością, a sam reżyser coraz bardziej pogrąża się w wymyślonym przez siebie świecie. Jednocześnie opuszczony przez żonę twórca poszukuje miłości, nawiązując romanse ze swoją aktorką i bileterką.

Filmowe wydarzenia Kaufman pokazuje z różnej perspektywy, a bohaterowie zamieniają się rolami. Bardzo to wszystko jest skomplikowane i chyba jednak trochę przekombinowane. Krytycy ocenili ten projekt różnie, ale ma on swoje pozytywy, chociażby w postaci świetnej (jak zwykle) kreacji Philipa Seymoura Hoffmana, który wcielił się w Cadena Cotarda.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jest dosyć przygnębiający, jak cały film, utrzymany w ciemnych szarościach, matowych brązach i ponurych zieleniach. Gdzieniegdzie mamy do czynienia z jaskrawszymi, rozświetlonymi słońcem barwami (scena spotkania Cadena z Marią czy uliczna rozmowa Cadena z Hazel). Kontrast kiepski, trudno coś wyłowić z ciemności, a jednolite zazwyczaj barwy mocno się zlewają.

Ścieżka dźwiękowa to przeważnie dialogi, toteż nic dziwnego, że tyły raczej odpoczywają. Słychać w nich od czasu do czasu gwar kawiarnianych głosów, odgłosy życia Nowego Jorku czy też np. stukot towarzyszący budowania dekoracji. Ale to raczej bardzo wyważone i delikatne odgłosy, podobnie jak subtelne dźwięki muzyki.

BONUSY

Tylko zwiastuny.

ren / veroika

 

Premiera DVD: 22.09.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.