SEKRET JEJ OCZU

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Sekret jej oczu
Tytuł oryginalny:El secreto de sus ojos
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:Argentyna, Hiszpania
Rok produkcji:2009
Czas trwania:125 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Juan José Campanella
Obsada:Soledad Villamil, Ricardo Darín, Carla Quevedo, Pablo Rago, Javier Godino, Bárbara Palladino, Alejandro Abelenda
Dystrybucja:Epelpol
Opis
Zbrodnia, miłość i rozrachunek z przeszłością to trzy główne wątki wyróżnionego Oscarem obrazu Argentyńczyka Juana José Campanelli.
Galeria

Emerytowany argentyński sędzia śledczy Benjamin Esposito pragnie uporać się z dręczącą go od 25 lat niewyjaśnioną sprawą gwałtu i morderstwa popełnionego w 1974 r. na młodej kobiecie. Chce o tym napisać w powieści, a powrót do przeszłości owocuje odkryciem wstrząsających faktów.

Pozornie jest to kryminał, ale „Sekret jej oczu” wymyka się łatwemu zaszufladkowaniu. Bardzo ważną rolę pełni w nim bowiem romans, który łączy Esposita z jego szefową Irene. Nie jest to romans dosłowny, bo nie może być spełniony, ale siła uczucia przebija z ich spojrzeń i wzajemnej relacji. Kolejny wątek dotyczy przyjaźni Esposita z jego nadużywającym alkoholu współpracownikiem Pablem Sandovalem, przyjaźni, która doprowadzi w końcu do tragicznych konsekwencji.

Film Campanelli ma także charakter rozrachunkowy, związany z sytuacją polityczną Argentyny pod rządami skorumpowanej junty wojskowej. Sprawiedliwość była wówczas traktowana bardzo umownie, a wygodni dla władzy kryminaliści mogli liczyć na jej pobłażliwość i łaskawość. Na szczęście dla widza, nic tu nie jest jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, a świetnie pomyślana intryga przynosi spore zaskoczenie.

Nieszablonowy, inteligentny i dobrze zagrany thriller, który został w ubiegłym roku nagrodzony Oscarem w kategorii filmu nieanglojęzycznego, a poza tym mający na koncie także sporo innych nagród i nominacji.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jest znakomity. Bardzo ostry, choć operator często stosuje metodę zmiękczania jego fragmentów i wyostrzania twarzy lub sylwetki danej postaci. Pozytywnie rzuca się w oczy wyjątkowa naturalność kolorów. Czerń jest intensywna, a plamy czerwieni mają ostre kontury i nie rozmywają się. Szczegóły widać dokładnie, wliczając w to fakturę ciemnych powierzchni oraz włosy bohaterów filmu, którzy są brunetami. Niezwykle wyraźnie, nawet z pewnej oddali, rysują się zmarszczki na twarzy Esposita. Sceny nocne też są bogate w detale.

Ścieżka dźwiękowa jest bardzo spokojna i ograniczona do dialogów i bardzo subtelnego muzycznego tła, z minimalistycznymi odgłosami akcji. Nawet w scenie meczu na stadionie głośniki działają na pół gwizdka, nie ogłuszając widza krzykami ludzi na wypełnionej po brzegi widowni.

BONUSY

Są cztery zwiastuny oraz materiał „»Sekret jej oczu«. Za kulisami”, pokazujący pracę na planie i zawierający wyrywkowe wypowiedzi reżysera i aktorów.

ren

Premiera DVD: 17.02.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:6
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), hiszpańska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::16
Bonusy::zwiastuny, materiał zakulisowy
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.