SALTO

Nośnik:DVD
Tytuł polski:Salto
Tytuł oryginalny:Salto
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1965
Czas trwania:100 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Tadeusz Konwicki
Obsada:Zbigniew Cybulski, Gustaw Holoubek, Marta Lipińska, Wojciech Siemion, Andrzej Łapicki, Marta Lipińska, Zdzisław Maklakiewicz
Dystrybucja:Best Film
Opis
Chocholi taniec trwa.
Galeria

W niewielkim miasteczku na prowincji pojawia się tajemniczy mężczyzna o hipnotycznej osobowości. W niedługim czasie okazuje się, że ma dziwny wpływ na mieszkańców, a każdy, z kim się styka, poznaje inną wersję jego życiorysu – dostosowaną do tego, na co podatny jest słuchacz, będący uosobieniem jakiegoś polskiego stereotypu. Niepostrzeżenie wciąga ich w swoją grę, w rezultacie której obnaża prawdę o tym, jacy są.

„Salto” Konwickiego to obraz polskiego społeczeństwa, narodu pielęgnującego własną martyrologię, narodu wieszczów, narodu zdolnego do wzniosłych porywów, a jednocześnie żałosnego w swoich przywarach i ograniczeniu. Groteskowy taniec – tytułowe salto – którego przybysz uczy mieszkańców, nawiązuje do „Wesela” Wyspiańskiego. Niesamowity klimat filmu współtworzy w końcowej jego części doskonała muzyka Wojciecha Kilara.

Film ukazuje się w ramach cyklu „Kanon filmów polskich” (klasyka).

ASPEKTY TECHNICZNE

Czarno-biały obraz niestety kiepskiej jakości – przede wszystkim z powodu licznych zabrudzeń, szemrania tła i falowania krawędzi oraz zmian natężenia jasności. Słaby kontrast powoduje, że w ciemnych fragmentach kadrów wszystko zlewa się w jedną ciemną plamę. Biel jedynie w teorii biała, a w praktyce mocno zszarzała.

W ścieżce dźwiękowej głównie lekko przytłumione dialogi, momentami jakby za cicho nagrane. Głosy i odgłosy dochodzą z przodu (trzask okiennic, kroki, pukanie do drzwi). Jedynie pod sam koniec filmu plusk wody i odgłos pociągu słychać nieco z lewej.

BONUSY

Płycie towarzyszy książeczka poświęcona filmowi.

itk


Premiera DVD: 11.08.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:2
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::czarno-biały, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG, PL/N
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::broszura
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.