PRZEMYTNIK

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Przemytnik
Tytuł oryginalny:Holy Rollers
Gatunek:obyczaj, akcja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:85 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Kevin Asch
Obsada:Jesse Eisenberg, Justin Bartha, Danny A. Abeckaser, Ari Graynor, Jason Fuchs, Q-Tip, Bern Cohen
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Film opowiada zainspirowaną faktami historię młodego chasyda z Brooklynu, który nie bardzo ma ochotę podążyć ścieżką wyznaczoną mu przez ojca.
Galeria

Brooklyn, koniec lat 90. Młody Sam Gold jest bardzo zniechęcony perspektywą zostania rabinem i mężem narzucanej mu przez rodzinę dziewczyny. Jego rozterki zauważa mieszkający po sąsiedzku Yosef, który postanawia wykorzystać chłopaka do własnych celów. Sam otrzymuje więc nęcącą finansowo propozycję przywiezienia z Amsterdamu partii lekarstw, a gdy dobrze wypełnia powierzoną mu misję, dostaje propozycję stałej współpracy. Nie zraża go fakt, że tym lekiem jest ecstasy, zachłystuje się bowiem nowym życiem – łatwymi i dobrymi zarobkami, nocnymi klubami, podróżami.

O filmie Kevina Ascha można powiedzieć, że jest klasycznym studium upadku porządnego chłopca z porządnej rodziny, który przedkłada życie łatwe, lekkie i przyjemne nad ścieżkę uczciwości, choć niesie to z sobą duże ryzyko, o czym się w końcu przekonuje. Może nie jest to obraz oferujący zaskoczenia czy szczególnie emocjonujący rozwój wydarzeń, ale dużą atrakcję stanowi nazwisko wykonawcy głównej roli – jako Sam Gold świetnie zaprezentował się bowiem Jesse Eisenberg, nominowany do Oscara za rolę Marka Zuckerberga w „The Social Network”. W „Przemytniku” już mu się tak nie poszczęściło, ale sam film był nominowany do Grand Jury Prize na festiwalu filmowym w Sundance

Co się zaś tyczy pierwowzoru postaci Sama Golda, przemycił on w ciągu pół roku z Amsterdamu do Nowego Jorku ponad milion pigułek ecstasy, ale jego proceder, uprawiany na przełomie lat 1998/99, trwał jedynie pół roku.

ASPEKTY TECHNICZNE

Cały film nurza się w dość ponurych kolorach: przybrązowionych, zielonkawych. W ujęciach w dyskotece sprzęty i postacie przybierają takie kolory, jakie nadaje im padające akurat światło, momentami wygląda to jak kadry z ciemni fotograficznej – czerń i czerwień. Interesująco wypadła scena ze światłem stroboskopowym. W plenerach z ekranu wieje chłodem szarości, burości i bladych błękitów. Ostrość mogłaby być dużo lepsza, to samo z kontrastem w ciemnych ujęciach. Z zabrudzeń obrazu występuje ziarno.

Z dźwiękiem poradzono sobie lepiej i pomimo że dużo się mówi, słychać też wyraźnie z boku dochodzące odgłosy odjeżdżającego samochodu, syreny, odgłos hamowania, muzykę zza drzwi po lewej stronie i dudniącą dookoła, gdy bohaterowie są we wnętrzu klubu.

BONUSY

Zwiastuny (12).

ren / itk
 


Premiera DVD: 6.06.2011Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:2
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.