PRAWO AGATY (seria 1)

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Prawo Agaty (seria 1)
Tytuł oryginalny:Prawo Agaty (seria 1)
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2012
Czas trwania:15 x 41 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Maciej Migas, Patrick Yoka
Obsada: Agnieszka Dygant, Daria Widawska, Leszek Lichota, Tomasz Karolak, Małgorzata Kożuchowska, Michał Mikołajczak
Dystrybucja:TiM Film Studio
Opis
Prawo bliżej ludzi.
Galeria

Atrakcyjna, wykształcona i zamożna Agata Przybysz (Agnieszka Dygant) jest dyrektorem działu prawnego w dużej korporacji. Niemal jednego dnia, oskarżona o wyprowadzenie z firmy dużej sumy pieniędzy, zostaje zwolniona z pracy, a jej narzeczony znika. Na poczet zwrotu pieniędzy, w których stracie miała (nieświadomie) udział, i aby uniknąć oskarżenia, co jako prawnikowi zamykałoby jej drzwi do dalszej pracy w zawodzie, sprzedaje wszystko, co ma, i oddaje oszczędności. Jej sytuacja wydaje się beznadziejna, ale niespodziewanie z propozycją dołączenia do właśnie zakładanej wspólnie ze znajomym kancelarii prawnej wychodzi jej przyjaciółka Dorota (Daria Widawska). Owym znajomym okazuje się niedawny przeciwnik Agaty z sali sądowej, mecenas Marek Dębski (Leszek Lichota). Obdarzona ciętym językiem Agata nie pała do wspólnika sympatią, i vice versa, jednak w miarę upływu czasu ich charaktery zaczynają się docierać.

W nowej pracy mecenas Agata styka się z także nową dla niej rzeczywistością. Nie tylko nie wie na przykład, jak zachować się w sądzie, ale i sprawy, których prowadzenia się podejmuje, dalece odbiegają od spraw wielkiej korporacji. Teraz przychodzi jej konfrontować się z problemami zwyczajnych ludzi wiodących zwyczajne życie. W każdym przypadku angażuje się w nie w pełni i z największą sumiennością, dokładając wszelkich starań, by pomóc swoim klientom.

W każdym odcinku śledzimy rozwiązanie nowej sprawy, ale przez cały serial przewijają się główne, prowadzone równolegle wątki. W pewnym momencie na scenę wydarzeń wchodzi partnerka Marka Dębskiego, świetna, budząca respekt w środowisku, niezwykle ambitna prokurator Maria Okońska (Małgorzata Kożuchowska), z którą dopiero zdobywająca doświadczenie w roli adwokata Agata spotka się na polu zawodowym już podczas jednej z pierwszych rozpraw. Obserwujemy wątek kłopotów małżeńskich Doroty, wynikających z nadmiaru obowiązków zawodowych zarówno jej, jak i jej męża Wojtka (Tomasz Karolak), dyrektora oddziału jednego z największych banków. Prowadzenie domu i wychowanie dwóch niesfornych synów z pracującym od rana do wieczora mężem mocno nadweręża siły i cierpliwość Doroty. W tle owych zawodowych i osobistych perypetii głównych bohaterów przewija się wątek relacji Agaty z ojcem (Marian Opania) i początku drogi zawodowej pracującego w kancelarii jako asystent Bartka (Michał Mikołajczak) – studenta ostatniego roku prawa, a od pewnego momentu także wątek znajomości Agaty z dawnym kolegą ze szkoły, lekarzem Maćkiem (Łukasz Nowicki).

Atutem serialu są dobrze obsadzone role, zrówno pierwszo- i drugoplanowe, jak i epizodyczne (w tych ostatnich zobaczymy świetnych aktorów – m.in. Edwarda Linde Lubaszenkę, Marka Siudyma, Ewę Wencel, Bartłomieja Topę, Dorotę Pomykałę, Ewę Dałkowską i wielu innych). Agnieszka Dygant obdarzyła swoją postać temperamentem i żywą naturą, niepozbawioną empatii, ciepło i sympatyczność, pomimo pozornej szorstkości, biją – za sprawą Mariana Opani – z postaci jej ojca. Właściwie, dzięki wyrównanemu poziomowi gry aktorskiej, każdy z bohaterów jest wyrazisty i ma swoją własną, mniej lub bardziej sympatyczną osobowość. Oczywiście aktorzy nie mieliby takiego pola do popisu, gdyby nie dobrze napisane, naturalne dialogi, w dodatku niepozbawione szczypty humoru.

Miła dla ucha jest także ścieżka muzyczna filmu, w której usłyszymy liczne polskie i zagraniczne dobrane do treści i nastroju scen piosenki (Sojka, Grechuta, Kayah, Amy Macdonald, Lana Del Rey itd.).

Pierwsza seria „Prawa Agaty” liczy 15 odcinków rozmieszczonych na czterech płytach.

ASPEKTY TECHNICZNE

Najczęściej pojawiającym się mankamentem obrazu jest szemranie tła (niekiedy spore), zwłaszcza w ujęciach panoramy miasta z lotu ptaka lub w słabo oświetlonych ujęciach (wtedy również kontrast nie jest najmocniejszy). Czerń, co można zobaczyć na przykładzie tog, jest nasycona, pozostałe, naturalne kolory również. W pierwszym odcinku sporo jest szarości i grafitów dominujących w wystroju wnętrza biurowca korporacji, potem widzimy je, ale w cieplejszej odmianie i z dodatkiem ciepłej barwy drewna, w kancelarii. Dominują ciepłe kolory eleganckich, ale przytulnych wnętrz domów bohaterów. Karnacja aktorów naturalna. Ostrość obrazu przeciętna.

Dźwięk w systemie Dolby Digital 5.1. Okazjonalnie, adekwatnie do miejsca akcji słychać efekt dookolności (szum na lotnisku, trzaśnięcie drzwi samochodu z lewej lub z prawej), jednak większość odgłosów i stanowiące główny składnik ścieżki dźwiękowej dialogi dobiegają z przodu.

BONUSY

W dodatkach zobaczymy galerie zdjęć – po jednej na każdej z płyt – i umieszczony na ostatniej z nich dość zajmujący, nakręcony na luzie materiał „Making of” (19.19 min). Zabierają w nim głos aktorzy mówiący na temat swoich postaci, jak również twórcy filmu: reżyser, autor zdjęć, producenci i inni.

itk

Premiera DVD: 27.09.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::brak
Płyta::1-warstwowe
Liczba scen::15 odcinków
Bonusy::materiał zakulisowy, galerie zdjęć
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.