POLICJA ZASTĘPCZA

Data premiery:15.03.2011Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Policja zastępcza
Tytuł oryginalny:The Other Guys
Gatunek:komedia, akcja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:105 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Adam McKay
Obsada:Mark Wahlberg, Will Ferrell, Eva Mendes, Dwayne Johnson, Samuel L. Jackson, Michael Keaton, Steve Coogan
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Stróże prawa w oparach absurdu.
Galeria
Początkowe sceny filmu brawurą i rozmachem zmuszają nas do rozdziawienia ust – akcja dwóch wielkich herosów nowojorskiej policji, Dansona i Higsmitha, to popis ich kunsztu i kunsztu speców od efektów specjalnych zatrudnionych przy „Policji zastępczej” (film kosztował aż 100 milionów dolarów!). Dalej jest już stonowanie, za to absurdalnie.

A wspomniani Danson i Higsmith (świetnie bawiący się, szarżujący aż miło Dwayne Johnson i Samuel L. Jackson; ich bohaterowie twierdzą, że nie noszą tatuaży – to inni noszą tatuaże z nimi) giną zaraz potem w głupi sposób. Kto ich zastąpi? Z pewnością nie posterunkowe ofermy, Allen Gamble i Terry Hoitz, spędzający całe dnie przy biurku, parzący kawę kolegom i przepisujący nudne raporty. A jednak to właśnie ta para stanie przed szansą poprowadzenia śledztwa w sprawie pewnego malwersanta próbującego, po trupach rzecz jasna, przelać na swe konto ogromną sumę pieniędzy!

Choć to na pozór parodia filmów o glinach, Adam McKay postawił przed sobą ambitne zadanie. Przede wszystkim gagi, które tutaj oglądamy, rzadko bazują na humorze sytuacyjnym czy komizmie niedobranej pary bohaterów – żarciki są podszyte absurdem, lekko montypythonowskie. Postacie – zwłaszcza grany przez Willa Ferrella Allen Gamble – są niejednoznaczne, trudne do rozgryzienia. A i przestępca jest inny niż zwykle – żaden maniak czy szaleniec próbujący zawładnąć światem: ot, biznesmen-wyłudzacz, pan w garniturze, który kradnie za jednym razem więcej niż wszyscy kieszonkowcy w mieście razem wzięci przez rok.

Film traci tempo i polot w finale, w którym mniej jest komedii, a więcej klasycznego akcyjnego kryminału, ale ogólnie to ciekawa pozycja, na którą warto zwrócić uwagę.

Jan
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.