PODŁOGOWE KOLUMNY STEREO TONSIL PULSE

Nasza ocena:5
Medal:niebieski
Opis

Znana polska firma Tonsil postanowiła wrócić na rynek audio z mocnym akcentem w postaci nowoczesnych zespołów głośnikowych, do jakich z pewnością należy model Pulse.

Galeria

Mało kto pamięta, że Tonsil swój debiut miał w roku 1945. To właśnie wtedy dyrekcja Polskiego Radia w Poznaniu otworzyła niewielką fabrykę we Wrześni i tak zaczęła się historia tego polskiego producenta kolumn głośnikowych oraz samych głośników przeznaczonych na rynek DIY. Tonsil szczególnie urósł w siłę w czasach PRL, kiedy to przynależąc do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA stał się największym producentem i praktycznie nie miał konkurencji ze strony innych niewielkich firm. Sławny już model Altus w kilku odmianach królował w czasach, kiedy sklepowe półki świeciły pustkami, ale szczęśliwcy nabywający te wielogłośnikowe zestawy zachwycali się nie tylko ich gabarytami, ale także ponadprzeciętnie dynamicznym i dużego kalibru estradowym brzmieniem. Tonsil wiele razy upadał i podnosił się, reaktywował pod różnymi nazwami, aż do dziś, kiedy to firma ostatecznie przyjmuje nazwę Tonsil Acoustic Company SA i wypuszcza na rynek nowoczesny zestaw głośnikowy, klasą wykonania nieustępujący zagranicznym tuzom.

BUDOWA

Pulse jest zupełnie nową, od podstaw zaprojektowaną konstrukcją, opartą na przetwornikach wyprodukowanych we Wrześni. Skrzynki pokryto naturalnym fornirem i zbudowano je z grubych płyt MDF. Całość spoczywa na eleganckich cokołach, malowanych w kolorze czarnym matowym, w które należy wkręcić piękne toczone mosiężne kolce. Obudowa, choć na pierwszy rzut oka prezentuje się klasycznie, została zbudowana według pewnych konkretnych zasad związanych nie tylko z zastosowaniem łagodnie filtrowanego dwudrożnego układu głośnikowego, ale również z chęcią uzyskania głębokiej sceny stereofonicznej. W tym celu, aby wyrównać czasowo przetworniki, pochylono przednią ściankę (tylną również, dla utrzymania spójności bryły), tak aby dobiegające do punktu odsłuchowego fale dźwiękowe z obydwu głośników docierały mniej więcej w takim samym czasie.

Z kolei w celu walki z podbiciem brzmienia w pewnych zakresach wysokich częstotliwości zdecydowano się na asymetryczne zamocowanie głośnika wysokotonowego względem stożka odtwarzającego bas i średnicę, jak i względem samej przedniej ścianki. Tak jak wcześniej wspomniałem, miękka kopułka o średnicy 25 mm jak i polipropylenowy stożek wyposażony w aluminiowy korektor fazy w centrum układu magnetycznego filtrowane są łagodnymi filtrami w topologii elektrycznej pierwszego rzędu. Jest to bardzo prosty filtr składający się tylko i wyłącznie z wysokiej jakości kondensatora polipropylenowego MKP marki Jantzen Audio oraz cewki na rdzeniu ze sproszkowanego metalu nawiniętej grubym drutem, w celu minimalizacji rezystancji szeregowej przed głośnikiem. Dzięki odpowiedniemu podziałowi między głośnikami oraz ich zgodnemu wyrównaniu w zakresie efektywności zbędne stało się stosowanie dodatkowego tłumika z rezystorów, jaki zwykle stosuje się w celu wyciszenia głośnika wysokotonowego względem stożka odtwarzającego bas i średnicę. Przetwornik niskośredniotonowy wentylowany jest przez tunel rezonansowy ulokowany na tylnej ściance, dzięki czemu nieco wzrosła efektywność w paśmie niskich tonów.

BRZMIENIE

Dla mnie Tonsil Pulse jawi się jako nowoczesna i zaprojektowana z głową konstrukcja. Ten prosty dwudrożny układ głośnikowy zapewnia spójny i plastyczny dźwięk z nieco podkreślonymi skrajami pasma, ale w ilości nieujmującej brzmieniu ogólnego smaku. Słuchając tych kolumn, można odnieść wrażenie, zwłaszcza w przypadku głośnika wysokotonowego, że jest to stara tonsilowska szkoła projektowania i konstruowania kopułki wysokotonowej. Ten głośnik ma własną specyfikę brzmienia, która w głównej mierze określa charakter tych kolumn. Dzięki temu muzyka odtwarzana za ich pośrednictwem cechuje się żywym i dynamicznym przekazem. Z kolei bas cechuje się nieco zmiękczoną i, jak na dwudrożną konstrukcję, głęboką prezentacją. Słuchając synthpopowej muzyki nie brakowało mi basu, nawet kiedy syntetyczne dźwięki syntezatorów generowane były bardzo nisko. Podobnie działo się w przypadku muzyki rockowej, gdzie nie miałem prawa narzekać na brak podstawy basowej, zarówno podczas odtwarzania bębnów, jak i gitary basowej.

To, co bardzo może się podobać wielu miłośnikom obszernego brzmienia, to styl, w jakim Pulse generują scenę rysowaną w polu między nimi. Poszczególne źródła pozorne są kreślone z dosyć wysoką precyzją z niepozbawioną efektu trójwymiarowości stereofonią. Małe składy jazzowe wręcz materializują się w pomieszczeniu odsłuchowym, a wokale są wyraźnie oddzielone na tle towarzyszących im instrumentów. Tonsil Pulse oferują brzmienie przyjemne w odbiorze z dawką średnich tonów o dosyć wyrównanej wadze w stosunku do skrajów pasma i barwie nieco ocieplającej brzmienie poszczególnych instrumentów. Te pochodzące z Wrześni dwudrożne zespoły głośnikowe adresowane są do miłośników wyraźnie brzmiącej góry pasma i masującego uszy miękkiego basu oraz nieco podgrzanej atmosfery poszczególnych płyt, zwłaszcza w średnicy.

PODSUMOWANIE

Wydawać by się mogło, że Tonsil popadnie w niepamięć, a jego najbardziej rozpoznawalne produkty zasilają szeregi rynku wtórnego. Jak się jednak okazuje, ten polski producent zespołów głośnikowych ma tendencję do odradzania się niczym Feniks z popiołów, czego dowodem jest fantastyczny zestaw kolumn stereo dostępny w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

Arkadiusz Ogrodnik 

Kontakt: http://www.tonsilaudio.com/

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 4.25 (4 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (4)

 1. sebastian223

  sebastian223 2012-13-03 16:53 Odpowiedz

  Prawie je kupiłem. Na odsłuchu w Pabianicach wygrały jednak kolumny Mission M34i. To co mnie użekło w tonsilach to bas. Miękki i nisko schodzący, taka solidna podstawa. Zraziła mnie jednak góra pasma. Krew z uszu dosłownie. To ich największa wada jak na moje preferencje słuchowo-muzyczne. Mission miały to czego nie miał Tonsil, no może oprócz tego przepięknego basu ahhhh

 2. resocjalizacja zeda

  resocjalizacja zeda 2011-04-04 22:37 Odpowiedz

  Ja Ginter, znany z zamiłowania do marki Tonsil, pochwalam bardzo ten model..

 3. Unitras265

  Unitras265 2011-28-02 13:34 Odpowiedz

  Pulse wydają mi się zupełnie innymi kolumnami niż te do których widoku przez lata przywykłem jesli chodzi o produkty Tonsila. Nie słyszałem ich, nie widziałem, ale chętnie się udam do sklepu w okolicy jesli tam będą żeby się im bliżej przyjrzeć :)

 4. ZenAudio

  ZenAudio 2011-26-02 10:06 Odpowiedz

  Mam olbrzymi sentyment do Tonsila...

Nasze oceny
Budowa:5
Jakość:5
Rytmika:5
Przestrzeń:5
Balans:4
Wierność:4
Barwa:5
Stopka techniczna
Cena [PLN]::2920 za parę
Moc wzmacniacza [W]::minimum 15
Waga [kg]::15,8 sztuka
Wymiary (S/W/G) [cm]::19 / 96 / 25
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.