PODŁOGOWE KOLUMNY STEREO ROTH OLI 50

Nasza ocena:5
Opis
Kolejny i najbardziej zaawansowany model wypuszczony przez firmę Roth dowodzi wielkich aspiracji jej konstruktorów.
Galeria

Całkowicie nowe zespoły głośnikowe imponują gabarytami i przede wszystkim możliwościami. Już samo spojrzenie na te smukłe wieże działa na wyobraźnię. W tych kolumnach po raz pierwszy zastosowano wstęgowy głośnik wysokotonowy pracujący w układzie symetrycznym wraz z dwoma stożkami odtwarzającymi średnie tony.

BUDOWA

Skrzynie są ciężkie i masywne. W ich przypadku zdecydowano się zastosować grube płyty z MDF wzmacniane od wewnątrz specjalnie zaprojektowanymi wieńcami. Oprócz tego miejsca narażone na przenoszenie wibracji wyklejono grubymi matami bitumicznymi zwiększającymi bezwładność i znakomicie tłumiącymi najwyższy rejon basu na przejściu w niższy zakres średnich tonów – to właśnie w tym paśmie częstotliwości kolumny o niedostatecznie sztywnych skrzynkach najczęściej tracą kontrolę.

Uwagę zwraca wstęgowy 50-mm aluminiowy głośnik wysokotonowy pracujący w układzie symetrycznym wraz z dwoma stożkami z membranami wykonanymi z włókna szklanego i aluminiowymi korektorami fazy w centrum układów magnetycznych. Ten moduł zaprojektowano pod kątem równomiernego przenoszenia charakterystyki, zwłaszcza w pionie – zdecydowanie zyska na tym stereofonia. Z kolei w paśmie basu pracują dwa stożki z membranami z włókna szklanego, ale w newralgicznych miejscach usztywniono je dla poprawy liniowości pracy w dolnych rejestrach. Kolumny te wyposażono w układ rezonansowy typu bass-reflex (dwa tunele mieszczące się na tylnej ściance) oraz podwójne pozłacane terminale.

BRZMIENIE

Roth Oli 50 oferują brzmienie szybkie, konturowe i przejrzyste. Główną zaletą tych kolumn jest dynamika w obydwu skalach – ta w makro imponuje uderzeniami i reakcją na zmieniający się rytm, z kolei w wymiarze mikro subtelne dźwięki decydujące o charakterze brzmienia w nieco subtelniejszej formie charakteryzują się właściwym wybrzmieniem w czasie, bez spowolnień. Wstęgowy głośnik wysokotonowy zdecydowanie podkreśla charakter kolumn w paśmie wysokich tonów. Brzmienie w tym zakresie jest otwarte, finezyjne, o pastelowej barwie. Są to elementy, które w dużej mierze decydują o wielkiej przyjemności płynącej z odsłuchu tych trójdrożnych kolumn.

„Dzwony rurowe” w wersji z 2003 roku są idealnym materiałem podkreślającym rześki przekaz tych kolumn – bardzo zróżnicowana ścieżka muzyczna w rejonie najwyższych częstotliwości została przekazana w wyjątkowo eleganckim stylu. Po Roth Oli 50 można by się spodziewać równie imponujących osiągów w basie i tak po części jest, przy czym muszę zaznaczyć, że konturowy i idący w stronę szybkości przekaz świadczy jednoznacznie o tym, iż mamy do czynienia z kolumnami dobrze zaprojektowanymi do stereofonicznego odsłuchu.

Układ rezonansowy został na tyle sprawnie dobrany (silnie promieniuje w wąskim paśmie), że te kolumny nie potrzebują aż tak dużo miejsca za sobą, aby nie wchodzić w interakcję z pomieszczeniem, najczęściej objawiającą się mocnym dudnieniem w paśmie basu. Przy ich ustawianiu najwięcej uwagi należy poświęcić właściwemu zachowaniu odstępu między nimi – zdecydowanie lepiej jest je ulokować w taki sposób, aby odległość między nimi była nieco mniejsza niż odległość ich przednich ścianek od miejsca przecinania się emitowanych przez nie fal dźwiękowych.

PODSUMOWANIE

Te brytyjskie kolumny mają w sobie pełno energii i spontaniczności, jednak wszystko to jest pod pełną kontrolą. Nie są może do końca neutralnymi konstrukcjami pod względem wierności przekazu czy barwy, ale za to są w stanie zapewnić wielkie emocje słuchaczowi, niezależnie od odtwarzanego gatunku muzycznego.

Arkadiusz Ogrodnik

Kontakt: www.rothaudio.rafko.pl

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 4.25 (4 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (3)

 1. dorotka

  dorotka 2012-23-01 11:34 Odpowiedz

  Głośniki naprawdę dają niezapomniane doznania,nadają się do muzyki na stereo jak i di kina domowego.
  Potęga bazu zwala z fotela,wszystko perfekcyjnie zrównoważone góra,średnie,basy odkryjesz na nowo swoje płyty,ja po przesłuchaniu kilku z nich usłyszałem dzwieki których nigdy wcześniej nie słyszałem
  No i ta moc... po prostu odlot.Postanowiłem wystawić pozytywną opinię tym głośnikom,fakt 4.5 tys to dość
  sporo,ale to inwestycja na lata..

 2. pit

  pit 2011-14-08 12:09 Odpowiedz

  slucham od ponad roku oli 4 rewelacja za naprawde niewielkie pieniadze

 3. janusz_Z

  janusz_Z 2011-06-05 13:30 Odpowiedz

  Głośniki są rewelacyjne, polski dystrybutor sprowadził je dla mnie specjalnie na zamówienie, tuż przed premierą. Szczerze polecam do kina domowego (istna rewelacja) oraz zdecydowanie się nadają do odsłuchu stereo, jak też wspomina to Pan Redaktor.

Nasze oceny
Budowa:5
Jakość:5
Rytmika:5
Przestrzeń:5
Balans:4
Wierność:4
Barwa:4
Stopka techniczna
Cena [PLN]::3990 za parę
Moc wzmacniacza [W]::minimum 25
Waga [kg]::29 sztuka
Wymiary (S/W/G) [cm]::21 / 128 / 39
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.