PIECZONE GOŁĄBKI

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Pieczone gołąbki
Tytuł oryginalny:Pieczone gołąbki
Gatunek:komedia, obyczaj
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1967
Czas trwania:91 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Tadeusz Chmielewski
Obsada:Krzysztof Litwin, Magdalena Zawadzka, Adam Mularczyk, Henryk Bąk, Janusz Kłosiński, Wacław Kowalski, Zbigniew Koczanowicz
Dystrybucja:Best Film
Opis
Zatrudniony w warszawskiej stacji pomp, tzw. Grubej Kaśce, poeta Leopold Górski ma za zadanie umilać załodze życie swoim śpiewem i wprowadzać dobry nastrój.
Galeria

Jego grzeczność i życzliwość postanawia wykorzystać zakładowy sekretarz partii tow. Ziarnicki, powierzając mu delikatną misję: Górski ma wychować zagrożoną wyrzuceniem z pracy brygadę Wierzchowskiego, na którą jest wiele skarg. Poeta podejmuje się tego zadania i wkrótce staje się świadkiem głębokiej demoralizacji członków owej brygady. On sam swoją grzecznością ujmuje mieszkańców warszawskich bloków, a także pozyskuje sympatię uroczej Kasi.

Komedia o fachowcach, których lepiej unikać. Wezwani do pracy, nigdy nie spieszą się z robotą, a najlepiej wychodzi im cwaniactwo i kombinatorstwo. Gdy trzeba coś naprawić, brakuje części i najlepiej, gdy społeczeństwo zrobi nielegalną zrzutkę na „import”. Wychowane na takich wzorcach dzieci nie są lepsze. Filmowi harcerze zbierając surowce wtórne biorą co popadnie, posuwając się nawet do kradzieży, robią to jednak z takim wdziękiem, że trudno się nie uśmiechnąć. Mimo bowiem niewesołego w gruncie rzeczy tematu Tadeusz Chmielewski nasycił „Pieczone gołąbki” typowym dla siebie humorem, a opowieść kończy się happy endem, czyli nawróceniem grzeszników. Wątek społeczny ubarwia romans Górskiego z uroczą (skoro gra ją młodziutka Magdalena Zawadzka, nie mogło być inaczej) pracownicą domu kultury.

Do ciekawszych fragmentów „Pieczonych gołąbków” można zaliczyć kąpiel Zawadzkiej, musicalową scenę tańca brygady Wierzchowskiego, a także pomysłową zbiórkę butelek w wykonaniu harcerzy. Aktorstwo jak to w starych polskich filmach wyśmienite, każda rola to perełka, z rolą Krzysztofa Litwina jako Górskiego na czele.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz (czarno-biały, w formacie 1.33:1) nie został odczyszczony, a więc nie brakuje na nim wszelkiej maści zabrudzeń i krech. Nie jest zbyt ostry, szczegóły widać bardzo przeciętnie. Poziom nasycenia kolorów zmienia się, gdyż często blakną. Zdarza się, że obraz skacze. Dźwięk w Dolby Digital 5.1 i w Dolby Digital 2.0 – w obu przypadkach brak przestrzenności, ale brzmienie w wersji 5.1 jest odrobinę lepsze.

BONUSY

Brak.

ren

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:2
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.