OSZUKANA

Nasza ocena:5Nośnik:Blu-ray
Tytuł polski:Oszukana
Tytuł oryginalny:Changeling
Gatunek:thriller, obyczaj
Rok produkcji:2008
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Clint Eastwood
Obsada:Angelina Jolie, Gattlin Griffith, Michelle Gunn, John Malkovich, Jeffrey Donovan, Michael Kelly
Czas trwania:140 min
Dystrybucja:TiM Film Studio
Kraj produkcji:USA
Opis
1928 rok, Los Angeles. Wróciwszy z pracy do domu, Christine Collins (Angelina Jolie) stwierdza, że jej dziewięcioletni syn Walter, którego wychowywała samotnie, zniknął.
Galeria

Przez kilka miesięcy policja szuka chłopca, jednak bez rezultatu. W końcu po pięciu miesiącach chłopiec zostaje odnaleziony i zwrócony matce. Ta jednak nie rozpoznaje w nim syna. Nie przyjmuje do wiadomości tłumaczeń, że zmiany w jego wyglądzie są wynikiem traumatycznych przeżyć. Domaga się, by wznowić poszukiwania, lecz to nie jest na rękę policji, która potrzebuje sukcesu, by poprawić swój wizerunek. Wobec sprawiającej kłopoty matki zapada zatem decyzja o uznaniu za niepoczytalną i zamknięciu w zakładzie psychiatrycznym.

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film ogląda się jak najlepszy dreszczowiec – jest psychopata porywający dzieci, śledztwo, zagadka tożsamości „odnalezionego” dziecka. A równolegle jesteśmy świadkami dramatu zrozpaczonej matki, najpierw pogrążonej w bólu i niepokoju, potem oszołomionej i chwilami samej tracącej pewność, czy to ona się myli, czy wszyscy wokół. Jej walka o prawdę angażuje emocje widza w stopniu najwyższym. Wielką zasługą Clinta Eastwooda jako reżysera jest doskonałe wyważenie obu tych elementów, thrillerowego i psychologicznego, film trzyma w napięciu do ostatniej minuty, nie popadając w tabloidalną sensacyjność. Słowa uznania należą się także nominowanej za tę rolę do Oscara Angelinie Jolie, która zagrała znakomicie.

ASPEKTY TECHNICZNE

Kolorystyka obrazu naturalna, z nasyconymi barwami o głębokich odcieniach. Doskonały kontrast, idealna ostrość, detale widoczne do tego stopnia, że widać pyłki kurzu unoszące się w powietrzu, a faktura tkanin wydaje się dotykalnie miękka. Zbliżenia twarzy Angeliny Jolie pozwalają dostrzec zmęczenie jej bohaterki – malujące się pod oczami sińce i naczyńka cery.

Dźwięk w DTS-HD Master Audio 5.1 rozłożony na kanały idealnie. Nasze uszy przeniosą się w lata XX zeszłego wieku na wypełnione odgłosami silników starych samochodów, dzwonkami staromodnych tramwajów i klaksonami ulice Los Angeles. Przestrzenność we wszystkich scenach bez zarzutu (rewelacyjne trzaski fleszy w scenie na dworcu), mocne tyły. Dialogi wyraźne, więc nie ma problemu z ich zrozumieniem.

BONUSY

Dobra wiadomość – dodatki są tłumaczone, z polskimi napisami.

W trwającym 13 minut materiale „Partners In Crime – Angelina Jolie i Clint Eastwood” mają głos twórcy filmu i aktorzy. Wypowiedzi dotyczą między innymi wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, tak nieprawdopodobnych, choć prawdziwych, że gdyby wymyślił je jakiś scenarzysta, nikt nie uznałby takiego scenariusza za wiarygodny. Wiele słów uznania pada pod adresem Clinta Eastwooda, który wzbudził niekłamany podziw całej ekipy swoim stylem pracy i osobowością.

W następnym materiale, „The Common Treads Angelina Jolie Becomes Christine Collins” (5 min), głos zabiera Angelina Jolie. Mówi o postaci, którą grała, jej pracy w centrali telefonicznej, specyfice jej strojów.

Dzięki opcji U-Control możemy włączyć w czasie trwania filmu dodatkowe materiały: archiwalne zdjęcia, zdjęcia stron gazet z tamtych czasów, prócz tego jest mający formę napisów komentarz dotyczący m.in. tego, jak zmieniło się przez ten czas Miasto Aniołów.

Opcja „My Scenes” umożliwia wyodrębnienie ulubionych scen filmu i np. wysłanie ich znajomym.

itk

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny Blu-ray
Film:5
Dźwięk:5
Obraz:5
Bonusy:3
Stopka Techniczna Blu-ray
Obraz::kolor, 2.40:1, 1080p, 16:9
Dźwięk::DTS-HD Master Audio 5.1, DTS 5.1
Ścieżki dźwiękowe::pl (DTS 5.1), ang (DTS-HD MA 5.1), cze (DTS 5.1), his (DTS 5.1), isl (DTS 5.1), nie (DTS 5.1), por (DTS 5.1), ros (DTS 5.1), rum (DTS 5.1), taj (DTS 5.1), tur (DTS 5.1)
Napisy:PL, ANG, BUŁ, CHO, CZE, GRE, HEB, HIS, ISL, POR, ROS, RUM, TAJ, TUR, WĘG
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::20
Bonusy::materiał zakulisowy, materiał tematyczny, opcja interaktywna (montaż scen), bezpośredni dostęp do materiałów zakulisowych (U-Control)
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.