ODYSEJA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Odeseja
Tytuł oryginalny:L\'odyssée
Gatunek:biograficzny
Kraj produkcji:Francja
Rok produkcji:2016
Czas trwania:118 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Jérôme Salle
Obsada:Audrey Tautou, Lambert Wilson, Pierre Niney
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Hagiografia (nie)świętego odkrywcy.
Rok 1979. Jacques-Yves Cousteau, słynny podróżnik, odkrywca, wynalazca i gwiazda mediów, załamany śmiercią syna w wypadku lotniczym, bliski jest usunięcia się w cień i porzucenia kariery naukowej. Na szczęście u jego boku stoi drugi syn, Jean-Michel, który stawia sobie za cel przywrócenie ojcu wiary w sens życia. Rodzina Cousteau wyrusza w najważniejszą ze swych podróży, podczas której mierzyć się będzie ze swoimi słabościami, wstydliwymi tajemnicami i grzechami sprzed lat. A wszystko to w niezwykłej scenerii bezkresnych oceanów, podmorskich raf i dalekich lądów.

Trzeba przyznać, że reżyser, który za cel postawił sobie zrealizowanie opowieści  o odkrywcy oceanów, te ostatnie sportretował w zachwycający sposób.  „Odyseja” to dopracowany - jeśli chodzi o zdjęcia – film, który pokazuje – co bardzo ciekawe – jak niewielkimi możliwościami w porównaniu z dzisiejszymi, dysponowali morscy eksploatatorzy w środkowych dekadach XX wieku. Aż żal serce ściska że Cousteau nie miał w ręku najnowszych kamer HD filmując swoje oceany wtedy, gdy było w nich jeszcze tak wiele życia. Jeśli wierzyć filmowi dziś oglądając filmy National Geographic zachwycamy się namiastką tego,  co żyło w oceanach. Daje o tym pojęcie niesamowicie sugestywna scena próby pokazania swej młodej towarzyszce przez Philippe pełnej życia jaskini, do której w dzieciństwie zabrał go ojciec. Po feerii barw, kształtów i niezliczonych gatunków ryb pozostała jedna zagubiona rybka widoczna na tle wpadającego do podwodnej jaskini nieba niczym samotny wyrzut sumienia człowieka który doprowadził do takiego stanu.

No właśnie, z „Odysei” pamięta się momenty. I jeśli film zachwyca, bo pokazuje, że spełnianie marzeń to całkiem realna alternatywa na życie, to jako opowieść o Człowieku raczej zawodzi. Tak naprawdę do końca nie został wygrany żaden wątek – ani przyczyna rozpadu związku Simone i Jacquesa ani konflikt między pupilem Cousteau a jego synem, relacja braci czy matkowanie członkom załogi prze Simone. Najwięcej prawdy ma w sobie watek buntu Philippe przeciwko rodzicowi i szukania własnej drogim, ale i temu brakuje naprawdę mocnych (poza pyskówkami i sprzeciwom na pokaz) akcentów. Szkoda, że film nie został opowiedziany przez osobę żony Cousteau Simone, której patrzenie na świat i ludzi których kocha mogłoby pogłębić trochę kulejący psychologizm. Powstał film piękny, ale dość sztampowy, nie pozostawiający w widzu żadnych pytań nad którymi chciałby się pochylić. A przed wszystkim nie odpowiadający na pytanie skąd w odkrywcy tyle pasji i nie zarażający widza jego miłością do przyrody.  

ASPEKTY TECHNICZNE

Kolory jak się można spodziewać piękne. Błękit nieba, szmaragdowy odcień zieleni oceanów i biel nadmorskich skał są starannie wyważone, nasycone, ale bez zbytniej przesady. Spora widoczność detali nawet w scenach ciemnych czy podmorskich. Cudownie wypadają promienie słońca przecinające morskie głębiny.

Dźwięk mocno dookólny wydobywający specyficzny odgłos życia oceanów: odgłosy wydawane przez ryby i ssaki, plusk wody, szum morskich fal podczas burzy. Mocniej zabrzmi szmer bąbelków powietrza ulatujących z aparatów tlenowych i odgłosy ataków1) rekinów uderzających o ochronne bariery. Akcyjny akcent ma wypadek awionetki uderzającej kadłubem w morską taflę.

BONUSY

Wydanie z książeczką.

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:4
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.55:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), francuska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny, booklet
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.