ODTWARZACZ BLU-RAY ONKYO BD-SP807

Nasza ocena:5
Opis
BD-SP807 jest znakomicie wyposażonym odtwarzaczem Blu-ray.
Galeria
Testowany odtwarzacz z niebieskim laserem jest obecnie najdroższym i najbardziej rozbudowanym urządzeniem w ofercie Onkyo. Nie dziwię się zatem, że jego obudowa znacznie urosła i w niczym nie przypomina płaskich jak naleśnik podobnych konstrukcji, a tylny panel jest teraz gęściej usiany gniazdami.

Najbardziej korzystną opcją z punktu widzenia posiadaczy drogich, ale już nieco przestarzałych amplitunerów jest fakt, że nowy Onkyo wyposażono w wielokanałowe analogowe wyjścia – strumień audio po zdekodowaniu trafia bezpośrednio do wejść liniowych w amplitunerze, więc aby móc cieszyć się brzmieniem bezstratnych formatów, nie muszą się na jego pokładzie znajdować najnowsze dekodery.

BUDOWA

Blu-ray od Onkyo jest naturalnie odtwarzaczem w specyfikacji Profile 2.0 i obsługuje funkcję BD-Live, co zresztą widać po złączu internetowym na tylnym panelu – BD-SP807 dane zgromadzone podczas korzystania z opcji BD-Live będzie zapisywał na kartach pamięci typu SD (dopuszczalne pojemności to 1, 2, 4 i 8 GB). Onkyo może również obsłużyć format DivX, niestety tylko za pośrednictwem płyty, bez możliwości odczytu danych z kart pamięci.

Odtwarzacz jest wykonany solidnie i z dbałością o detale i tak jak w przypadku większości urządzeń wyprodukowanych przez Japończyków ujmuje prostotą i elegancją. Przedni panel zbudowano ze szczotkowanego aluminium dostępnego w dwóch wersjach kolorystycznych i w zależności od wykończenia całości obudowy będzie to czarny lub aluminiowy.

Wnętrze rozplanowano logicznie, a poszczególne komponenty są z nieco wyższej półki cenowej. Na szczególną uwagę zasługuje audiofilsko urządzony niezależny, ulokowany na oddzielnej płytce tor analogowy – zastosowano tu kondensatory Elna oraz dwukanałowe przetworniki cyfrowo-analogowe marki Burr-Brown PCM1782 (192 kHz / 24-bit). Z kolei sekcja stereo otrzymała jeszcze jeden niezależny przetwornik. W torze wideo znalazł się znakomity procesor Anchor Bay Technology (model ABT1030) współpracujący z przetwornikiem dla części analogowej od Analog Devices.

Tylny panel cieszy oko solidnie wykonanymi złoconymi gniazdami – uwagę zwracają, jak już wcześniej wspominałem, wielokanałowe analogowe wyjścia 7.1 i, co również zasługuje na uwagę, zupełnie niezależnie pracująca para stereo, co rodzi nadzieję na odtwarzanie dźwięku z płyt CD w całkiem przyzwoitej jakości. W sekcji wideo bez niespodzianek, a więc jest tu komplet wyjść analogowych i, co najważniejsze, cyfrowe wyjście HDMI, bez którego ani rusz.

BRZMIENIE

Onkyo to kawał dobrego odtwarzacza Blu-ray i największe wrażenie wywarł na mnie przede wszystkim brzmieniem. W przypadku pracy w trybie wielokanałowym, odtwarzając zarówno płyty DVD, jak i Blu-ray, charakteryzował się dobrym balansem tonalnym i klarownym przekazem dźwięków niemal w każdym zakresie częstotliwości. To, co jednak najbardziej przykuło moją uwagę, to kulturalna prezentacja brzmienia niezależnie od odtwarzanego materiału muzycznego – dynamiczne sceny akcji z filmu „Batman” czy rwące niczym potok przesterowane gitary U2 miały w sobie sporo energii, ale bez najmniejszej utraty kontroli, zawsze szybko wzbudzając się lub wygaszając w zależności od potrzeby.

W stereo krążki CD zabrzmiały poprawnie i choć nie było już tu takiej finezji jak w przypadku wyspecjalizowanych odtwarzaczy CD, to muszę przyznać, że BD-SP807 pokazał, że odtwarzacze Blu-ray wcale nie są na straconej pozycji, jeśli zależy nam również na dobrym brzmieniu w stereo.

OBRAZ

W tej kategorii topowy odtwarzacz Onkyo również radzi sobie nie najgorzej, zwłaszcza jeśli chodzi o odtwarzanie wizji z krążków Blu-ray. Detaliczny i wyjątkowo zróżnicowany przekaz to najważniejsze cechy BD-SP807. Również kolorystyka zasługuje na pochwały, najbardziej karkołomne pod względem kolorystycznym sceny zawsze były prezentowane z odpowiednią dynamiką barw i ich prawidłową równowagą. Onkyo wydaje się najbardziej dbać o to, aby poszczególne kolory współgrały ze sobą. Zatem w jego przypadku nie doświadczyłem przesadnie nasyconych barw, nawet czerń zdecydowanie zyskiwała w zróżnicowanych ujęciach, bowiem jej spektrum odcieni i głębia zawsze dostosowane były do tła i panujących warunków w oświetleniu poszczególnych scen.

Z kolei obraz z krążków DVD najlepiej wypadł w rozdzielczości 720p, zresztą jak w większości tego typu odtwarzaczy, we wspomnianym trybie udaje się zyskać detaliczny obraz bez nadmiernego wygładzenia i utraty szczegółów, co ma często miejsce po przeskalowaniu wizji do wartości 1080p. W przypadku odtwarzania materiału wideo z płyt DVD warto również wykorzystać analogowe wyjścia component, bo może się okazać, że kolory i ogólna plastyka obrazu góruje nad cyfrowym przekazem poprzez złącze HDMI.

PODSUMOWANIE

BD-SP807 zasługuje na wysokie noty zarówno za obraz, jak i dźwięk. To jeden z lepszych dostępnych na rynku odtwarzaczy Blu-ray. Do jego atutów śmiało mogę zaliczyć niemal idealnie wyważony w proporcjach obraz i całkiem przyzwoite brzmienie z płyt CD, bo jeśli chodzi o odtwarzanie dźwięku z płyt Blu-ray, zwłaszcza w formatach DTS-HD i Dolby TrueHD, to jest to zdecydowanie ścisła czołówka wśród podobnych urządzeń.

Arkadiusz Ogrodnik

Kontakt: www.onkyo.pl

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (2 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (2)

  1. krzysiu

    krzysiu 2011-31-01 7:30 Odpowiedz

    to ja krzysiu,jest super

  2. krzysiu

    krzysiu 2011-30-01 11:50 Odpowiedz

    opis fantastyczny wyczerpujący temat ,jednym słowem o key.

Nasze oceny
Brzmienie:5
Możliwości:5
Budowa:5
Jakość:5
Stopka techniczna
Cena [PLN]::3299
Dekodery::Dolby TrueHD, DTS-HD
Waga [kg]::5
Wyjścia dźwięku cyfrowe::cyfrowe (optyczne, koaksjalne, HDMI) Analogowe stereo i analogowe 7.1
Wyjścia wizji::component, video, HDMI
Wymiary (S/W/G) [cm]::43,5/10,8/31,2
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.