Małżeństwo Andrzej i Krystyna zabiera ze sobą na wycieczkę żaglówką po mazurskich jeziorach wziętego po drodze młodego autostopowicza. Między dwoma mężczyznami stopniowo rodzi się rywalizacja – obaj mają to, czego ten drugi już lub jeszcze nie ma: młodość, młodzieńczość, pozycję, doświadczenie. Młodszego drażni wywyższanie się starszego, nie bez znaczenia jest obecność atrakcyjnej żony tego drugiego. Ostatecznie napięcie między mężczyznami sięga zenitu, wywiązuje się bójka, w czasie której chłopak wypada za burtę i znika.
„Nóż w wodzie” otrzymał nagrodę FIPRESCI na MFF w Wenecji, był także nominowany do Oscara i Złotych Lwów. To wciągający pojedynek psychologiczny i studium powstawania skomplikowanych relacji pomiędzy trójką bohaterów. W zasadzie nie powinno się nic wydarzyć – ot, troje ludzi postanawia spędzić razem pogodny, letni dzień. W miarę upływu czasu dają o sobie znać negatywne cechy charakteru uczestników rejsu. Ciekawym zabiegiem jest symboliczne wyizolowanie bohaterów, tak jakby reżyser wyłożył preparaty na szkiełko mikroskopu. Tylko jacht, tafla wody i wyludnione tło.
Dzieło Polańskiego spotkało się z zainteresowaniem i zyskało uznanie na całym świecie, Amerykanie zaproponowali nawet reżyserowi nakręcenie drugiej wersji – w kolorze, z najlepszą obsadą. Jednak Polański odmówił, argumentując, że już raz nakręcił dobry film i nie widzi powodu, by miał to robić jeszcze raz.
Film ukazuje się w ramach cyklu „Kanon filmów polskich” (klasyka).
ASPEKTY TECHNICZNE
Czarno-biały obraz bogaty w odcienie szarości, odbicie słonecznego blasku na wodzie jest jaskrawobiałe, czerń może nie smolista, ale zadowalająca. Szczegóły dobrze widoczne, obraz jest dość wyraźny. Zabrudzenia pojawiają się, ale w umiarkowanej ilości. Jak na obraz z początku lat 60. jest całkiem dobrze.
Wszystkie rozmowy i większość odgłosów, głównie związanych z obsługą jachtu (obracanie się bloków, wizg szekli ślizgających się po metalowej linie, podzwanianie takielunku), dochodzi z przednich głośników, ale i boczne znajdują zatrudnienie. Przede wszystkim prawie cały czas słychać z boku miarowe chlupotanie drobnych fal uderzających o kadłub łódki, często dalekie krzyki mew. Kilkakrotnie wyraźnie z boku dochodzi głośny plusk, gdy bohaterowie skaczą z żaglówki do wody.
BONUSY
Płycie towarzyszy jedynie książeczka poświęcona filmowi.
itk
Premiera DVD: 11.08.2011 |