NIGHTWISH: END OF AN ERA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:Nightwish: End Of An Era
Gatunek:koncert, metal symfoniczny
Kraj produkcji:Finlandia
Rok produkcji:2005
Czas trwania:103 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Antti J. Jokinen
Obsada:Tarja Turunen, Tuomas Holopainen, Erno „Emppu” Vuorinen, Marco Hietala, Jukka Nevalainen
Dystrybucja:Mystic Production
Opis
Pożegnalne DVD Tarji Turunen z Nightwish.
Galeria

„End Of An Era” to pożegnalne DVD finlandzkiego Nightwish. Zawiera zapis koncertu zespołu z wokalistką Tarją Turunen (wyrzuconą z zespołu z powodu coraz słabszego angażowania się w jego sprawy). Poprzednimi DVD było również koncertowe i bardzo udane „From Wishes To Eternity” z 2001 roku i dokumentalne „End Of Innocence” z 2003 roku. Koncert odbył się w Hartwall Arena w Finlandii 21 października 2005 roku i mimo że był ostatnim w takim składzie, nie można mu niczego zarzucić. Perfekcjonizm w najlepszym tego słowa znaczeniu. W jego repertuarze znalazły się utwory z wszystkich płyt. Zapełniona po brzegi sala Hartwall Arena, nowoczesne oświetlenie, dynamiczne wykonanie i nagłośnienie sprawiają, że to DVD jest jednym z lepszych koncertów utrwalonych na tym nośniku. Zawodowstwo.

ASPEKTY TECHNICZNE

Kolory, jak przystało na nową produkcję, lśnią w najlepsze. Ostrość i przejrzystość obrazu pozwalają dostrzec w zbliżeniach strugi potu na twarzach muzyków. Obraz nawet w szybkich ujęciach jest stabilny. Pokrytych ciemnymi kolorami płaszczyzn nie szpeci szum cyfrowy. Jedyną wadą jest to, że mimo panoramicznego formatu (1.78:1) jest nieanamorficzny, czyli nieprzystosowany do telewizorów panoramicznych.

Ścieżka dźwiękowa w Dolby Digital 5.1 bardzo dobra. Dynamika dźwięku wielokanałowego dosłownie rozsadza przody. Gitary, klawisze oraz bębny zostały świetnie rozseparowane we frontach. Udało się dynamikę nagrania na żywo przenieść na dysk w sposób wiarygodny. Najbardziej adrenalinę podnoszą mocne orkiestrowe fragmenty i głęboki, silny bas. W całość wkomponowano głos wokalistki brzmiący lepiej niż na płycie.

BONUSY

Pod wiele mówiącym tytułem „A Day Before Tomorrow” (55.35 min) – są angielskie napisy – znajdziemy materiał zakulisowy ukazujący zespół przed koncertem, na konferencji prasowej, podczas przygotowań w garderobie, jednym słowem w trasie. Materiał zrealizowano między 6 a 21 października na odcinku Mexico City, San Paulo, Porto Alegro i tuż przed ostatnim show w Helsinkach. Pozostałe dodatki to galeria zdjęć.

Marcin Kaniak


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:3
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::angielska
Napisy::brak
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::18
Bonusy::materiał zakulisowy, galeria zdjęć
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.