NIEWOLNICA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Niewolnica
Tytuł oryginalny:I Am Slave
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2010
Czas trwania:77 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Gabriel Range
Obsada:Wunmi Mosaku, Isaach De Bankolé, Lubna Azabal, Yigal Naor
Dystrybucja:Monolith Video
Opis

Skarb wolności.

Galeria

Mieszkająca w Sudanie Malia zostaje w wieku 12 lat porwana i sprzedana. Kupuje ją bogata rodzina, dla której pracuje jako niewolnica. Po sześciu latach zostaje wywieziona do Londynu, gdzie niewolnicza praca i życie w poniżeniu trwa dalej. Zastraszana i nieposiadająca paszportu dziewczyna boi się poskarżyć władzom, bo wie, że w takim wypadku jej rodzinie w Sudanie będzie grozić niebezpieczeństwo. Sytuacja wydaje się bez wyjścia, jednak pojawia się osoba, która chce pomóc Malii.

Film jest oparty na prawdziwej historii. A historia ta nie jest jakimś odosobnionym przypadkiem, w samej stolicy Wielkiej Brytanii niewolniczą pracę wykonuje bowiem obecnie około 5000 ludzi. Pierwowzorem bohaterki jest urodzona w 1982 roku w Sudanie Mende Nazer, która przez 8 lat była niewolnicą, a obecnie jest działaczką na rzecz obrony praw człowieka. Filmowa opowieść nie epatuje mocnymi czy drastycznymi scenami, ale pozwala faktom mówić samym za siebie. Jest przedstawiona w sposób stonowany, ale dzięki temu unika ckliwości i przesady, które mogłby zepsuć efekt. Gra odtwarzającej rolę Malii Wunmi Mosaku, jak i pozostałych aktorów, na dobrym poziomie.

ASPEKTY TECHNICZNE

W filmie przeważają zdjęcia kręcone w słabo oświetlonych pomieszczeniach, co ma wpływ na ostrość obrazu, która nie jest żyletkowa, i na kolory, które w tym świetle są przygaszone. W częstych zbliżeniach kamery szczegóły widać lepiej niż w dalszych planach. Nie pojawiają się zabrudzenia obrazu.

Ścieżka dźwiękowa w Dolby Digital 5.1. Przestrzenność najlepiej słychać w dwóch scenach: w scenie pierwszej ucieczki, kiedy ze wszystkich głośników dobiega głośny zgiełk londyńskich ulic, i w scenie napadu na wioskę Malii, w której mieszają się ze sobą trzask ognia, wystrzały, tętent kopyt i ryki bydła. W przeważającej części filmu słychać jednak spokojną, ładną muzykę lub dobiegające z przodu dialogi.

BONUSY

Zwiastuny.

itkPremiera DVD: 5.12.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.