NICK CAVE & THE BAD SEEDS: THE VIDEOS

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:Nick Cave & The Bad Seeds: The Videos
Gatunek:wideoklipy, rock
Kraj produkcji:USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:2004
Czas trwania:98 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Emma Davis, Mick Harvey, Christoph Dreher, Anton Corbijn, Jonathan Glazer
Obsada:Nick Cave, Barry Adamson, Blixa Bargeld, Martyn Casey, Warren Ellis, Kylie Minogue, PJ Harvey
Dystrybucja:EMI Music Poland
Opis
20 złowieszczych, dekadenckich wideoklipów australijskiego barda śpiewającego o przygnębieniu, bólu, walce, przemijaniu, miłości, wierności, zdradzie, żądzy, zazdrości, umieraniu i zbrodni.
Galeria

Nick Cave to poeta, bard, buntownik o wyglądzie człowieka wyjętego spod prawa, ale przede wszystkim wokalista, który pod maską twardego mężczyzny z nieodłącznym papierosem ukrywa swoją wrażliwość i blizny, jakie pozostały mu po tym, jak zranił go świat.

Śpiewane przez niego utwory jak żadne inne nadają się do snucia depresyjnych wspomnień w jesienne wieczory przy kieliszku mocnego trunku, najlepiej w towarzystwie duchów.

„The Videos” zawiera 20 teledysków do najlepszych kompozycji Nicka Cave’a & The Bad Seeds i jest wizualną wizytówką stylu Australijczyka i jego zespołu. Klipy dają rzadką możliwość obcowania z współczesnym bardem śpiewającym ballady twardym i szorstkim głosem w stylu Toma Waitsa. Zapadają w pamięć równie mocno jak kompozycje Leonarda Cohena. Muzycznie nie są one chwilami dalekie od tego, co robił Bauhaus.

Cave nigdy nie pozował na gwiazdę, zawsze był outsiderem wiernym swoim przekonaniom i żyjącym według własnego widzimisię, niestroniącym od mocnych papierosów, alkoholu, narkotyków. Śpiewane przez niego teksty, czy były to szybkie buntownicze kawałki czy wolniejsze, subtelniejsze ballady, zawsze były podszyte smutkiem i cierpieniem.

W wypadku Cave’a nie możemy mówić o typowych teledyskach, tylko o wariacjach filmowych, których większość rozgrywa się w knajpie albo niedaleko niej. Do najsłynniejszych zalicza się „Where The Wild Roses Grow”, utwór zaśpiewany przez Cave’a wspólnie z Kylie Minogue, a pochodzący z „Murder Ballads”, albumu, który przyniósł mu największą sławę.

Wśród 20 obrazków nie zabrakło też przewrotnego i kiczowatego klipu do „What A Wonderful World” Louisa Armstronga, zaśpiewanego przez Cave’a z największym irlandzkim rockandrollowcem, jakim jest Shane MacGowan, choć osobiście zamiast niego wolałbym zobaczyć klip do „Death Is Not The End”.

Na płycie jest to wszystko, z czym Cave zawsze był identyfikowany. Jest stylizowany na koncertowy występ „Stagger Lee”, „In The Ghetto” Elvisa Presleya, kameralny czarno-biały obrazek do „Into My Arms”, czysto formalnie, technicznie, z wyczuciem i oszczędnie sfilmowana ilustracja do „(Are You) The One That I’ve Been Waiting For?”, „Henry Lee” – jedna z najlepszych ballad w wykonaniu męsko-damskim ze śpiewającą z Cave’em  PJ Harvey, surrealistyczny „Red Right Hand”, podszyty szaleństwem i pasją „Loverman”, barowy i zrobiony w klimacie Lynchowskiego „Twin Peaks” „Do You Love Me?”, nastrojowy „The Ship Song”, melodyjny i najpiękniejszy w karierze Cave’a „Straight To You” czy zaśpiewany z akompaniamentem gitary prosty klip do „The Singer”.

W większości obrazków, co trafnie zauważył nieżyjący już Tomasz Beksiński, Cave z talentem wykreował klimat znany z „Harry Angel” Parkera.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz na płycie ma format 4:3 i jest uzależniony od bardzo malarskiej i fotograficznej koncepcji reżyserów, w jakiej teledyski zostały przedstawione. Nie trzeba być znawcą, by poznać, że „Straight To You” wyreżyserował Anton Corbijn, najbardziej kreatywny twórca i fotograf, człowiek, który zrobił najlepsze klipy Depeche Mode, Nirvany, U2, Metalliki.

98-minutowy materiał pomieszczono w dwóch warstwach, co sprawia, że transmisja jest bez zarzutu. Technicznie najlepiej prezentują się obrazki sfilmowane z użyciem taśmy filmowej.

Dźwięk zaprezentowano w nieskompresowanym LPCM Stereo, co jest bardzo dużą zaletą.

Dodatków nie przewidziano. Jedyne źródło, z którego możemy się dowiedzieć o kulisach kręcenia klipów, to krótkie i lakoniczne wypowiedzi Cave’a i muzyków The Bad Seeds przed każdym z prezentowanych utworów.

BONUSY

Takowych brak.

Marcin Kaniak

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::LPCM Stereo
Ścieżki dźwiękowe::angielska
Napisy::NIE, HIS, FRA, WŁO
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::20
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.