MÓJ NIKIFOR

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Mój Nikifor
Tytuł oryginalny:Mój Nikifor
Gatunek:biograficzny
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2004
Czas trwania:96 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Krzysztof Krauze
Obsada:Krystyna Feldman, Roman Gancarczyk, Jerzy Gudejko, Jowita Miondlikowska, Lucyna Malec, Katarzyna Paczyńska, Artur Steranko
Dystrybucja:Best Film
Opis
Co nas ogranicza...
Galeria

Rok 1960. Do krynickiej pracowni malarza Mariana Włosińskiego wchodzi brudny, mówiący bełkotliwie starszy człowiek i odmawia jej opuszczenia. Mający nadzieję na wyrwanie się do Krakowa Włosiński próbuje się go pozbyć wszelkimi sposobami, jednak nieskutecznie. Stopniowo, po tym jak odkrywa samorodny talent przybysza, niechęć artysty przeradza się w fascynację twórczością malarza-prymitywisty, a w miarę upływu lat – w przyjaźń. Włosiński porzuca własną karierę na rzecz opieki nad pogardzanym, żyjącym w nędzy, powszechnie uważanym za upośledzonego genialnym malarzem. Owym genialnym malarzem jest zaliczony później do najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa naiwnego Epifaniusz Drowniak, zwany Nikiforem.

Film, oparty na wspomnieniach Mariana Włosińskiego, opowiada o ośmiu ostatnich latach życia Nikifora Krynickiego, o którym tak naprawdę niewiele wiadomo. Wiemy, że urodził się w 1895 roku, z pochodzenia był Łemkiem. Jego matka, Eudoksja Drowniak, była głuchoniema, tożsamości ojca nigdy nie ustalono. Przypuszcza się, że mógł to być któryś z artystów malarzy przebywających w jednym z krynickich pensjonatów, w których pracowała.

Nikifor był postacią powszechnie znaną w Krynicy, ale i powszechnie pogardzaną, wyśmiewaną, uważano go z powodu bełkotliwej, niezrozumiałej mowy za upośledzonego. Malował na wszystkim, co mu wpadło w ręce. W filmie pokazano go jako człowieka, którego nie złamały niepowodzenia, kalectwo, bieda i upokorzenia i który zachował wewnętrzną i artystyczną wolność. W swojej życiowej roli wystąpiła w „Moim Nikiforze” Krystyna Feldman. 84-letnia aktorka nie zagrała Nikifora, a po prostu się nim stała. Fizyczne podobieństwo uzupełnione doskonałą grą dało fantastyczny efekt i przyniosło jej nagrodę na FPFF w Gdyni (była to jej pierwsza w życiu główna rola filmowa).

Jakkolwiek film nosi tytuł „Mój Nikifor” równie ważny jak tytułowy jest jego drugi bohater, Marian Włosiński, który poświęcił własną karierę i rodzinę dla opieki nad niepełnosprawnym, chorującym na gruźlicę Nikiforem.

Film o wybitnym malarzu, w dodatku świetnym koloryście, nie może obejść się bez doskonale zrealizowanych zdjęć. I takie są zdjęcia Krzysztofa Ptaka, jednego z najlepszych operatorów w Polsce – piękne pod względem kompozycji kadru i posługiwania się kolorem, nawiązujące do twórczości Nikifora.

Film ukazuje się w ramach cyklu „Kanon filmów polskich” (klasyka).

ASPEKTY TECHNICZNE

Większość akcji rozgrywa się w zimowej scenerii, oprócz bieli śniegu i błękitu nieba na ekranie dominują przydymione szarości, rudości, beże, brązy. We wnętrzach podobna ciemnawa paleta kolorów, przy czym wiele ujęć bywa niedoświetlonych. W końcowej części, rozgrywającej się latem, pojawia się nasycona zieleń drzew i więcej ciepłych, jasnych barw, choć we wnętrzach jest nadal zgrzebnie. Ostrość obrazu dobra, na ogół nie ma problemu z wyłowieniem szczegółów. Nie widać zabrudzeń.

Ścieżka dźwiękowa bardzo dobrze zrealizowana, słychać wyraźnie najdrobniejsze odgłosy, i to z odpowiednich stron. Bez patrzenia na ekran można rozróżnić szuranie kroków po posadzce od kroków stawianych na mokrym, topniejącym śniegu. Ładnie słychać szum fontanny w tle, dochodzący z boku, łopot skrzydeł gołębi, zimą janczary, dalekie szczekanie psa. Pod koniec zimy z bocznego głośnika zaśpiewa nawet sikorka.

BONUSY

W dodatkach najciekawszym materiałem są trzy krótkie wywiady: z reżyserem Krzysztofem Krauze (4.38 min), który mówi o Nikiforze i Włosińskim, z Krystyną Feldman (6.14 min) mówiącą o wyzwaniu aktorskim, jakim była dla niej rola Nikifora, tu również możemy zobaczyć jej charakteryzację, oraz z żoną reżysera Joanną Kos (3.16 min), która wspomina wrażenie, jakie wywarła na niej lektura książki o Nikiforze. Prócz tego króciutki reportaż z planu (1.36 min) w postaci filmiku i galerii fotosów i jeszcze krótsza galeria obrazów Nikifora. Dodatki uzupełnia zwiastun. Jak w całej serii wydaniu towarzyszy książeczka poświęcona filmowi.

itk

Premiera DVD: 11.08.2011

CIEKAWOSTKI – CUDOKADR

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:4
Dźwięk:5
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG, PL/N
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::reportaż, wywiady, zwiastun, broszura, galeria zdjęć
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.