MADE IN POLAND

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Made in Poland
Tytuł oryginalny:Made in Poland
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2010
Czas trwania:81 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Przemyslaw Wojcieszek
Obsada:Piotr Wawer jr, Przemysław Bluszcz, Janusz Chabior, Eryk Lubos, Grzegorz Sowa, Wiesław Cichy, Halina Rasiakówna
Dystrybucja:Monolith Video / Epelpol
Opis

Gdy świat boli za bardzo.

Galeria

Siedemnastoletni Boguś, były ministrant, ma już dość otaczającego go świata, co jednoznacznie wyraża wytatuowanym na czole napisem „fuck off”. Przekazowi pisemnemu towarzyszy niewerbalny – słowa zostają zastąpione przez metalowy pręt, za pomocą którego eksministrant wyładowuje swoją frustrację na Bogu ducha winnych osiedlowych budkach telefonicznych i samochodach. Te czysto fizyczne akcje nie zadowalają jednak Bogusia, toteż buntownicze nastawienie kieruje następnie przeciwko ludziom, którzy kiedyś byli dla niego autorytetami – nawiedzonemu księdzu, tkwiącemu w szponach nałogu alkoholowego nauczycielowi polskiego oraz matce, zagorzałej fance Krzysztofa Krawczyka.

W czasie tego swoistego buntu młodzieniec naraża się miejscowej gangsterce, co sprowadza na niego poważne kłopoty, ale także poznaje rodzeństwo: Emila, który jest nocnym stróżem poruszającym się na wózku inwalidzkim, oraz Monikę, w której się zakochuje. Ich wpływ na niego jest bardzo duży i pozwala dowiedzieć się, co tak naprawdę ma dla Bogusia jakieś znaczenie.

Ktoś kiedyś ładnie powiedział, że nawet żółw ma czasem ochotę komuś mocno przyłożyć. Dodawszy do tego młodzieńczą skłonność do buntu, zwłaszcza przeciwko moralnym autorytetom i społecznej niesprawiedliwości, można powiedzieć, że pod tym względem obraz Przemysława Wojcieszka jest filmem bardzo uniwersalnym, aczkolwiek chyba nieprzesadnie odkrywczym i głębokim. Nie obyło się jednak bez nagród. Na FPFF w Gdyni nagrodę otrzymał grający drugoplanową rolę męską Janusz Chabior, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Era Nowe Horyzonty” reżyser dostał Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie „Nowe Kino Polskie”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Ścieżka dźwiękowa filmu jest co prawda w Dolby Digital 5.1, ale przestrzenność nie jest specjalnie odczuwalna. Z tylnych, i przednich, głośników dobiega głównie głośna muzyka. Dialogi i odgłosy (w tym te mocniejsze, jak rozbijanie szyb samochodów) dochodzą z przednich głośników.

Obraz jest specyficzny – czarno-biały z czerwono-czarnymi animowanymi wstawkami. Zdjęcia czarno-białe są intencjonalnie zmiękczone, trochę zaziarnione, kontrast również nie jest wyśrubowany. Kreska rysunku w sekwencjach animowanych jest ostra, a czerwień tła intensywna.

BONUSY

W dodatkach galeria zdjęć z filmu (1 min).

ren / itk


Premiera DVD: 13.10.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:2
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, czarno-biały, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::14
Bonusy::galeria zdjęć
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.