MACZETA

Data premiery:7.04.2011Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Maczeta
Tytuł oryginalny:Machete
Gatunek:akcja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:102 min
Kategoria wiekowa:18 lat
Reżyseria:Robert Rodriguez, Ethan Maniquis
Obsada:Danny Trejo, Robert De Niro, Jessica Alba, Steven Seagal, Michelle Rodriguez, Don Johnson, Lindsay Lohan
Dystrybucja:Kino Świat
Opis
Masakra po latynosku.
Galeria

Na początku był żart – zwiastun nigdy nienakręconego filmu o tytule „Maczeta”, który dla jaj wmontowano w „Grindhouse”. Tak wiele osób nagabywało jednak Rodrigueza o to, kiedy będzie można ów krwawy film zobaczyć, że… zdecydował się go nakręcić! Myślał zresztą o bohaterze zwanym Maczetą już od czasów pracy nad „Desperado”, potem wykorzystał tę postać w serii „Mali agenci”.

Tytułowy bohater to wytatuowany były tajny agent o wyglądzie zakapiora. Trzy lata wcześniej stracił rodzinę, gdy próbował ratować świadka koronnego w sprawie przeciw gangsterowi Torrezowi. Podczas kolejnej akcji Maczeta, teraz już zwykły najemnik, zostaje wrobiony przez nieuczciwych pracodawców i cudem uchodzi z życiem. Wspólnie z bratem (który został księdzem) wyrusza, by znaleźć i ukarać winnych. A ci są wysoko postawieni – jest wśród nich senator McLaughlin, człowiek powiązany z Torrezem.

Można się dopatrywać w „Maczecie” głębszych sensów – takich jak to, że zemsta Maczety jest swego rodzaju próbą odreagowania kompleksów, które mają Latynosi względem Amerykanów z USA – ale film ten przede wszystkim należy potraktować po prostu jako rozrywkę. Kiczowatą, z bohaterami przerysowanymi do granic możliwości, ale sprawnie zrealizowaną, przeznaczoną dla tych, którzy lubią postmodernistyczne zabawy, wściekłe strzelanki, wypruwane wnętrzności, bohaterów większych niż życie, antybohaterów gorszych od diabła i piękne, nie zawsze ubrane, kobiety (z Jessiki Alby łaszki zdarto komputerowo – aktorka ma w kontrakcie zastrzeżone, że nie rozbierze się przed kamerą).

Rodriguez niczego nie komplikuje, nie zapętla wątków – wszystko jest wyłożone kawa na ławę, wystarczy usiąść i zachwycać się maestrią ruchów siejącego spustoszenie Maczety (w swej kamizelce nosi 44 rodzaje noży!).

Jan

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.