LISTWA SIECIOWA AUDIONOVA INSOMNIA GOLD STAGE 1

Nasza ocena:5
Medal:złoty
Opis

Audionova wypuszcza na rynek nowy model listwy oparty na bezkompromisowych rozwiązaniach.

Galeria

Polski producent dostarczył do redakcji listwę z najnowszej serii Insomnia Gold, w której to znalazła się jeszcze druga odmiana wyposażona w dwubiegunowy włącznik nadprądowy firmy Etimat stanowiący element zabezpieczający. Ja jednak przyjrzę się i posłucham efektów pracy projektantów firmy Audionova, biorąc na warsztat tańszą wersję listwy, a mianowicie model Stage 1.

BUDOWA

O ile droższa wersja listwy Insomnia Gold Stage 2 została wyposażona we włącznik nadprądowy, o tyle tańsza odmiana Stage 1 dysponuje idealnie czystym torem prądowym, a więc nie występują tam żadne elementy elektroniczne. W przypadku Stage 1 zamierzenie producenta było takie, aby stworzyć możliwie najprostszy w budowie rozgałęźnik prądu z podzespołów wysokiej jakości, umożliwiający zasilanie kilku urządzeń naraz bez wprowadzania negatywnych efektów mogących mieć wpływ na pogorszenie brzmienia. To, że zwykły przedłużacz kupiony w markecie może popsuć dźwięk systemu audio, wie spora grupa miłośników dobrego brzmienia. Dzieje się tak z kilku względów, a najpoważniejszym zarzutem w przypadku najtańszych rozgałęziaczy prądu jest oczywiście ich kiepska jakość wykonania oparta na najtańszych elementach – producenci takich listw nie zawracają sobie głowy redukcją zakłóceń i rezystancji.

Moim zdaniem wszelkie urządzenia typu kondycjonery czy listwy filtracyjne można porównać do opon samochodowych. Owszem samochód będzie jechał, ale na kiepskich oponach gorsza będzie trakcja, hamowanie i przyspieszanie, nie wspominając o nieprzewidywalnym zachowaniu takich opon w ekstremalnych sytuacjach. System audio podpięty do kiepskiego przedłużacza nigdy nie osiągnie pełni swoich możliwości, tak jak nigdy na słabych oponach nie wykorzystamy całego potencjału układu napędowego i zawieszenia naszego samochodu. Sam nieraz tego doświadczyłem i wiem, że dobry tor zasilający dla urządzeń audio to podstawa.

Audionova Insomnia Gold Stage 1 zbudowana jest na bazie szyn przewodzących z miedzi pokrywanej złotem w specjalnym procesie, a wszystkie połączenia są skręcane, a nie lutowane w celu ograniczenia rezystancji. Obudowę wykonano z materiałów nieprzewodzących, ale mimo to, jak podkreśla producent, pokryto ją ekranem z aluminium działającym jako ekran chroniący wnętrze toru przed zakłóceniami. Pozłacane gniazdo IEC G7 osadzono na szynach antywibracyjnych, a na końcach obudowy zastosowano mocowania umożliwiające montaż listwy do ściany.

BRZMIENIE

Audionova Insomnia Gold Stage 1 może okazać się tanim i prostym sposobem na zapewnienie możliwie najwyższej transparentności brzmieniowej w systemach audio z niższej i średniej półki cenowej. Jej przeźroczysty charakter brzmienia pozwoli też na bardziej oczywiste eksperymenty z wymianą kabla sieciowego i wprowadzanymi przez ten element zmianami w dźwięku. Do testu wraz z listwą dotarł do naszej redakcji również przewidziany do tego modelu listwy kabel sieciowy EVO Gold w cenie nieprzekraczającej 150 złotych, który moim zdaniem brzmieniem i jakością wykonania przewyższa dużo droższe konstrukcje innych producentów, zatem po co przepłacać? Cechą charakterystyczną listwy Insomnia jest jej brak wpływu na ograniczenia dźwięku związane z dynamiką w obydwu skalach.

Co ciekawe, listwa ta wprowadza do brzmienia swego rodzaju porządek, jakiego zwykle doświadczałem w przypadku konstrukcji wyposażonych w różnego rodzaju filtry, jak na przykład GigaWatt PF-1 lub produkty firmy Isotek, z którymi również miałem kiedyś do czynienia. Ów porządek objawiał się przede wszystkim bardziej selektywnym przekazem w zakresie najwyższych częstotliwości oraz ich lepszą rozdzielczością, co pozwala słuchaczowi zanurzyć się w bardziej subtelnych dźwiękach bez potrzebny wysilania słuchu.

PODSUMOWANIE

Przepis formy Audionova na dobre brzmienie rozgałęziacza prądu jest prosty – jak najmniej elementów wprowadzających zakłócenia własne oraz dopracowany tor prądowy zbudowany na wysokiej jakości elementach. Cena 699 złotych dla tak wykonanej 6-gniazdkowej listwy skalkulowano na przyzwoitym poziomie, dzięki czemu Insomnia staje się mocnym konkurentem dla innych marek.

Arkadiusz Ogrodnik

Kontakt: www.audio-nova.net

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 2.43 (7 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (6)

 1. Darek

  Darek 2023-10-04 19:32 Odpowiedz

  Mnie wystarczyło podczas naprawy kabla ILUMINATOR to co ukazało się pod oplotem: kabel 4 czterożyłowy z betoniarki 380V

 2. Amadeusz

  Amadeusz 2015-23-05 10:27 Odpowiedz

  Audiofil słyszy przeważnie to o czym marzy, więc jeśli ta listwa może spełnić takie marzenie to niech ją kupi.
  Prawdą jest bowiem taka, że istotnej poprawy brzmienia systemu nie da się uzyskac tak prymitywnymi i tanimi sposobami, bo to jest tylko sugestia, na która szkoda pieniędzy.

 3. meloman

  meloman 2015-23-04 18:08 Odpowiedz

  A jaka jest różnica pomiędzy wpięciem sprzętu audio bezpośrednio do gniazdka w ścianie a wpięciem listwy do takiego gniazdka i sprzętu audio do takiej listwy ?

  Strzelam, że żadna :)

 4. Magic Audio

  Magic Audio 2014-26-09 11:59 Odpowiedz

  Bardzo dobra listwa, lepsza od dwokrotnie droższej Supry i Gigawatta.

 5. Dawid Audio

  Dawid Audio 2012-05-06 19:54 Odpowiedz

  Podobna to listwy Textura - ona też z tworzywa, ale ma jakis tam ekran..

 6. Czarek

  Czarek 2012-23-05 11:58 Odpowiedz

  Mam tą listwę w domu, bo kupiłem po okazyjnej cenie i jestem zadowolony!

Nasze oceny
Budowa:5
Jakość:6
Stopka techniczna
Cena [PLN]::699
Wymiary (S/W/G) [cm]::7,2 / 45,5 / 4,2
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.