JEZIORAK

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Jeziorak
Tytuł oryginalny:Jeziorak
Gatunek:kryminał
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2014
Czas trwania:101 min.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Michał Otłowski
Obsada:Jowita Budnik, Sebastian Fabijański, Mariusz Bonaszewski, Michał Żurawski, Łukasz Simlat
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Rozgrywki na komisariacie.
Podkomisarz Iza Dereń przeżywa trudny okres – jest w ciąży, jeden z jej kolegów zarobił kulkę od nielegalnego bimbrownika, jej narzeczony i jego kolega zniknęli bez śladu, w łodzi na jeziorze odnaleziono ciało młodej dziewczyny… Nieszczęścia będą zresztą na nią spadać jak na Hioba. Będzie i oskarżenie o współudział jej narzeczonego w zbrodni, odsunięcie od sprawy, tajemnice z przeszłości, bezkarny biznesmen, korupcja w policji. W takich to okolicznościach kobieta będzie prowadzić podwójne śledztwo (dziewczyna i bimbrownik), które z czasem połączy się w jedno i okaże się mieć z nią samą bliższy związek, niż myśli.

 „Jeziorak”, choć na pierwszy rzut oka jest zagmatwany i zawiły (przynajmniej jeśli ktoś chce opowiedzieć fabułę, pełną splątanych wątków), opowiedziany jest prosto i przekonująco. To jeden z lepszych konstrukcyjnie i w ogóle formalnie polskich kryminałów w ostatnim czasie. Co do treści, nie zawsze jest oryginalna, czasem naciągana, ale trzeba przyznać, że dość precyzyjnie skonstruowana i trzyma w napięciu (choć dość szybko podejrzewamy, kto za wszystkim stoi). Do tego dochodzi dobra gra Jowity Budnik (Iza Dereń) i mroczna, dość pesymistyczna, bardzo sugestywna atmosfera. Kawałek solidnego kina.

ASPEKTY TECHNICZNE

Musimy to powiedzieć i to już na wstępie. Otóż „Jeziorak” to jeden z tych nielicznych filmów, który uniknął klątwy polskich produkcji jaką jest fatalnie nagrany dźwięk, z mocnym tłem a bardzo cichymi dialogami. W „Jezioraku” usłyszymy dialogi odpowiednio wkomponowane w tło dźwiękowe. A to tło jest zresztą bardzo ciekawe. Szum fal w jeziorze, stukot kroków stóp w ciężkich butach, a przed wszystkim strzały z myśliwskiej strzelby czy huk i syk pożarów: płonącego samochodu czy zabudowań.

Obraz bardzo ostry z wyraźnymi detalami sylwetek i sprzętów. Sporo zbliżeń pozwala zresztą na docenienie kunsztu dobrych, mrocznych zdjęć. Sporo smolistej czerni, kolorów przedwiośnia czy początku zimy: grafitowych szarości, brudnych zieleni i antracytowych granatów. Koloryt twarzy blady, wręcz niezdrowo różowawy. Bardzo dobry kontrast. 

BONUSY

Zwiastuny i galeria zdjęć. Płyta w wydaniu z książeczką.

Jan/veroika

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::16
Bonusy::zwiastuny, galerie zdjęć, książeczka
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.