JEŻ JERZY

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Jeż Jerzy
Tytuł oryginalny:Jeż Jerzy
Gatunek:komedia, animowany
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2010
Czas trwania:77 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Wojtek Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak
Obsada:(głosy) Borys Szyc, Maria Peszek, Jarosław Boberek, Grzegorz Pawlak, Leszek Teleszyński, Krystyna Tkacz, Krystyna Czubówna, Maciej Maleńczuk
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
O jeżu, co lubił piwko (i nie tylko). 
Galeria

Filmowy Jerzyk jest absolutnym zaprzeczeniem stereotypu poczciwego jeża, spokojnego, łagodnego, z nieodzownym jabłuszkiem na grzbiecie. Gustuje, owszem, ale w piwku, imprezach i pięknych dziewczynach, którym lubi wsadzać ręce pod spódnicę. No cóż, ma też wielu wrogów, ale nie to jest jednak najgorsze. Oto bowiem pewien naukowiec postanowił stworzyć Jerzemu konkurencję w postaci klona – perfekcyjnego alter ego Jerzego. No tego to już nasz bohater nie potrafi ścierpieć – taki jak on może być tylko jeden!

„Jeż Jerzy” to niebanalna i cokolwiek pikantna animacja dla dorosłych, oparta na popularnej serii komiksowej Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Leśniaka (rysunki). Nie tylko zresztą popularnej, bowiem komiks może poszczycić się nagrodą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Film wykorzystuje specjalnie dla niego napisany scenariusz Skarżyckiego, który w satyryczny, często-gęsto niepoprawny politycznie sposób wyśmiewa i wykpiwa przywary Polaków, biorąc na tapetę zarówno osiedlową żulię, jak i polityków. I robi to w szalenie zabawny, choć nierzadko bardzo niewybredny sposób. Ogromną zaletą filmu jest znakomita obsada, z Borysem Szycem jako tytułowym Jerzym na czele.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz ostry, czysty, z dobrym kontrastem. Paleta kolorów wykorzystana w całości, przy czym występują one w postaci czystej, wręcz landrynkowej, lub bywają przybrudzone, zmieszane. Poszczególne sceny mają różne tonacje barwne – przykładowo laboratorium spowija skąpe żółtawe, nieprzyjemne światło, blokowisko jest bardziej pastelowe, pełne odcieni zieleni i seledynu, śpiące miasto majaczy w szarości i granacie nocy, w sex sklepie panują czerwienie wymieszane z różami i fioletami.

Dźwięki, bardzo różnorodne, dobiegają ze wszystkich stron. Dookolność najwyraźniej przejawia się w scenach występów, kiedy słychać muzykę, aplauz publiczności, skandowanie tłumu, ale praktycznie przez cały film jest odczuwalna. Wiele pojedynczych i cichszych odgłosów, jak kroki, łopot ptasich skrzydeł czy terkot paralizatora, dochodzi z boków lub zaskakuje nas z tyłu.

BONUSY

Teledysk (2.23 min), zwiastuny i opcja oglądania filmu z towarzyszącym projekcji komentarzem jego twórców.

ren / itk

 

Premiera DVD i BD: 28.07.2011

 

ren

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG, PL/N
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::10
Bonusy::zwiastuny, komentarz, teledysk
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.