JAK SPĘDZIŁEM KONIEC LATA

Data premiery:20.08.2011Nośnik:DVD
Tytuł polski:Jak spędziłem koniec lata
Tytuł oryginalny:Kak ja prowieł etim letom
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Rosja
Rok produkcji:2010
Czas trwania:124 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Aleksiej Popogrebskij
Obsada:Grigorij Dobrygin, Siergiej Puskiepalis
Dystrybucja:Art House
Opis

„W środku lodowego kosmosu”.

Na rosyjskiej arktycznej stacji badawczej dwóch mężczyzn, doświadczony Siergiej i przysłany na praktykę młody Paweł, wykonuje pomiary meteorologiczne. Kiedy Siergiej wypływa na kilka dni łowić pstrągi, Paweł odbiera komunikat o poważnym wypadku żony i syna Siergieja. Po powrocie Siergieja chłopakowi brakuje odwagi, by przekazać starszemu koledze złą wiadomość, zwłaszcza że wcześniej podpadł mu przez swoją nieobowiązkowość. Po jakimś czasie jednak jest zmuszony wyznać mu prawdę.

Nagrodzony trzema Srebrnymi Niedźwiedziami film został nakręcony w ciągu trzech miesięcy na Półwyspie Czukockim, w czasie arktycznego lata, w autentycznej, czynnej stacji meteorologicznej. Inspiracją do jego powstania była lektura dzienników N.V. Pinegina, który razem z podróżnikiem Grigorijem Siedowem chciał dotrzeć na biegun północny, ale zostali uwięzieni przez lód.

Bohaterowie filmu są bardzo różni, dzieli ich wiek, temperament, doświadczenie, podejście do życia, jednak są zmuszeni koegzystować, wykonując wspólne obowiązki, zdani tylko na siebie na lodowatym pustkowiu. Jak się okazuje, różnią się także dojrzałością, lekkoduszny Paweł nie potrafi sprostać ciężkiemu zadaniu, jakie na niego nieoczekiwanie spadło. Według słów samego reżysera, film jest opowieścią o okolicznościach, o tym, że albo się im poddajemy, albo z nimi walczymy.

Historia tej walki wewnętrznej i ścierania się dwóch osobowości rozgrywa się na tle pięknej, surowej przyrody, a filmowana jest w długich, kontemplacyjnych ujęciach, podkreślających izolację bohaterów i ich zawieszenie w czasie.

itk

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.