JA TEŻ!

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Ja też!
Tytuł oryginalny:Yo, también
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Hiszpania
Rok produkcji:2009
Czas trwania:98 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Antonio Naharro, Álvaro Pastor
Obsada:Lola Dueñas, Pablo Pineda, Isabel García Lorca, Antonio Naharro, Pedro Álvarez-Ossorio, María Bravo, Consuelo Trujillo
Dystrybucja:AP Manana
Opis

Piękna opowieść o potrzebie miłości u osób cierpiących na zespół Downa.

Galeria

Gdyby nie charakterystyczny wygląd, trudno byłoby zgadnąć, że 34-letni Daniel jest dotknięty tym właśnie schorzeniem. Jego poziom umysłowy nie odbiega od normy, ma nawet dyplom uniwersytecki, mówi po angielsku, co więcej, zna się na malarstwie i potrafi zinterpretować symbolikę „Ogrodu rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha. Ale z wszelakich rozkoszy ziemskich ta jedna, związek z normalną kobietą, jest dla niego nieosiągalna. Ten smutny temat podejmuje właśnie „Ja też!” Antonia Naharry i Álvara Pastora, przy czym nie chodzi tu wyłącznie o problem związku chorego na Downa z osobą normalną, ale także o problem potrzeby miłości i zaspokojenia popędu seksualnego u takich właśnie ludzi.

Ten pierwszy wątek prezentuje historia przyjaźni Daniela z urzędniczką Laurą, nad której życiem zaciążyły traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa (film nie mówi o tym wprost, ale można się domyślić, że była jako dziecko molestowana seksualnie przez ojca). Laura nie potrafi sobie ułożyć życia z żadnym mężczyzną, choć lista jej kochanków jest bardzo bogata. W związku z Danielem realizuje potrzebę przyjaźni i uczucia, ale uczucia bardziej przyjacielskiego niż miłosnego, tymczasem Daniel zakochuje się w koleżance z pracy i po prostu jej pragnie. Niestety, musi się zadowolić tylko miłością platoniczną (pominąwszy jedną noc, która jest swego rodzaju darem Laury dla niego), a świadomość, że nigdy nie osiągnie pełni szczęścia, choć bolesną i przykrą, przyjmuje z rezygnacją.

Drugoplanowy wątek zakochanych w sobie Luisy i Pedra (oboje oczywiście z Downem) pokazuje nietolerancję społeczeństwa wobec potrzeby miłości, także fizycznej, u osób dotkniętych tym syndromem, których w potocznej opinii należy traktować przedmiotowo i chronić przed takimi doświadczeniami. (Jest w tym względzie zresztą wymowna scena, gdy Danielowi brutalnie odmawia się wstępu do klubu pornograficznego.)

Tytuł filmu odnosi się bezpośrednio do tego, że oni, to znaczy osoby z Downem, również mają prawo do realizacji swoich potrzeb uczuciowo-seksualnych, są wszak kobietami i mężczyznami. Obraz Naharry i Pastora stanowi wołanie o tolerancję, zrozumienie i szacunek w tym względzie dla ludzi z trisomią 21. Na szczęście reżyserzy potraktowali problem z dużą subtelnością i z humorem, a ich opowieść o damsko-męskiej przyjaźni „Downa” z „normalną” jest ciepła i piękna. Przede wszystkim jednak zmusza do zastanowienia się nad sposobem, w jaki postrzegamy i traktujemy osoby z nadmiarem chromosomu 21.

Ogromnym atutem filmu jest bardzo dojrzała kreacja autentycznie dotkniętego syndromem Downa Pabla Pinedy (który, nawiasem mówiąc, ma na swym koncie udział w licznych produkcjach telewizyjnych). Oboje z partnerującą mu Lolą Dueñas (Laura) nawiązali przed kamerą znakomity i bardzo wiarygodny kontakt.

„Ja też!” został uhonorowany kilkoma nagrodami: dwiema Goi (za główną rolę kobiecą dla Dueñas i za piosenkę „Yo, también”), Dueñas i Pineda dostali nagrody Silver Seashell na MFF w San Sebastian, a Dueñas także nagrodę Związku Zawodowego Aktorów Hiszpańskich. A na MFF w Rotterdamie swoją nagrodę przyznała mu publiczność.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz (1.78:1) niestety nie zachwyca. Jest nieostry i bardzo szemrze, wyskakuje ziarno. Kolorom brak naturalności. Czasami bywają bardzo zgaszone, posępne, twarze aktorów rażą sinością, czasami są żywsze, słoneczne, ale pozbawione blasku i matowe. Odwzorowanie detali jest słabe, czarne fragmenty obrazu (włosy, ubrania tancerzy) tworzą jednolite plamy, na nocnej ulicy tła praktycznie nie widać.

Dźwięk w Dolby Digital 2.0, skromny, jedynie okazjonalnie odgłosy dobiegają wyraźnie z prawej lub lewej strony.

BONUSY

Brak.

ren

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:2
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::hiszpańska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.