IGRZYSKA ŚMIERCI: W PIERŚCIENIU OGNIA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:The Hunger Games: Catching Fire
Gatunek:science fiction
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2013
Czas trwania:141 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Francis Lawrence
Obsada:Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Jack Quaid, Woody Harrelson, Josh Hutcherson, Donald Sutherland
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Najlepsi z najlepszych przeciw sobie.
Galeria

Kontynuacja „Igrzysk śmierci”, przeboju zrealizowanego na podstawie pierwszej części trylogii Suzanne Collins. Niespodziewani zwycięzcy ostatnich Głodowych Igrzysk, Katniss i Peeta, odbywają tournee po kraju. Wszędzie przyjmowani są nie tylko jako gwiazdy popkultury, ale i symbol walki z władzą, co rusz na trasie ich przejazdu wybuchają więc zamieszki, a przedstawiciele opozycji znikają bez śladu. Władza ma świadomość, że rosnąca popularność młodych gladiatorów może przyczynić się do wybuchu wielkiej rewolty. Prezydent Snow organizuje więc kolejne Głodowe Igrzyska, a że będą one jubileuszowe, 75., wystąpią w nich wszyscy żyjący dotychczasowi zwycięzcy, także Katniss i Peeta. To świetny sposób, by w elegancki sposób, nie brudząc sobie rąk, pozbyć się niewygodnych młodych mistrzów.

Jeden z nielicznych sequeli, które nie tylko przebił wyniki box-office’u oryginału (pierwsza część zarobiła około 700 milionów dolarów, druga prawie 900 milionów), ale i dorównał mu poziomem artystycznym. Co prawda w ogólnym zarysie fabuła powtarza mniej więcej to, co oglądaliśmy w „jedynce” (czyli kolejno mamy wprowadzenie, treningi, potem zmagania w lesie), ale i odsłania nam nowe pokłady matactw prezydenta Snowa, nowe możliwości manipulowania tłumów przez media i jeszcze dobitniej pokazuje niebezpieczne koaligacje między polityką a popkulturą. Pojawiają się nowe ciekawe postacie – cała plejada zwycięzców poprzednich turniejów i trudny do rozgryzienia Plutarch, grany przez zmarłego niedawno Philipa Seymoura Hoffmana – technicznie rozmach jest chyba jeszcze większy (bo i budżet był o ponad 50 milionów „zielonych” obfitszy). Co natomiast razi w produkcji Francisa Lawrence’a (z powodzeniem zastąpił Gary’ego Rossa)? Kilka dłużyzn na początku i dość bezczelne, choć marketingowo umotywowane (artystycznie niestety nie), rozciąganie przygód bohaterów w końcówce, tylko po to, by urwać je w najbardziej ekscytującym momencie – w ten sposób fani będą musieli wyruszyć do kina na trzecią odsłonę…

ASPEKTY TECHNICZNE

Z początku kolorystyka jest bardzo zimna. Tworzy taki arktyczny – pozbawiony  blasku i ciepła -  klimat szeroka gama granatów, szarości i błękitów. Potem kolorystyka zmienia się na bardziej pogodną, chwilami wręcz surrealistycznie i nadnaturalnie sztuczną. Najbardziej okazałą sceną pod tym względem jest sekwencja przyjęcia z całą feerią tęczowych barw: różów, fioletów, zieleni, żółci, a przy tym wszystko mieniące się brokatami, złotem i chwilami wręcz fluorescencyjne.  Gdy bohaterowie stają do zawodów świat odzyskuje znamiona naturalności; pojawiają się soczyste zielenie, brązy ziemi, malachit wody i sjena piasku nad jeziorem. Ostrość bardzo dobra, widoczność detali (faktura materiałów, odcienie makijażu, szczegóły broni i stroju, bąble oparzeń po przejściu trującej mgły, rany na twarzy, pyłki powietrza) bez zastrzeżeń, kontrast głęboki. Lekkie szemranie tła.

Dźwięk bardzo dynamiczny, z intensywnym rozchodzącym się w przestrzeni biciem piorunów, ujadaniem drapieżnych małp, świstami strzał. Przestrzeń wypełniają a to okrzyki tłumów, te o znamionach wiwatu czy odwrotnie – dezaprobaty, albo ćwierkanie ptaków i odgłosy „życia” lasu: pohukiwania, skrzek, gwizdy, szum wiatru.  Sporo basów, trochę wojennych odgłosów (pacyfikacja miasta) i futurystycznych (ćwiczenia z rozbijaniem laserowych postaci ).

BONUSY

Zwiastuny.

Jan/veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.