HOTEL TRANSYLWANIA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Hotel Transylwania
Tytuł oryginalny:Hotel Transylvania
Gatunek:animowany, familijny
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2012
Czas trwania:88 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Genndy Tartakovsky
Obsada:dubbing) Tomasz Borkowski, Agnieszka Mrozińska, Paweł Ciołkosz, Piotr Warszawski
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Nie taki człowiek straszny.
Galeria

Córka hrabiego Drakuli, Mavis, obchodzi swoje 118 urodziny. Z tej okazji jej ojciec chce urządzić dla niej wystrzałową imprezę. Do hotelu, który przed laty wybudował i który miał być azylem dla potworów różnej maści, zaprasza licznych gości. Zamczysko stoi w nawiedzonym lesie, do którego nie ma odwagi zapuścić się żaden człowiek, dzięki czemu spokój monstrów jest zagwarantowany. Tak naprawdę bowiem potwory boją się ludzi, którzy z natury swej są straszni – traktują potwory czosnkiem, osikowymi kołkami, ogniem. To dlatego Drakula zabrania córce polecieć do ludzkiej osady, choć ta jest ludzi bardzo ciekawa i marzy o tym, żeby ich zobaczyć. W noc urodzin do zamku dociera pewien młody turysta Jonathan, nieświadom, dokąd trafił. Traf chce, że zanim Drakuli udaje się go pozbyć, Jonathan i Mavis przypadkowo na siebie wpadają i czują, że coś między nimi zaiskrzyło.

Ten film rzuca zupełnie nowe światło na postacie znanych straszydeł (Drakula, Frankenstein, zombi, wilkołaki, mumie, kościotrupy itd., itp.) – są to stworzenia spragnione spokoju, obawiające się niezrozumiale zachowujących się ludzi (np. wpadających w panikę na ich widok czy goniących ich z czosnkiem), ceniące ciepło rodzinne. A wampirza stunastolatka marzy o tym samym, o czym każda dziewczyna w jej wieku.

Akcja filmu toczy się wartko, dialogi napisane są sprawnie (acz salw śmiechu raczej nie wywołają), a bohaterowie mimo dziwnego wyglądu są sympatyczni. Młodym widzom film powinien przypaść do gustu.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jest czysty, wyraźny, z dobrym kontrastem i dobrą widocznością detali pomimo braku światła słonecznego przez większą część akcji. Paleta kolorów jest przyciemniona, przytłumiona, ale nie można powiedzieć, by brakowało im nasycenia. Czerń jest czarna, szarości i brązy zamku odpowiednio mroczne, a inne barwy, których jest cała gama, głębokie. Sporo jest granatów, butelkowych zieleni, siności oddających mrok nocy. Dużo też fioletu, czerwieni, różu (nawet w odcieniach neonowych, np. w scenie występu zespołu muzycznego). Pięknie narysowano ogień i jego blask, zwłaszcza blask płonącej pochodni rzucającej światło realistycznie pełgające po sklepieniu podziemi.

W oryginalnej ścieżce dźwiękowej mamy do czynienia z systemem DD 5.1 i faktycznie można o niej powiedzieć, że jest przestrzenna. Akcja jest rozłożona na wszystkie głośniki, z tyłu daje się słyszeć pohukiwanie sowy, stąpanie ogromnego pająka, krzyki przerażonego Jonathana, szum i świst powietrza w czasie lotu Jonathana i hrabiego Drakuli na stołach itp.

Polska ścieżka jest w DD 2.0, niezły polski dubbing jest dobrze nagrany, kwestie aktorów słychać bez problemu.

BONUSY

W dodatkach (nietłumaczonych) dostępny jest komentarz twórców filmu, animowana krótkometrażówka „Good Night Mr. Foot”, trzy sceny niewykorzystane (dwie z nich to szkice), teledysk i materiał o realizacji owego teledysku, a także dodatki na DVD ROM (gry) i zapowiedzi. Dodatki na DVD ROM mogą niestety pozostać niedostępne, płyta nie otwiera się bowiem w komputerze.

itk

Premiera DVD: 20.03.2013

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:4
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska (dubbing DD 2.0), angielska (DD 5.1), czeska (DD 2.0), słowacka (DD 2.0), turecka (DD 2.0)
Napisy::PL, CZ, ANG, SŁO, TUR, ISL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::16
Bonusy::kreskówka, zwiastuny, sceny niewykorzystane, materiał tematyczny, teledysk, DVD-ROM, komentarz twórców
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.