GAINSBOURG

Data premiery:16.12.2010Nośnik:DVD
Tytuł polski:Gainsbourg
Tytuł oryginalny:Gainsbourg (Vie héroïque)
Gatunek:biograficzny
Kraj produkcji:USA, Francja
Rok produkcji:2010
Czas trwania:130 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Joann Sfar
Obsada:Eric Elmosnino, Lucy Gordon, Laetitia Casta, Doug Jones, Anna Mouglalis
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Jest sztuką nakręcić biografię, która unika sztampy. Joannowi Sfarowi sztuka ta udała się nadzwyczaj przyzwoicie, wykorzystał zresztą jako podstawę scenariusza własny komiks.
Galeria

Ale najpierw trzeba wyjaśnić, kim był bohater jego filmu, Serge Gainsbourg. Przeciętny zjadacz chleba, i to raczej ten starszy, kojarzy go przede wszystkim z piosenką „Je t’aime… moi non plus”, napisaną przez niego i zaśpiewaną wspólnie z Jane Birkin (ale napisaną dla Brigitte Bardot). Piosenką zakazaną niegdyś w wielu krajach ze względu na nieobyczajne odgłosy kobiecej rozkoszy seksualnej. Z pochodzenia był synem rosyjskich Żydów, którzy wyjechali do Paryża po wybuchu rewolucji październikowej. Urodził się (jako Lucien Ginsburg) 2 kwietnia 1928 r. w Paryżu, zmarł tamże 2 marca 1991 r. Był kompozytorem, autorem piosenek, aktorem, scenarzystą i reżyserem, a w sferze obyczajowej orędownikiem rewolucji seksualnej. Mimo niesłychanej brzydoty miał wiele słynnych kochanek, w tym Brigitte Bardot, piosenkarkę Juliette Gréco i aktorkę Jane Birkin, z którą był żonaty. Jego grób na cmentarzu Montparnasse jest do dziś miejscem pielgrzymek.

W swoim obrazie Sfar nie ograniczył się do chronologicznej i realistycznej prezentacji losów Gainsbourga, wprowadzając do akcji odrażającą Gębę, na poły animowaną kukłę będącą czymś w rodzaju alter ego artysty i wyrażającą m.in. odwieczne kompleksy kompozytora, cierpiącego z powodu żydowskiego pochodzenia i brzydkiego wyglądu. To niejedyny zresztą surrealistyczny akcent tego filmu, ponieważ Sfar dość często posługuje się elementami fantasy, a ten zabieg pozwolił reżyserowi lepiej oddać wnętrze jego niezwykłego bohatera. Pomocą służą mu także jego własne, tj. Serge’a, piosenki i obrazy.

Miał też Sfar szczęście do aktorów. Ciekawostką jest to, że Gainsbourga chciała początkowo grać jego córka Charlotte, ale wycofała się po półrocznych próbach, nie potrafiąc udźwignąć ciężaru emocji. Reżyser miał w związku z tym zamiar zarzucić projekt, ale ostatecznie zaakceptował Erica Elmosnina, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Grająca Bardotkę Laetitia Casta jest równie gorąca i zmysłowa jak wielka gwiazda francuskiego ekranu, bardzo wiarygodnie w roli Jane Birkin wypadła Brytyjka Lucy Gordon. Niestety, aktorka nie doczekała premiery, popełniwszy samobójstwo na etapie postprodukcji filmu. Miała zaledwie 29 lat.

CIEKAWOSTKI - GAINSBOURG, BARDOT I PEWNA PIOSENKA

ren


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.