EDUKACJA GRACE

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:Girl In Progress
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2012
Czas trwania:90 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Patricia Riggen
Obsada:Eva Mendes, Matthew Modine, Patricia Arquette, Cierra Ramirez, Eugenio Derbez, Russell Peters
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Dobra dziewczynka staje się złą dziewczynką.
Galeria

Tytuł z jednej strony jest mylący, bowiem to nie Grace jest w centrum uwagi twórców, a jej córka Ansiedad. Z drugiej, choć to córka się zmienia, jej zmiany wpływają na zmianę matki, więc od biedy można powiedzieć, że jakoś Grace się też edukuje.

Grace jest zdecydowanie niedojrzałą samotną matką, która całą swą uwagę poświęca na romansowanie z żonatym facetem (nie pierwszym zresztą), kolejne przeprowadzki i zmiany kolejnych niezbyt płatnych prac. Ansiedad czuje się więc, nie bez przyczyny, zaniedbana i odstawiona na boczny tor – mimo to dobrze się uczy i jeszcze lepiej prowadzi, nie jest też jakoś szczególnie trudną nastolatką. Pewnego dnia (na co niemały wpływ ma jej nauczycielka, pani Armstrong) miarka się jednak przebiera i Ansiedad buntuje się: postanawia stracić dziewictwo, wyjechać i uniezależnić się od matki.

To jeszcze jeden dość sympatyczny, choć sztampowy film o dorastaniu, o rytuale przejścia, o zbyt szybkim wejściu w dorosłość. Trochę zabawny, trochę krążący wokół ważnych problemów, trochę naiwny i trochę irytujący jednowymiarowym przedstawieniem kilku postaci (chociażby romansującego z Grace ginekologa granego przez Matthew Modine’a). Wiemy od początku, że Grace się zmieni, że Ansiedad nie zejdzie na złą drogę, że matka i córka nauczą się czegoś od siebie nawzajem – oglądaliśmy przecież podobnych obrazów już wiele…

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz temperamentny jak temperamentne są jego bohaterki. Kolory są piękne: żywe, wyraziste, ze sporą dawką tych konkretnych, takich jak czerwienie (mundurki i wystrój restauracji, w której pracuje Grace), zielenie, błękity i żółcie. Skóra bohaterów nieco marchewkowa. Te papuzie kolory odchodzą potem w lekkie zapomnienie przynajmniej jeśli chodzi o stroje Anciedad, która dojrzewając idzie w stronę atramentowej czerni. Kontrast zadowalający podobnie jak ostrość może niezbyt żyletkowa, ale widać co trzeba. Piękną ostrość mają króciuteńkie wstawki czarno-białe, które obrazują kolejne etapy przekształcania się Anciedad w dorosła osobę.

Dźwięk dosyć dynamiczny, bo nasze bohaterki przebywają w miejscach tłumnie odwiedzanych (szkoła, bar, imprezy), toteż w tyłach właściwie przez większość czasu cos się dzieje, Dochodzi do tego ostry metal słuchany przez Anciedad oraz mocno ilustracyjna ścieżka muzyczna.

BONUSY

Zwiastun.

Jan/veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

  1. natalia

    natalia 2014-01-02 9:02 Odpowiedz

    film jest super

Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastun
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.