DON JON

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Don Jon
Tytuł oryginalny:Don Jon
Gatunek:komedia
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2013
Czas trwania:90 min.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Joseph Gordon-Levitt
Obsada:Joseph Gordon-Levitt, Scarlett Johansson, Julianne Moore, Tony Danza, Glenne Headly.
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Joseph Gordon-Levitt kręcąc „Dona Jona” spełnił wszelkie swoje i większej ilości mężczyzn na świecie fantazje. Wreszcie urzeczywistnił marzenia o obejrzeniu  Scarlett Johansson w roli stuprocentowej, seksistowskiej samicy.
Galeria

Oczywiście, w każdym filmie w którym zagrała Scarlett, reżyserzy chcieli na tyle ile pozwalały możliwości scenariusza, ukazać czy podkreślić atuty seksualności aktorki. Wszystko to jednak było jak obchodzenie się z chińską porcelaną. Niby były sytuacje dosłowne, ale nie do końca. Wreszcie jednak bez zbędnego wulgaryzmu, ale z pewną dozą dosłowności Joseph Gordon-Levitt nakręcił film, w którym rolę dla Johansson napisał specjalnie od początku do końca. Jako jedyny urzeczywistnił marzenia, fantazje całej męskiej populacji i dał im pełen upust w filmie. Barbara w wykonaniu Johansson jest tym, czym chciałby aby była jego własna dziewczyna; jest koleżanką, z którą można pójść na piwo, znakomitą kochanką do łóżka, która spełni WSZYSTKIE fantazje swego partnera, potrafi doskonale gotować, „wygląda na mieście”, pożądają ją inni mężczyźni, nigdy nie odmawia, można z nią uprawiać seks kiedy się chce, gdzie chce, tak długo jak tylko się ma na to ochotę. Oczywiście puenta filmu i wnioski, do których dochodzi tytułowy bohater są zgoła inne, ale sens i znaczenie filmu bardzo mądre.

Gordon-Levitt sportretował swego bohatera jako młodego mężczyznę, z mocnymi kawalerskimi przyzwyczajeniami wręcz nawykami, do których musi wracać: siłownia, oglądanie stron porno (tutaj prawdziwy pornhub), onanizowanie się przed ekranem swego laptopa, sprzątanie swego wypichconego kawalerskiego mieszkanka, pielęgnowanie swego ciała, ubieranie się w odpowiednich sklepach, przemieszczanie się odrestaurowanym autem i wreszcie szukanie jakiejś ultra atrakcyjnej kobiety-dziewczyny w knajpie, w której spotyka się z kumplami na piwie. Bohater to zadeklarowany seksista o bardzo dokładnym przepisie na życie i na kobietę, którą pragnie. Czy jednak takową znajdzie?

Trzeba przyznać, że Gordon-Levitt z większą pomocą lub bez nakręcił film za 6 mln dolarów, który jest zabawny, ale pod swoją rozrywkową powłoką kryje sporo niegłupich przemyśleń. Niby proste, ale jako jeden z niewielu o sprawach męsko-damskich opowiedział wprost i z zacięciem. Ewidentnie ma rękę do reżyserki i choć jego debiut ma kilka niedociągnięć potrafi żonglować dialogami, montażem. Ma też niezłe oko do aktorów i wyczucie swoich bohaterów (znakomity pomysł na postać siostry Jona), z których żadnego nie można nazwać nijakim.

ASPEKTY TECHNICZNE

Sporo ładnych, dobrze nasyconych a miejscami nawet jaskrawych barw (czerwień sukienek i torebki Barbary, jej chabrowa bluzka, róż marynarki). Karnacja skóry bohaterów lekko pomarańczowa. Obraz jest poprawnie ostry i takoż skontrastowany, ale daleko mu do brzytewności. Na szczęście brak w filmie jakichś spektakularnych zbliżeń i detali, więc nie jest to jakąś uciążliwą wadą. Detale drugiego planu są raczej mało widoczne. Zdarzają się szemrania tła i falowania krawędzi.

Ścieżka dźwiękowa o charakterze obyczajowym, ale z mocniejszymi akcentami (sceny na dyskotece) i zabawnymi motywami muzycznymi, zwłaszcza tymi podkreślającymi seksoholikowy charakter uzależnienia Jona.

BONUSY

Dwa zwiastuny i dwa materiały promocyjne z krótkimi wypowiedziami reżysera i aktora w jednym czyli Josepha Gordon-Levitta.

Marcin Kaniak/veroika

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny, materiały promocyjne
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.