DOKTOR WHO, seria 6, cz. 1

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Doktor Who, seria 6, cz. 1
Tytuł oryginalny:Doctor Who, season 6
Gatunek:science fiction
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2011
Czas trwania:7 x 45 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Peter Hoar, Toby Haynes, Jeremy Webb, Richard Clark
Obsada:Matt Smith, Karen Gillan, Arthur Darvill, Alex Kingston
Dystrybucja:Best Film
Opis
Walcząc ze złem w bezkresie czasu.
Galeria

Amelia Pond wymyśliła sobie w dzieciństwie przyjaciela. Nie był człowiekiem, lecz jednym z władców czasu przybyłym z innej planety, potrafił podróżować w czasie i przestrzeni, walczył ze złem, gdziekolwiek je wytropił. Gdy dorosła, ów przyjaciel wrócił. Teraz razem podróżują w czasie i przestrzeni.

Taki jest pokrótce punkt wyjściowy fabuły serialu, którego pierwszą część szóstej serii, liczącą 7 odcinków, wydał na DVD Best Film.

Serię otwiera dzwuczęściowa (odcinki „Niemożliwy astronauta” i „Dzień księżyca”) opowieść, w której doktor i jego znajomi przenoszą się do roku 1969. Amy, Rory i River Song zostają ściągnięci na pustynię wiadomością otrzymaną w niebieskich kopertach. Na miejscu spotykają starszą o 200 lat, niż wynika to z obliczeń, wersję doktora i tajemniczego Cantona Everetta Delaware'a III. Razem próbują rozwikłać zagadkę telefonów, które odbiera prezydent Nixon, choć nikt spoza ścisłego grona osób nie ma prawa się do niego dodzwonić.

W „Klątwie czarnej plamy” TARDIS, wehikuł czasu, którym podróżuje doktor, ląduje na statku korsarzy. Załoga jest prześladowana przez tajemniczą zjawę, którą piraci biorą za syrenę. Doktor, Amy i Rory także są zagrożeni, bo TARDIS utknął w czasoprzestrzeni i nie mają jak się wycofać.

W czwartym odcinku, „Żona doktora”, doktor Who rusza zmobilizowany wezwaniem o pomoc innego władcy czasu poza granice wszechświata. Wraz ze swoimi towarzyszami trafia na planetę-złomowisko. A tak naprawdę planetę-pułapkę. Na miejscu spotykają tajemniczą, szaloną kobietę, która wydaje się doktorowi dziwnie znajoma.

Dwa kolejne odcinki – „Zbuntowane ciało” i „Prawie ludzie” – to znów jedna opowieść podzielona na dwie części. Jej akcja toczy się na małej wysepce, na której obok ludzi egzystują klony – istoty stworzone z materii o nazwie Ciało, którą można dowolnie formować. Klony są używane do wydobycia niebezpiecznego kwasu. Wskutek pewnych okoliczności klony zyskują własną świadomość i wolę. A to nieuchronnie prowadzi do buntu. Co gorsza, jeden z klonów przybiera postać doktora.

W finałowym odcinku „Dobry człowiek idzie na wojnę” doktor jest naprawdę wściekły. Zbiera razem wszystkich swoich dłużników, by pomogli mu odbić porwaną przez jego wrogów i przetrzymywaną na asteroidzie Amy... i kogoś jeszcze.

Doktorowi Who w przyszłym roku stuknie pięćdziesiątka, powołany do życia został bowiem w roku 1963. Początkowo ten produkowany przez BBC serial o jego przygodach miał charakter edukacyjny, ale potem zostało już tylko science fiction. W ciągu tych lat w głównego bohatera wcielało się oczywiście wielu różnych aktorów, tak się jednak sprytnie składa, że władcy czasu po śmierci powracają w nowym ciele. Nowy wygląd doktora, a nawet i osobowość, jest więc czymś zupełnie naturalnym.

Z racji tego, że doktor potrafi podróżować w czasy przyszłe i przeszłe, jego twórcom daje to swobodę wymyślania postaci i scenografii – na przestrzeni paru odcinków mamy upchanych piratów, prezydenta Nixona i klony, a nawet zjawy. Może dlatego serial cieszy się taką popularnością i doczekał się tylu kontynuacji – każdy po prostu znajdzie tu coś dla siebie. Ściślej mówiąc każdy, kto nie spodziewa się czystego, klasycznego, klarownego science-fiction w stylu tego, czym karmiły wyobraźnię książki np. Stanisława Lema.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dźwięk tylko w Dolby Digital 2.0, w ścieżce dźwiękowej słychać sporo muzyki, która stanowi tło dla akcji, na szczęście nie zagłuszając kwestii aktorów. Poza tym nasze uszy wypełniają odgłosy głównie trzech rodzajów: przemieszczania się w czasie, odgłosy zjawisk nadprzyrodzonych oraz wszelkiego typu syki, gwizdy, trzaski i strzały różnorakich typów broni.

Ostrość obrazu, na ogół przeciętna, bywa mocno zmiękczona, z zakłóceń na ciemnych powierzchniach pojawia się szemranie tła. Kolory przeważnie odrealnione – srebrzystości, błękity, brązy, siarkowe żółcienie, oranże i neonowe zielenie – czasem mroczne i przytłumione, a czasem rozświetlone lub prześwietlone, jarzące się białym światłem. Kontrast trochę niedomaga, przez co w ciemych fragmentach kadru szczegóły są słabo widoczne.

BONUSY

Oferta DVD dystrybutora.

itk


Premiera DVD: 6.09.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:2
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowe
Liczba scen::7 odcinków
Bonusy::oferta dystrybutora
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.