DOKTOR HALINA

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Doktor Halina
Tytuł oryginalny:Doktor Halina
Gatunek:teatr, biograficzny
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2008
Czas trwania:68 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Marcin Wrona
Obsada:Joanna Kulig, Maja Barełkowska, Arkadiusz Janiczek, Jerzy Matula, Krzysztof Banaszyk, Maciej Wojdyła
Dystrybucja:TVP
Opis
Stawka większa niż życie – prawda bardziej nieprawdopodobna niż fikcja.
Galeria

Polska, początek II wojny światowej. 16-letnia uczennica Halina Szwarc wstępuje na ochotnika do ZWZ-AK i zostaje agentką wywiadu. Dla celów wywiadowczych podpisuje volkslistę, kończy niemiecką szkołę i podejmuje studia medyczne w Wiedniu. Przez cały ten czas prowadzi pracę konspiracyjną na terenie Rzeszy i jest jednym z najbardziej cenionych przez aliantów szpiegów (m.in. przekazała aliantom plany wojskowe Hamburga). W 1944 r. została aresztowana przez gestapo, torturowana i skazana na śmierć – cudem uniknęła wykonania wyroku.
Po zakończeniu wojny była represjonowana przez UB, utrudniano jej karierę zawodową, mimo to pracowała jako lekarz i uzyskała tytuł profesora medycyny.

Scena Faktu Teatru TVP przedstawia historię niezwykłej kobiety, o której dramatycznych losach do 1999 r. wiedzieli tylko najbliżsi. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o wydane w tymże roku „Wspomnienia z pracy w wywiadzie antyhitlerowskim ZWZ-AK” Haliny Szwarc. Jako młodziutka dziewczyna podjęła się karkołomnego zadania, ściągając na siebie i swoją rodzinę ostracyzm z powodu podpisania volkslisty i żyjąc odtąd w nieustannym zagrożeniu i obawie przed zdekonspirowaniem. W postać skromnej, a jednocześnie szaleńczo odważnej uczennicy z wielkim wyczuciem, bez zadęcia i pomnikowości wcieliła się Joanna Kulig, cały zaś spektakl ogląda się jak film sensacyjny, tyle że efektowne akcyjne fajerwerki zastępuje świadomość, że wszystko, co oglądamy na ekranie, zdarzyło się naprawdę.

ASPEKTY TECHNICZNE

Ostrość obrazu dobra, widać dokładnie poszczególne sploty wełnianej czapki czy swetra. Brak zabrudzeń. Paleta kolorów kojarzy się z listopadem – dużo brązów, burości, beżów, szarości w różnych odcieniach – od stalowej do zielonkawej, jeżeli pojawia się czerwień, to chłodna. W ciemnych ujęciach słabo widać schowane w cieniu szczegóły.

Dźwięk również dobry, głosy aktorów słychać wyraźnie. Podobnie odgłosy tła: kroki, szelest ubrania, odgłosy w porcie, pogłos w auli wykładowej, chluśnięcie wodą itd.

BONUSY

Oferta TVP.

itk

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

 1. Maja

  Maja 2016-29-02 21:12 Odpowiedz

  Uczta dla duszy !
  Oskarowa rola Joanny Kulig, która wcieliła się w postać tak niezwykłej kobiety !
  Wzruszające, przejmujące przedstawienie.
  Dziękuję wszystkim wykonawcom i śp. reżyserowi.


Nasze oceny
Film:5
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG
Płyta::1-warstwowa
Bonusy::oferta dystrybutora
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.