DECEMBER BOYS: GRUDNIOWI CHŁOPCY

Nośnik:DVD
Tytuł polski:December Boys: Grudniowi chłopcy
Tytuł oryginalny:December Boys
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Australia
Rok produkcji:2007
Czas trwania:105 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Rod Hardy
Obsada:Daniel Radcliffe, James Fraser, Teresa Palmer, Lee Cormie, Victoria Hill, Christian Byers
Dystrybucja:Galapagos
Opis
Występem w tym skromnym australijskim filmie Daniel Radcliffe udowodnił, że jest w stanie uwolnić się od wizerunku Harry’ego Pottera.

Młody aktor pół roku przeznaczył na naukę akcentu, zmienił nieco swój wygląd, a przede wszystkim image – zagrał czupurnie i bardzo wiarygodnie wypadł w roli poniewieranego przez życie sieroty. „December Boys…” to bowiem opowieść o czwórce przyjaciół z sierocińca (nazwa ich paczki wzięła się stąd, że wszyscy obchodzą urodziny w ostatnim miesiącu roku), którzy przyjeżdżają na wakacje nad morze. Wkrótce dowiadują się, że jeden z nich zostanie adoptowany. To burzy ich uporządkowany świat, w którym sami dla siebie stali się substytutem rodziny. Rozpoczyna się także rywalizacja o to, kto zostanie wybrany…

Obraz Roda Hardy’ego, ekranizacja powieści Michaela Noonana (dokonano jednak paru zmian – na przykład w powieści jest pięciu "Grudniowych chłopców", w filmie tylko czterech, w książce nie pojawia się postać Lucy, pierwszej miłości Mapsa, najstarszego z przyjaciół), to typowy dramat obyczajowy o powrocie do krainy dzieciństwa (narratorem jest dorosły już Misty, najmłodszy z "Grudniowych chłopców"). Pierwsze ważne wybory, pierwsza miłość, pierwszy papieros, pierwsza zdrada przyjaciela, rozczarowania i chwile radości, w tle pierwsze zwiastuny nadejścia epoki dzieci-kwiatów (akcja filmu toczy się w połowie lat 60. XX wieku). Wszystko to już w kinie było pokazane wiele razy, ale jest na tyle uniwersalne, wzruszające i filmowe, że kupimy tę historię raz jeszcze. Tym bardziej że jest bardzo dobrze zagrana i wyreżyserowana z wyczuciem (tylko nieliczne sceny drażnią melodramatyzmem). Poza tym z przyjemnością ogląda się plenery australijskiej Kangaroo Island.

Jan


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 2.00 (1 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.