BEZ REGUŁ

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Bez reguł
Tytuł oryginalny:Unthinkable
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:92 min
Kategoria wiekowa:18 lat
Reżyseria:Gregor Jordan
Obsada:Samuel L. Jackson, Carrie-Anne Moss, Michael Sheen, Stephen Root, Lora Kojovic, Martin Donovan, Gil Bellows
Dystrybucja:Best Film
Opis
Czy cel zawsze uświęca środki?
Galeria

Steven Arthur Younger (Michael Sheen), Amerykanin, który stał się muzułmaninem, podkłada bomby w trzech wielkich miastach USA, po czym zawiadamia o tym władze. Jako były żołnierz i specjalista od ładunków wybuchowych, a także broni nuklearnej, stanowi prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, toteż do akcji przeciwko niemu zostają skierowane jednostki antyterrorystyczne. Co ciekawe, Younger dość łatwo pozwala się złapać, ale w czasie przesłuchań nie zamierza wyjawić miejsca podłożenia bomb. Na nic zdają się wysiłki FBI, w tym agentki Helen Brody (Carrie-Anne Moss), zmuszonej do współpracy z człowiekiem, którego metody kwestionuje, tajemniczym śledczym o pseudonimie H (Samuel L. Jackson). Ten nie patyczkuje się z terrorystą, stosując wobec niego tortury i inne niezgodne z prawem metody, czemu sprzeciwia się Brody.

Na pewno nie jest to film przeznaczony dla ludzi o słabych nerwach. Już na samym wstępie bowiem H odrąbuje Youngerowi palec, aby pokazać mu, że zrobi wszystko, aby tylko wydostać od niego pożądaną informację. Ba, nie stroni nawet od zabijania niewinnych ludzi. W związku z tym nasuwa się pytanie, jak daleko można się posunąć w szlachetnym celu uratowania wielu ludzi przed rzezią. Czy cel zawsze uświęca środki? Refleksja ta ma charakter ogólniejszy i z pewnością pozostanie z widzem na dłużej, podobnie jak umęczona twarz Youngera.

ASPEKTY TECHNICZNE

Jeśli chodzi o aspekt kolorystyczny, obraz jest dosyć skromny i raczej surowy, zresztą nic dziwnego, skoro akcja ma miejsce głównie w pokoju przesłuchań. Przeważa biel połączona z czerniami i granatami. Obraz jest dosyć ostry i dobrze skontrastowany. Sporo detali tła i pierwszego planu też nam raczej nie umyka. Lekko falują krawędzie (rolety, gzymsy).

Dźwięk, o dziwo, dość skromny, choć to przecież thriller. Gros akcji rozgrywa się jednak w jednym pomieszczeniu, gdzie przeważają dialogi i wrzaski przesłuchiwanego. Kiedy akcja na kilka momentów przenosi się do miasta, dźwięk odgłosów ulicy wraca do głośników: po wybuchu w mieście słychać syreny, klaksony samochodów, gwar głosów itp.

BONUSY

Tylko zwiastuny.

ren / veroika

Premiera DVD: 7.04.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::13
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.