AUTOSTOPEM PRZEZ GALAKTYKĘ

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Autostopem przez galaktykę
Tytuł oryginalny:The Hitchhiker\'s Guide To The Galaxy
Gatunek:przygoda, science fiction
Kraj produkcji:USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:2005
Czas trwania:104 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Garth Jennings
Obsada:Martin Freeman, Sam Rockwell, Mos Def, Zooey Deschanel, John Malkovich
Dystrybucja:CD Projekt
Opis
Za dwanaście minut rozbiórka.
Galeria

Dom Arthura Denta ma być przeznaczony do rozbiórki, bo przez jego (położoną w szczerym polu) posesję ma przebiegać obwodnica miasta. Ponieważ jednak nigdy nie ma tak źle, żeby nie mogło być gorzej, wkrótce (bardzo wkrótce) okazuje się, że cała nasza planeta jest do rozbiórki, gdyż przez Układ Słoneczny ma przebiegać trasa szybkiego ruchu. Rozbiórka ma się rozpocząć za 12 minut. Arthur unika śmierci (przez rozebranie wraz całą planetą) dzięki swojemu przyjacielowi, któremu niegdyś uratował życie. Przyjaciel, imieniem Ford, nie jest Ziemianinem, jest za to autorem przewodnika „Autostopem przez galaktykę”. Razem dostają się na statek kosmiczny Vogonów, którzy nie lubią autostopowiczów i czytają im wiersze własnego autorstwa. Arthur i Ford muszą jak najszybciej opuścić niegościnnych gospodarzy i złapać inną okazję. Przypadkiem trafiają na statek kuzyna Forda, prezydenta galaktyki Zaphoda Beeblebroxa, który szuka w kosmosie Arcypytania. (Arcyodpowiedź jest już znana).

„Autostopem przez galaktykę” jest ekranizacją książki Douglasa Adamsa o tym samym tytule, cieszącej się niesłabnością popularnością na całym świecie. Film zawiera wiele smaczków, które wyłapią fani powieści (a na które zwracają uwagę twórcy filmu w opcjonalnym komentarzu). Jak zawsze w takich sytuacjach zdania co do satysfakcjonującego przełożenia książki na film będą podzielone, jednak na pewno nie można mu odmówić lekkości i sporej dawki absurdu. Nie można też odmówić pomysłowości twórcom w kreowaniu wyglądu mieszkańców kosmosu i wymyślaniu scenografii. Postacie Vogonów w swej ropuchogrudowatości są wręcz dziełem sztuki, a romantyczno-posępny krajobraz z rowerem o kwadratowych kołach, tonący w niebieskawym mroku, jest bardzo poetycki. Aktorzy grają na wyrównanym, dobrym poziomie. Sam Douglas Adams nie obejrzał nigdy gotowego filmu, umarł na zawał serca w trakcie prac nad nim.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jako całość ma dosyć stonowaną paletę kolorystyczną, jednak występują w filmie kolorowe animowane wstawki tudzież kolorowe efekty przekształceń – i te mają żywe, cukierkowe, nasycone barwy. Reszta ujęć cechuje się jednolitością, jeżeli chodzi o dobór barw. Na statku Zaphoda Beeblebroxa przeważa mleczna biel, na Vogsferze beż, piaskowy i szary, Vogoni i ich statek to szara zielonkawość, a na zaśnieżonej Magrathei mamy do czynienia z barwami mlecznego i zielonkawego szkła. Naturalne, nasycone barwy wracają w ujęciach z zapasową kopią Ziemi. Czerń w całym filmie niezbyt głęboka. Obraz jest czysty, kontrast średni, przez co czasem zlewają się szczegóły dalszych planów. Nie pomaga tu też dość miękka ostrość.

Dźwięk uaktywnia wszystkie głośniki, o czym można się przekonać już na początku filmu w sekwencji rozbiórki domu Arthura – odgłosy pracy maszyn budowlanych dochodzą z różnych stron. Podobnie jest, gdy bohaterów ostrzeliwują zielone smugi lasera (lub laseropodobne) albo pociski termojądrowe i podczas przechodzenia do nadprzestrzeni. Ogólnie jest dosyć hałaśliwie, jak na kosmos, to nawet bardzo. Mimo natłoku odgłosów, czasem trudnych do zidentyfikowania i nazwania, głosy aktorów słychać prawidłowo.

BONUSY

W dodatkach, opatrzonych polskimi napisami, znajdziemy materiał o realizacji filmu (9 min), w którym jest mowa m.in. o doborze obsady i postaciach kosmitów, które nie są dziełem grafika komputerowego, lecz studia Jima Hensona. „Additional Guide Entry” (0.45 min) to krótki, ciekawy wywód o rybce Babel, wierze i logice. Następne w kolejce są trzy sceny niewykorzystane, dość zabawne, i dwie sceny kompletnie  niewykorzystane, mniej interesujące. „Śpiewaj razem z nami »Thanks For All The Fish«” (2.30 min) jest okazją do ponownego wysłuchania lub zaśpiewania piosenki rozpoczynającej film (jest angielski tekst). Na koniec do wyboru dwa komentarze audio do wysłuchania w trakcie projekcji filmu. Pierwszy, interesujący i zabawny, wygłaszają: reżyser Garth Jennings, producent Nick Goldsmith oraz aktorzy Martin Freeman i Bill Nighy. W drugim usłyszymy głosy producenta Robbe Stampa i przyjaciela Douglasa Adamsa – Seana Solle. Tu również wiele ciekawostek i informacji dla fanów Adamsa i jego twórczości.

itk

Premiera DVD: 20.01.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:4
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska, rosyjska
Napisy::PL, ANG, EST, ANG/N, ŁOT, LIT, GRE, ROS
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::24
Bonusy::sceny niewykorzystane, materiały tematyczne, komentarze, piosenka
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.