ARKA NOEGO: PRZYSTANEK WOODSTOCK AD 2011

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:Arka Noego: Przystanek Woodstock AD 2011
Gatunek:koncert, rock
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2011
Czas trwania:51 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Jurek Owsiak
Obsada:Robert Friedrich, Robert Drężek, Mikołaj Pawlak, Karol Nowacki, Michalina Slany, Krzysztof Kmiecik, Tomasz Krzyżaniak, Dominiki Szeszo
Dystrybucja:Złoty Melon
Opis
Arka Noego po raz pierwszy „w stereo i w kolorze”
Galeria

„Przystanek Woodstock AD 2011” Arki Noego to pierwsze DVD tej grupy. Materiał zawiera entuzjastycznie przyjęty koncert, który odbył się podczas 17 edycji Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą w sierpniu 2011 roku. Zespół wystąpił na scenie folkowej trzeciego dnia festiwalu i został laureatem Złotego Bączka, który mu wręczono tuż przed zasłużonymi bisami.

Arka Noego, to grupa założona przez Roberta Friedricha (ex Acid Drinkers, Ex Flapjack, Luxtorpeda). Od samego początku oprócz Litzy i dorosłych muzyków jej trzon stanowili małoletni muzycy, często dzieci Litzy i muzyków zespołu.

Grupa na swoim woodstockowym DVD gra głównie stary materiał, ale zupełnie to nie przeszkadza jej zaprezentować się publiczności jako grupa żywa i kipiąca dziecięcą energią wspartą doświadczeniem starszych muzyków. Szczery i przekonujący chrześcijański wydźwięk tekstów oraz emanująca z nich pozytywna energia tamtego dnia porwała woodstockową publiczność nie gorzej niż koncert The Prodigy. W tym, co zespół prezentuje na scenie nie ma krztyny fałszu. Nie powinno to dziwić, gdyż Arka Noego podczas godzinnego koncertu sypie same przeboje jak czarodziej króliki z rękawa: „A gu gu”, „Się je”, „Tak to tak nie to nie”, „Faustyna przypomina”, „Dobre dobre bardzo dobre”, „Ratuj mnie”, „Nie boję się”, „Na drugi brzeg”, „Nie lękaj się”, „Mama królowa”, „Najlepszy na świecie”, „Święty święty” i „Nigdy nie mów nigdy”.

Koncert Arki Noego jest bardzo dynamiczny i porywający. Cechuje go niesamowita euforia młodych wykonawców, a porwana do zabawy festiwalowa publiczność kupuje ją z całą zawartością. Zespół został zresztą należycie przez nią entuzjastycznie przyjęty. Świadczą o tym burze oklasków po każdej piosence i huczne wspólne śpiewanie refrenów.

Szczególnie maksymalne zaangażowanie młodych wykonawców sprawia, że energia i nieskrępowany spontan towarzyszący muzyce Arki Noego, udziela się nawet oglądającemu koncert na DVD. Młodzi wykonawcy dają czadu o niejednokrotnie większym ładunku emocjonalnym niż typowe rockowe załogi. Szczególnie prym wiedzie Julka Szewczyk i uwijający się jak w ukropie paroletni gitarzysta ubrany w koszulkę The Ramones. Litza z typowymi dla siebie „rządami silnej ręką” krótko trzyma całą trzódkę.

Szkoda jednak, że na DVD nie ukazał się koncert Arki Noego grającej repertuar ze swojej ostatniej płyty „Pan Krakers” wypełnionej coverami polskich zespołów, między innymi „Runął już ostatni mur” Tiltu, „Gaz na ulicach” Kultu, „Spytaj Milicjanta” Dezertera, „Horror” Oddziału Zamkniętego czy „Lokomotywa z ogłoszenia” Perfectu. Te wersje klasyki polskiego rocka w interpretacjach Arki Noego mają większego kopa niż wersje oryginalne. Warto o tym pomyśleć następnym razem.

ASPEKTY TECHNICZNE

Podobnie jak w wypadku poprzednich wydań DVD Złotego Melona, tak i tutaj mamy do czynienia z wzorcowym transferem obrazu i dźwięku. Materiał źródłowy zarejestrowany w wysokiej rozdzielczości i poddany odpowiedniej korekcji barwnej błyszczy w każdym kadrze. Bogata paleta kolorów, detaliczna ostrość oraz wzorcowy kontrast sprawiają, że obraz jest wyjątkowo atrakcyjny dla widza.

Ścieżka dźwiękowa w DTS 5.1 wyrazista i dobrze osadzona w przestrzeni. Kanały przednie brzmią selektywnym głosem instrumentów czy to akustycznych czy elektrycznych. Z łatwością przenoszą energiczne wokale śpiewających dzieciaków. W systemie wielokanałowym, efekt wielogłosu, jest bardzo dobrze wyeksponowany.

BONUSY

Na płycie znajdziemy wywiad, z którego dowiedziałem się, że w Peru, Niemczech, w USA czy na Białorusi grają zespoły, które śpiewają oryginalne teksty Arki Noego w swoich rodzimych językach. Ciekawe. Jest też galeria zdjęć oraz płyta CD ze ścieżką dźwiękową z koncertu.

Marcin Kaniak

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:5
Bonusy:3
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::DTS 5.1, Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::brak
Płyta::1-warstwowa
Bonusy::wywiad, płyta(y) CD, galeria zdjęć
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.