ANNA KARENINA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Anna Karenina
Tytuł oryginalny:Anna Karenina
Gatunek:melodramat
Kraj produkcji:ZSRR
Rok produkcji:1967
Czas trwania:137 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Aleksandr Zarchi
Obsada:Tatiana Samojłowa, Wasilij Łanowoj, Nikołaj Gricenko, Anastazja Wertyńska, Ija Sawina, Maja Plisiecka, Jurij Jakowlew
Dystrybucja:Epelpol
Opis
Przekładanie prozy psychologicznej na ekran jest sztuką, której nie każdy może podołać. Aleksandrowi archiemu także się nie udało.
Galeria

„Anna Karenina” Lwa Tołstoja jest powieścią ekranizowaną praktycznie co parę lat, a najnowsza wersja – jak podaje imdb – ma się ukazać w 2012 r. (Swoją drogą, ile razy można oglądać jedno i to samo?) No cóż, pewnie każdy reżyser ma swoją wizję dramatu petersburskiej damy, żony wysokiego urzędnika carskiego, która z namiętności porzuca nudnego męża i kilkuletniego synka dla przystojnego i seksownego (dzisiejszymi kategoriami rozumując) oficera Aleksego Wrońskiego, a potem, doświadczywszy znudzenia i zobojętnienia z jego strony, a wykluczenia ze strony petersburskich elit, popełnia samobójstwo.

Aleksandr Zarchi poszedł, niestety, po linii najmniejszego oporu i stworzył zwykły melodramat, w którym gdzieś zagubiły się niuanse psychologiczne postaci, a ważne problemy społeczne po prostu zostały, może z wyjątkiem sceny rozmowy Lewina z bratem Anny, Stiwą Obłońskim, zignorowane. Wewnętrzne przeżycia Kareniny, którą targały przecież uczucia namiętności i matczynej miłości, a potem głębokiego zawodu miłosnego, są tylko zasygnalizowane.

Z książkowej intrygi pozostawiono jeszcze poboczny wątek związku Lewina, posiadacza majątku na wsi, oraz arystokratki Kitty Szczerbackiej, którą Wroński zostawił dla Kareniny, ale jest on tak płytki i powierzchowny, jakby znalazł się w filmie jedynie z obowiązku. Epizodyczną, ale w sumie znaczącą rolę odgrywa także motyw rozpustnego sybaryty Obłońskiego, brata Anny Kareniny.

Sprawy nie ułatwiają aktorzy. Grająca Kareninę Tatiana Samojłowa, pamiętna z filmu „Lecą żurawie”, nie stworzyła wielkiej kreacji, jedynie pod koniec opowieści zdobywając się na większą ekspresję uczuć. Oboje z dość bladym jako amant Wasilijem Łanowojem (nawiasem mówiąc, w czasie kręcenia „Anny Kareniny” byli to eks-małżonkowie) nie wykrzesali z siebie wielkiej namiętności.

Oglądana dziś „Anna Karenina” nie jest filmem, który by widza jakoś specjalnie poruszał, ani też – wobec mocno uproszczonej intrygi – dawał głębsze pojęcie o problemach społecznych, do których odniósł się w powieści Tołstoj. Ostał się konwencjonalny melodramat o dość wątpliwych wyborach artystycznych, którego twórca po prostu nie dorósł do zadania, jakie sobie wyznaczył.

Film ukazuje się w ramach serii „Klasyka kina radzieckiego”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz ma sporo wad i jedną wielką zaletę – brak zmasowanego ataku zabrudzeń, tak typowego dla starszych filmów. Pojawiają się, owszem, ale w ilości możliwej do strawienia. O wiele większym mankamentem jest ustawiczne szemranie tła i migotanie obrazu oraz nieustanna zmiana nasycenia barw, które na przemian bledną i ciemnieją. Kolory są przy tym mało naturalne. Obraz jest także niezbyt ostry, często zmiękczony, a szczegóły widać słabo.

Dźwięk w Dolby Digital 5.1. Nagranie jest czyste, to znaczy nie trzeszczy, a głosy aktorów (studyjne) brzmią dobrze. Są jednak sceny, np. śpiew w cerkwi, gdy brzmienie jest zniekształcone, a muzyka stłumiona. Co ciekawe, niektóre odgłosy akcji (oklaski, tętent koni) są rozseparowane na kanały.

DODATKI

Broszura z omówieniem filmu.

ren

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (2 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (2)

  1. kubiak

    kubiak 2011-06-06 20:18 Odpowiedz

    Swietny film wzroszajacy

    1. Anna

      Anna 2016-20-04 11:23 Odpowiedz

      Najlepsza wersja filmowa \'\'Anny Kareniny \'\' Lwa Tołstoja, wspaniała rola Tatjany Samojłowoj. Sądzę, że gdyby żył ten wielki pisarz byłby zadowolony z Jej kreacji . Wszystkie późniejsze ekranizacje nie oddają osobowości Anny, którą przedstwaił nam Tołstoj i tragizmu postaci - wyborów kobiety i matki. moja ocena najwyższ - 5( pięć)

Nasze oceny
Film:3
Obraz:2
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), rosyjska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowe
Liczba scen::8
Bonusy::broszura
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.