ANATOMIA STRACHU

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Anatomia strachu
Tytuł oryginalny:Trespass
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:89 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Joel Schumacher
Obsada:Nicole Kidman, Nicolas Cage, Ben Mendelsohn, Cam Gigandet, Jordana Spiro, Liana Liberato
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
W spirali wzajemnych podejrzeń.
Galeria

Minęły już czasy, kiedy nazwisko Joela Schumachera było gwarancją sukcesu. Po kilku niepowodzeniach już wydawało się, że niemiecki reżyser pracujący w Hollywood zaczyna wracać do formy (niezły niskobudżetowy „Nienasycony”), ale „Anatomia strachu” to kolejna finansowa klapa. Dreszczowiec Schumachera to porządna rzemieślnicza robota, a – jak widać – widzowie oczekują po twórcy „Upadku” czy „Klienta” czegoś więcej…

Głównym bohaterem filmu jest handlujący diamentami Kyle Miller. Mężczyzna mieszka w dobrej dzielnicy, w superstrzeżonej (kodami i alarmami) rezydencji, ma piękną żonę i śliczną, choć nieco zbuntowaną dorastającą córkę. Pewnego dnia do jego rezydencji udaje się dostać grupce przestępców. Złoczyńcy żądają wydania zawartości sejfu, Kyle zaś, dosyć dla wszystkich nieoczekiwanie, odmawia jego otwarcia i zaczyna prowadzić z napastnikami niebezpieczną grę. Sytuacja wikła się coraz bardziej – do domu wraca córka Millerów, jeden z porywaczy zaś wyraźnie zadurzony jest w pani domu (i sugeruje, że mieli romans), co więcej, zaczyna jej bronić przed brutalnymi kumplami!

Film jest połączeniem akcyjnego thrillera z thrillerem psychologicznym (co rusz wychodzą na wierzch jakieś tajemnice domowników, które zaczynają mącić im w głowach i nie pozwalają do końca sobie ufać), dobrze nakręconym, z porządnie poprowadzonymi aktorami. Nic jednak w tym rozgrywającym się niemal w całości wewnątrz domu głównych bohaterów filmie do głębi nas nie wzruszy i nie poruszy, a zaskoczenie jest wpisane w reguły gatunku i „zaskakujące” przekręty mają miejsce w przewidywalnych momentach. Schumacher nie ma się czego za bardzo wstydzić, ale i nie ma się czym szczycić – taki obraz mógł nakręcić ktokolwiek z całej rzeszy hollywoodzkich wyrobników.

ASPEKTY TECHNICZNE

Film utrzymany w dosyć ascetycznej kolorystycznie scenografii, dominują surowe granaty i zimne szarości oraz przełamujące ową monotonię ciepłe brązy drewnianych elementów dekoracji domu Millerów. Kadry-reminiscencje ukazujące relację między panią Miller a jednym z rabusiów są lekko rozbielone i mają charakterystyczną poświatę. Obraz jest ostry jak brzytwa, a tę zaletę można docenić w bardzo częstych zbliżeniach. Zresztą przy tego typu mocno dynamicznej pracy kamery kiepska ostrość byłaby dla filmu zabójcza. A tymczasem najmniejsze detale, jak krople potu, łzy, krople krwi, odłamki zbitych szyb, drzazgi potrzaskanych mebli czy kosmyki potarganych włosów, są świetnie widoczne. Kontrast przedni! Nic nie szumi i nie faluje.

Dźwięk oddaje klaustrofobiczność pułapki, jaką staje się rezydencja. De facto niewiele dzieje się w tyłach, za to sporo pary idzie na odgłosy frontalne, w których mnóstwo jest głównie krzyków i wrzasków zakładników oraz napastników (strasznie hałaśliwe całe to towarzystwo i aż dziw, że wiedzą, o co w ogóle chodzi, bo mocno się zagłuszają!). W tyłach słychać głównie odgłosy szamotaniny, łomot ciał rzucanych na podłogę czy ściany, przewalanie się walczących czy miękkie plaski walki wręcz.

BONUSY

Jest porządna garść, bo aż 9, bardzo króciutkich wypowiedzi twórców i aktorów, którzy mieli właściwie czas tylko na opowiedzenie, kogo grają w filmie. Nicole Kidman udało się wtrącić, że Joel Schumacher jest jej przyjacielem i że była bardzo dumna z siniaków, które zarobiła, a Benowi Mendelsohnowi, że film musiał być niezwykle dynamiczny, bo pracowano na trzech kamerach równocześnie. W sekcji bonusów znalazł się również reportaż z planu (11 min) i zwiastuny.

Jan / veroika

Premiera DVD: 4.04.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::reportaż, wywiady, zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.