AMERICAN HORROR STORY

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:American Horror Story
Tytuł oryginalny:American Horror Story
Gatunek:horror
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:600 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Ryan Murphy, Brad Falchuk
Obsada:Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange, Mena Suvari, Taissa Farmiga, Evan Peters
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Duch w każdej szafie…
Galeria

Skłócone małżeństwo Harmonów, wraz z dorastającą córką Violet, przeprowadza się do pięknego starego domu na przedmieściach Los Angeles. Wkrótce przekonują się, że dom jest nawiedzony przez duchy jego poprzednich właściciele, ich gości jak i przypadkowych intruzów, którzy zginęli w nim w niewyjaśnionych do końca okolicznościach.

“American Horror Story” zaczyna się jak 90% horrorów o nawiedzonych domach: niewinna (choć nie do końca) rodzina zmuszona jest żyć w domu, którego nie mogą się pozbyć. Nawiedzają ich dziwni sąsiedzi: ekscentryczna niedoszła gwiazda filmowa Constance, jej córka z zespołem Downa, oraz mocno zaburzony i agresywny nastolatek Tate. Ale ta trójka to dopiero początek kłopotów.

Najgorsze przed nimi/nami, bo film staje się parafrazą tytułu pewnej czeskiej komedii z lat 70. „Trup w każdej szafie”, co w przypadku tego serialu powinno brzmieć „Duch w każdej szafie”. Bo też w każdym następnym odcinku poznajemy kolejne potępione duszyczki, związane z nawiedzonym domem, które porzuciły (za czyjąś lub swoją sprawką) powłokę cielesną, by na zawsze stać się mieszkańcami domu. Taka jest bowiem jego zasada: kto w nim umrze, już w nim zostanie. Nic więc dziwnego, że duchy (w tym te mało sympatyczne) nagminnie się gdzieś pałętają powodując, że dom, a zwłaszcza jego piwnica przypomina chwilami modny bulwar. Pomysł sam w sobie jest nawet zabawowy, zgrabnie momentami przedstawiony, ale film generalnie zniszczono kompletnie chybionym, zbyt wcześnie wszystko ujawniającym montażem sprawiającym, że napięcie nie zbliża się nawet do jakiegokolwiek apogeum. Końcowe odcinki są bardziej udane, ale pierwsze po prostu słabe, a pilot serialu może skutecznie odstraszyć (i to na wieki). Ten chaotyczny montaż, nie opowiadający historii tylko jej skrawki paradoksalnie dobrze pasuje do najciekawszej postaci – Constance i najlepszej, grającej ją aktorki – Jessiki Lange. Jej Constance jest schizofrenicznie pokawałkowana jak pęknięte lustro, nieprzewidywalnie chaotyczna i nie sposób nadążyć za jej zmiennymi nastrojami i intencjami. Znakomita! Nie mówiąc już o tym że jest wciąż piękna i seksowna, pomimo 60-tki na karku.

ASPEKTY TECHNICZNE

Jeśli chodzi o kontrast obraz jest prawdę mówiąc kiepskawy. W palecie kolorów w ogóle niemal nie ma czerni, wszystko jest rozbielone. Przeważają szarości, brudne brązy, wypłowiale beże. Czerwienie są przydymione, żółcie mają marchewkowy odcień, błękity wpadają w grafity i marengo. Tło często szemrze. Krawędzie lekko falują (płot, schody, balustrada). Tylko sceny z przeszłości są porządnie skontrastowane, ostrzejsze i mają odpowiednią głębię. A i koloryt jest inny: szarości mają srebrzysty połysk, granaty są intensywne i mocne, a biel perłowa.

W kwestii dźwięku, niestety, nie zostaniemy usatysfakcjonowani. Jedyna wersja polska to lektor w stereo. Można posłuchać porządnej wersji angielskiej, ale nawet nie ma polskich napisów. Szkoda bo odgłosy domu, w sensie odgłosy życia pozagrobowego są w DD 5.1 ładnie rozprzestrzenione, czego o stereo powiedzieć nie można.

BONUSY

Nic.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:2
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor, DDS), angielska (DD 5.1)
Napisy::ANG, TUR, GRE, RUM
Płyta::2-warstwowe
Liczba scen::3 płyty x 4 odcinki
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.