ABBA: THE MOVIE

Nasza ocena:6Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:ABBA: The Movie
Gatunek:koncert, dokument, pop, komedia
Kraj produkcji:Szwecja
Rok produkcji:1977
Czas trwania:95 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Lasse Hallström
Obsada:Robert Hughes, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, Benny Andersson
Dystrybucja:Universal Music Polska
Opis
Absolutna rewelacja.
Galeria

Australijski radiowiec Ashley Wallace dostaje zlecenie zrealizowania ekskluzywnego wywiadu z ABBĄ, która odbywa trasę koncertową po kraju. Bez akredytacji, na wariackich papierach, dziennikarz wyrusza w pogoń za grupą.

„ABBA: The Movie” to pionierski film z muzycznego gatunku dokumentu fabularyzowanego (rockumentary), który popularność zyskał dopiero kilkanaście lat później. Jego autor, Lasse Hallstrom, twórca najważniejszych wideoklipów ABBY, zrobił film, który uchwycił fenomen zespołu. „The Movie” to produkcja lekka pod względem formy (płynność narracji) i obfitująca w komiczne scenki (m.in. fantastyczna scena snu dziennikarza). To jednak przede wszystkim znakomity portret czasów, które bezpowrotnie minęły. Tu słowa są zbędne, bo najważniejsza jest muzyka i zatrzymana w kadrze magia zespołu przyjmowanego ekstatycznie przez publiczność. Niewinność tego obrazu dodaje mu tylko uroku. Jego ewenement polega na tym, że ABBA koncertowała niezwykle rzadko, więc ten film to jedna z niewielu okazji zobaczenia jej na scenie. Limitowana dwupłytowa edycja specjalna. Warte każdych pieniędzy.

ASPEKTY TECHNICZNE

Bardzo stabilny obraz, w kinowym formacie panoramicznym (2.35:1) i anamorficznym, odrestaurowano z wyjątkową pieczołowitością. Idealnie oczyszczono go z wszelkich brudów analogowych i zachowano jego oryginalny klimat. W plenerach kolory są utrzymane w pastelowych odcieniach. W scenach koncertowych są bardzo żywe (czerwienie, granaty, żółcienie, oranże), szczególnie czerń jest głęboka. Bajecznie wygląda promieniście rozchodzące się światło reflektorów. Koncerty sfilmowano różnymi technikami (lustrzane odbicia, dzielenie ekranu na pół, przebitki), co oddaje klimat tamtych czasów. Wszystko na taśmie filmowej, jak w filmach kinowych. Czapki z głów.

Ścieżka dźwiękowa w DTS 5.1 (1536 kb/s!!!) w scenach koncertowych robi wrażenie (ten podział głosów na kanały). Z centralnego dobiegają wyraźne dialogi, a z frontów i tyłów muzyka i owacje publiczności. Dolby Digital Stereo (256 kb/s) brzmi mniej przestrzennie, ale za to masywniej, na czym zyskuje czytelność partii mówionych i śpiewanych.

BONUSY

Na pierwszej płycie znajduje się lista twórców filmu i DVD („DVD Credits”). Pozostałe bonusy są na drugiej. „Looking Back – Interview” (40.14 min) to wywiad, który w Nowym Jorku 12 czerwca 2005 roku Carl Magnus przeprowadził z Bennym Anderssonem, Bjornem Ulvaeusem i Lasse Hallstromem (są angielskie napisy). W tym spotkaniu po latach twórcy z entuzjazmem mówią o latach 70., sporo uwagi poświęcają technicznemu aspektowi kręcenia filmu. Urocze i wciągające. „Memorabilia Gallery” zawiera reprodukcje plakatów ABBY i okładek magazynów. W formie multimedialnej zaprezentowano program koncertów („Tour Programme Gallery”). Na koniec zwiastun kinowy, spot telewizyjny i lista twórców DVD („DVD Credits”).

Marcin Kaniak


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:6
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:4
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::DTS 5.1, Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::angielska, szwedzka
Napisy::ANG, NIE, HIS, POR, SZW, HOL, FRA, WŁO
Płyta::2-warstwowa, 1-warstwowa
Liczba scen::16
Bonusy::zwiastuny, wywiad, materiały promocyjne, wykaz twórców
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.