WĘDRUJĄCE FOTELE

kino profesjonalne
Projekt wnętrza: Donny Hackett Design, Hendersonville
Instalacja: Visual Concepts Home Theater And Automation, Nashville
Wymiary pokoju: 8,5 x 6 m
Poprzednie przeznaczenie: pomieszczenie nowe
Nagroda: Najlepsze Kino Domowe, „Parade Of Homes 2007”, Nashville

Specyfiką tego kina jest obrotowa podłoga pod fotelami, dzięki której za przyciśnięciem jednego przycisku na pilocie kino zmienia się w salon, i odwrotnie.

Kino zostało zaprojektowane w 2007 r. na coroczną prezentację Parady Domów w Nashville, na której zdobyło nagrodę Best Home Theater, ponadto jego wykonawca, firma Visual Concepts Home Theater And Automation Jacoba Abbotta, dostał nagrodę Best Home Automation.

Wypełniająca środek kina ruchoma platforma o średnicy 5 m obraca się o 180 stopni, dzięki czemu umieszczone na niej fotele pierwszego rzędu ustawiają się wraz ze stoliczkami frontem do tylnego rzędu, a tyłem do ekranu. Platformę wprawiają w obrotowy ruch cztery silniki, a przesuwa się na kółkach umieszczonych pod stalową ramą pod podłogą. Jej nieco obniżoną powierzchnię okala listwa z lampkami LED, co tworzy ładny akcent dekoracyjny. Do uruchomienia platformy wystarczy tylko jeden przycisk na panelu dotykowym RTI T2-C. Jedno dotknięcie i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki (której rolę pełnią dziś właśnie piloty) kino przekształca się w salonik. Rozwiązanie jest bardzo przydatne dla osób niedysponujących osobnym pomieszczeniem na kino albo dla zapalonych miłośników filmu, którzy chcieliby zaraz po seansie przedyskutować to, co zobaczyli, racząc się drinkiem i przegryzkami z kinowego barku.

Automatyzacja została zastosowana także w przypadku niezwykle oryginalnych drzwi wejściowych w kształcie koła o średnicy 2 m, których oba skrzydła rozsuwają się na boki. Bardzo dekoracyjna płaszczyzna tych drzwi jest porównywana przez projektantów do chińskiego wachlarza. Od wewnątrz otwiera się je zdalnie, za pomocą wspomnianego RTI T2-C, od zewnątrz do tego celu służy dzwonek. Koliste drzwi idealnie pasują do zwężającej się ku górze z obu stron ściany. Cały pokój ma zresztą nietypowy kształt, przypominający nieco… wieko trumny. Część sufitowa jest długa i wąska, a boczne ściany już na niewielkiej wysokości zaczynają się ukośnie zwężać ku górze.

Ponieważ tych płaszczyzn jest całkiem sporo, pomalowano je na spokojny, beżowy kolor, a elementy dekoracyjne są niezbyt liczne, dzięki czemu uniknięto efektu przeładowania. Poza drzwiami do ozdób należy duża kopuła z umieszczoną wewnątrz lampą oraz niewielkie, ładnie podświetlane, absorbujące dźwięk panele z fiberglassu, których głównym zadaniem jest poprawa niezbyt dobrej akustyki pokoju.

W kinie zainstalowano system dźwiękowy 7.1. Głośniki frontowe (na stojakach) znajdują się za przepuszczającym dźwięk ekranem o szerokości 3,6 m, a surroundowe dipole zawisły na ścianie.

Do tego eleganckiego kina prowadzi korytarz wiodący wprost do „chińskich” drzwi, co daje niesamowity efekt. Dekoracji tego kinowego przedsionka dopełniają ciekawie podświetlony sufit, postery na ścianie bocznej oraz… udające gwiazdy lampki w ciemnej podłodze.

ren

Lista sprzętowa (dane z roku 2007):

projektor InFocus SP777 DLP p
wzmacniacz Marantz SR8500 o mocy 125 W na kanał
głośniki: Atlantic Technology 4200
Escient FireBall DVD management system
Sony 400-disc Megachanger
panel dotykowy RTI T2-C
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.