DZIKIE NIEWINIĄTKA
unikatowe recenzje DVD rarytasy
Dramat na lodowej pustyni.
Film jest ekranizacją poświęconej Eskimosom powieści „Top Of The World” szwajcarskiego pisarza Hansa Ruescha. Ruesch nie ukrywał, że nigdy w życiu nie widział na oczy Inuity (czyli Eskimosa), nigdy nie był za kołem polarnym, a całą swą wiedzę czerpał z… hollywoodzkiego filmu z 1933 roku, wyreżyserowanego przez W.S. Van Dyke’a obrazu „Eskimo” (na korzyść tego zapomnianego już dzieła przemawia fakt, że wystąpili w nim prawdziwi Inuci)! Nic więc dziwnego, że w jego książce – i w filmie Nicholasa Raya – roi się od błędów, uproszczeń i przeinaczeń dotyczących zachowań i wierzeń mieszkańców najdalszej Północy (wypaczono chociażby sens kluczowego dla rozwoju akcji „pożyczania” żony gościom). Swoje pięć groszy jeśli chodzi o wpadki dorzuciła już ekipa filmowa – na ekranie oglądamy ciepłolubne uchatki kalifornijskie pełzające po lodzie (łatwo się je tresuje, stąd wybór…), a noworodek prezentuje usta pełne zębów… Jeśli dodamy do tego obsadę, w której próżno szukać rdzennego Inuity (główną rolę zagrał Anthony Quinn, jego żonę japońska aktorka Yoko Tani, część obsady ma chińskie korzenie!), to wydawać by się mogło, że będziemy mieli do czynienia z jednym z największych gniotów w historii kina. A jednak tak nie jest – zafascynowany żyjącymi w odosobnieniu ludami Nicholas Ray nakręcił poruszający i zmuszający do refleksji obraz, i był nawet nominowany do Złotej Palmy w Cannes.
Głównym bohaterem jest niejaki Inuk (w tej roli niczym nieprzypominający Inuity, ale niezły aktorsko Anthony Quinn, którego kreacja tak urzekła Boba Dylana, że napisał piosenkę „Quinn The Eskimo (The Mighy Quinn)”). Inuk jest samotnym myśliwym, mającym na tle swej samotności kompleksy – ciągle stara się udowodnić, że jest najlepszym łowcą, a co za tym idzie, idealnym kandydatem na męża. Jest porywczy i zmienny, ale szczery i odważny. Kiedy w końcu po licznych perypetiach znajduje żonę, Asiak (wcześniej chciał się zamienić na jej siostrę, kiedy rywal się zgodził, Inuk zmienił zdanie…), natyka się na Inuitę polującego za pomocą strzelby. Broń urzeka Inuka, poluje całą zimę, by w osadzie białych wymienić futra na strzelbę. Ale zbliżenie się do osady białych szczęścia nie daje – Inuka i Asiak odwiedza misjonarz, który próbuje ich nawrócić, a potem odrzuca poczęstunek i, co najważniejsze, żonę Inuka, którą ten zgodnie ze zwyczajem plemienia mu proponuje. Śmiertelnie obrażony tym postępkiem Inuk w porywie wściekłości zabije białego i odjedzie, nieświadomy tego, że od tej pory dwaj stróże prawa będą go tropić, by doprowadzić przed sąd jako mordercę…
Nakręcone w północnej Kanadzie (i w studiach Pinewood oraz Cinecitta) „Dzikie niewiniątka” urzekają urodą wielu ujęć (liczące setki sztuk stado morsów w panice chroniące się w wodzie), czasem są szokujące (otwierająca film scena polowania na białego niedźwiedzia harpunami), czasem kiczowate. W każdym kadrze widać jednak podziw dla kultury Inuitów i niegościnnych regionów, w których przyszło im żyć, a cały film można traktować jako rozpaczliwy – równie rozpaczliwy jak gest stróża prawa w finale – krzyk o zrozumienie inności „mniej cywilizowanych” kultur i prośbę o nienarzucanie im naszych „cywilizowanych” praw (choć patrząc na dzisiejszą powolną zagładę zmagających się z alkoholizmem i otyłością, pozbawionych swej kultury Inuitów, chyba jednak krzyku i prośby nikt nie usłyszał…).
Jan
Tytuł polski: Dzikie niewiniątka
Tytuł oryginalny: The Savage Innocents
Gatunek: przygoda, obyczaj
Kraj produkcji: Francja, Włochy, Wielka Brytania
Rok produkcji: 1960
Czas trwania: 107 min
Kategoria wiekowa: 12 lat
Reżyseria: Nicholas Ray
Obsada: Anthony Quinn, Yoko Tani, Peter O’Toole, Marie Yang, Andy Ho, Anthony Chinn, Marco Guglielmi
Dystrybucja: Eureka Video