DŻEM.30.03.2019.KATOWICE.SPODEK

DŻEM. 40-LECIE ZESPOŁU

 

Czterdzieste urodziny Dżemu…, czyli muzyczny wehikuł czasu

Na ten koncert czekali wszyscy: fani zespołu Dżem, którzy zgromadzili się w sobotnie popołudnie (30 marca 2019) w katowickim Spodku, ale także muzycy, którzy od  kilku dni zmagali się z tremą. Podobną jaka towarzyszyła im na koncertach w klubach studenckich czterdzieści lat wcześniej. Pełny Spodek fanów i pełna, muzyczna mobilizacja.  Muzyczne święto i jego atmosfera, którą kolejne pokolenia chcą pełną garścią brać. I tym razem z pełną satysfakcją, gdyż ponad trzy i półgodzinny koncert był jednym z najlepiej nagłośnionych widowisk w historii zespołu.

Pierwsza część koncertu to muzyczne spotkania z ludźmi, którzy na przestrzeni czterech dekad, związani byli z Dżemem. Na scenie wystąpili: Michał Giercuszkiewicz, Andrzej Urny, Krzysztof Przybyłowicz, Sebastian Riedel, który zaśpiewał "Koszmarną noc". Jego wykonanie porwało publiczność, zwłaszcza tę, która pamiętała ten utwór wykonywany przez jego ojca na festiwalu w Jarocinie.  Po nim na scenie zaprezentowali się: Marek Kapłon i Jacek Dewódzki, który zaśpiewał "Naiwne pytania" oraz Jerzy Piotrowski w "Malowanym ptaku" oraz "Harleyu". Na zakończenie tej części koncertu mogliśmy usłyszeć  "Autsajdera", gdzie na akordeonie zagrał Krzysztof Toczko, czyli Partyzant. Jego występ także bardzo zapadł w pamięć publiczności, nie tylko ze względu na zgrabnie wkomponowany „motyw urodzinowy”. Tego wieczoru, wyśpiewywany już kilkukrotnie.

Druga część koncertu to występ jubilatów, którzy zaprezentowali utwory stanowiące o muzycznej tożsamości zespołu. Wśród nich znalazły się między innymi: "Dzień, w którym pękł niebo", "Najemnik I", "Partyzant", "Do kołyski", "List do M", "Paw", "Ballada o dziwnym malarzu" (wraz ze wspomnieniem Ryśka Riedla), "Poznałem go po czarnym kapeluszu", "Sen o Viktorii" (wspomnienie o Pawle Bergerze). Tego dnia nie mogło zabraknąć bisów: "Cegły", "Wehikułu czasu" i "Whisky". Ze strony publiczności nie mogło zabraknąć  gromkich braw i wspólnego odśpiewania (kolejny już raz) Sto lat. Zwieńczenie muzycznego wieczoru: jubileuszowy tort oraz deszczu konfetti  utwierdził wszystkich zgromadzonych w przekonaniu, że Dżemu nigdy dość.

Tego wieczoru nie zabrakło życzeń: radosnych i szczerych, płynących prosto z serc fanów i muzycznych gości. Te spełnić się muszą, bo: „Czterdzieści lat minęło – jak jeden dzień (..) na drugie tyle trzeba przygotować się(…)”[1]. Zatem do usłyszenia i zobaczenia na koncertach.

                                                                                                                             EDYTA KASZYCA

[1] Fragment piosenki z serialu "Czterdziestolatek" w reż. Jerzego Gruzy.


FOTO: MARCIN KANIAK © 2019

ALL RIGHTS RESERVED

KINOPLAY.PL ©2019

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. ŻADNE ZE ZDJĘĆ ZAMIESZCZONYCH NA TEJ STRONIE NIE MOŻE BYĆ KOPIOWANE, PUBLIKOWANE, REPRODUKOWANE I WYKORZYSTYWANE W JAKIKOLWIEK SPOSÓB BEZ PISEMNEJ ZGODY AUTORA. PORTAL KINOPOLAY.PL NIE WYRAŻA RÓWNIEŻ ZGODY NA POBIERANIE POJEDYNCZYCH ZDJĘĆ I ICH PUBLIKACJĘ NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH BEZ WCZEŚNIEJSZEJ ZGODY

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.