AMPLITUNER

Amplituner to obowiązkowy element szanującego się kina domowego, przeznaczony do obsługi wielokanałowych systemów dźwięku (5.1, 6.1 i 7.1). Jest to urządzenie złożone ze wzmacniacza (amplifier) i tunera, wyposażone w dekodery dźwięku (im więcej, tym lepiej) oraz bogaty zestaw gniazd wejściowych, w tym HDMI, i wyjściowych umożliwiających połączenie go z różnymi elementami zestawu kina domowego.

rx-v467_3_aktualnosc_AK

Yamaha

Można o nim powiedzieć, że jest zarządcą dźwięku wielokanałowego i obrazu, takim wielofunkcyjnym centrum sterowania, w którym zbiegają się sygnały audio i wideo, aby zostać poddane obróbce i być przesłane dalej. Droższe urządzenia wyposażone są w zaawansowane technologie przetwarzania dźwięku i obrazu. Amplituner jest urządzeniem bardzo pomocnym przy kalibracji dźwięku, a jeśli jeszcze robi to sam, zdejmuje mniej obytemu z elektroniką użytkownikowi zestawu głośnikowego poważny kłopot z głowy. W produkcji tych urządzeń specjalizują się firmy Denon, Onkyo i Harman/Kardon.

RX-V367_slv_950px

Yamaha

9.1 Funkcje
Zakres funkcji amplitunera zależy od klasy urządzenia.

1. Podstawowe:
– dostrojenie systemu głośnikowego do akustyki pokoju
– wzmocnienie sygnału dźwiękowego
– dekodowanie dźwięku różnych systemów, standardowych lub HD w modelach bardziej zaawansowanych
– interpolacja sygnału wideo ze standardowej rozdzielczości do formatu 1080p
– konwersja sygnałów analogowych na cyfrowe
– dynamiczna korekcja dźwięku (wyrównanie charakterystyk częstotliwościowych poszczególnych głośników, minimalizowanie rezonansów itp.)
– zarządzanie basem
– poprawa jakości obrazu i dźwięku
– cyfrowa redukcja szumu
– funkcja radia


2. Zaawansowane:
– autokalibracja dźwięku, czyli samodzielne dostosowanie dźwięku do głośników i akustyki pomieszczenia
– obsługa audio wielu pomieszczeń (tryb multiroom)
– funkcja serwera muzycznego
– współpraca z konsolą Play Station 3, iPodem i innymi nośnikami zewnętrznymi
– poszerzenie przestrzeni dźwiękowej przy użyciu dodatkowych głośników frontalnych umieszczonych nad głową użytkownika kina
– obsługa standardu 3D


9.2 Moc amplitunera
Moc amplitunera musi uwzględniać wielkość pokoju i moc głośników. Nie ma sensu fundowanie sobie wzmacniacza dużej mocy do niedużego pokoju. Z kolei zbyt wysoka moc w stosunku do możliwości głośników może doprowadzić do ich spalenia. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup zestawu głośników z amplitunerem, dopasowanych fabrycznie, aczkolwiek w dobrym kinie domowym amplituner powinien jednak być kupowany osobno.

amplituner z odtwarzaczem denon 

amplituner z odtwarzaczem Blu-ray, Denon  

Moc podawana przez producentów, np. 100 W na kanał, oznacza zazwyczaj moc osiąganą przy pracy jednego kanału. Im więcej kanałów aktywnych, tym wartość ta jest niższa i w praktyce może wynieść nawet 40 W. W zasilaczu wysokiej klasy parametry mocy podawanej przez producenta mogą jednak pokrywać się z mocą osiąganą w praktyce.

10 ZESTAWY I HYBRYDY

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.