5.5 Wielkość i odległość ekranu

Rozmiar ekranu powinien być dostosowany do wielkości miejsca, w którym ma się odbywać projekcja (rozmiar pokoju, odległość foteli) oraz do indywidualnych gustów użytkownika kina domowego. Jak bowiem słusznie zwraca uwagę projectorcentral.com, każdy widz w normalnym kinie, mając wybór, siada tam, skąd mu się najlepiej ogląda film. Jedni wolą mieć przed sobą duży ekran, inni preferują oglądanie z daleka. Stosowanie sztywnych reguł mija się z celem, aczkolwiek pewne wskazówki są niezbędne. I tak wytyczne firmy Da-Lite, renomowanego amerykańskiego producenta ekranów, zalecają, co następuje:

– wysokość powinna wynosić co najwyżej ½ odległości od pierwszego i co najmniej 1/6 odległości od ostatniego rzędu widzów (przy wysokiej rozdzielczości projektora odległość od pierwszego rzćdu może być mniejsza)
– dolna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości co najmniej metra od podłogi


Trzeba jednak pamiętać o tym, że oglądanie obrazu ze zbyt małej odległości jest męczące dla oczu, a przy niższej rozdzielczości ujawnia niedoskonałości i usterki obrazu. Nie zaleca się więc przy rozdzielczości 720p siadania bliżej niż w odległości 1,5 szerokości ekranu, ale przy projekcji 1080p dystans ten może być nieco krótszy i wynieść 1,2 szerokości. Ta odległość jest jednak nieodpowiednia dla ekranu o proporcjach 4:3.

! Zanim się przystąpi do wyboru rozmiaru ekranu, warto zaznaczyć sobie orientacyjnie jego zarys na ścianie i przetestować odległości.

Przy wyznaczaniu wielkości ekranu pomocny może okazać się kalkulator firmy Vutec.
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.