13.3 Wariant 5.1

Zestaw głośnikowy składa się z głośnika centralnego, dwóch głośników fontowych – lewego i prawego, dwóch głośników efektowych (satelitów) i głośnika niskotonowego (subwoofera).

5 szkic

13.3 a Głośnik centralny
Usytuowanie – dokładnie na wprost centralnego miejsca oglądania, nad lub pod telewizorem. W przypadku zawieszenia nad telewizorem na dużej wysokości należy go pochylić lekko w dół, aby dźwięk był kierowany w stronę odbiorcy.

13.3 b Głośniki frontowe
Ustawienie – po obu stronach telewizora, na jednej linii i wysokości, w jednakowej odległości od słuchacza, pod lekkim kątem w stosunku do słuchającego. Minimalna odległość od telewizora winna wynieść 30 cm, a od bocznej ściany minimum 0,5 m. Nie zaleca się stawiania ich w rogu pokoju ani pod samą ścianą.

13.3 c Głośniki efektowe
Usytuowanie – po obu bokach oglądających lub trochę za ich plecami, pod pewnym kątem, na wysokości co najmniej 0,5 m nad głową. Wymusza to ustawienie głośników kompaktowych na specjalnych podstawkach, półkach lub zawieszenie na ścianie. Im większy pokój, tym głośniki mogą być umieszczone wyżej.

13. 3 d Subwoofer
Najmniej kłopotliwy, gdyż można go ustawić centralnie, blisko ściany lub w rogu, nie przeszkadza mu także stojący przed nim obiekt, np. stolik. Miejsce ustawienia będzie jednak mieć wpływ na jakość basu, ponieważ im więcej płaszczyzn go otacza, tym natężenie dźwięku jest większe, a precyzja dźwięku mniejsza. Należy się tu zatem kierować indywidualnymi preferencjami i po prostu wypróbować różne warianty. A są to:
– ustawienie na środku pokoju: bas jest słabszy, ale najbardziej precyzyjny
– ustawienie blisko ściany: bas jest mocniejszy, ale kosztem precyzji, która jest wciąż w miarę dobra
– ustawienie w rogu: bas jest najpotężniejszy, ale mało precyzyjny

Najlepiej jest ustawić subwoofer poza okręgiem kolumn. Ważnym elementem jest dobra izolacja od podłogi, którą mocne basy mogą wprawić w drżenie. Służą do tego specjalne kolce, można też wykorzystać jakąś podkładkę.

dcsfs30_main

Pioneer

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.