TAJEMNICE WATYKANU

Nasza ocena:6Nośnik:DVD
Tytuł polski:Tajemnice Watykanu
Tytuł oryginalny:Tajemnice Watykanu
Gatunek:dokument
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2006
Czas trwania:367 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Paweł Pitera, Krzysztof Talczewski
Dystrybucja:TVP
Medal:złoty
Opis
Watykan za zamkniętymi drzwiami – tak najlapidarniej można określić serial TVP, którego realizatorzy odwiedzili z kamerą miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwykłych śmiertelników.
Galeria

Serial składa się z 14 półgodzinnych odcinków, których tytuły najlepiej oddają ich treść: „Grób na wzgórzu”, „Papiescy elektorzy”, „Państewko w cieniu Bazyliki”, „Dywizje Jego Świątobliwości”, „Bazylika nad grobem”, „Papieskie gospodarstwo”, „Biały samochód”, „Papieskie antyki”, „Ogród na wzgórzu”, „Mieszkańcy Watykanu”, „Szpital sztuki”, „Media świętego Piotra”, „Przemijanie i trwanie” oraz „Kaplica początku i końca”. Historia, przedstawiona m.in. poprzez zdjęcia i archiwalne materiały filmowe, przeplata się w narracji ze współczesnością.

Opowieść o Watykanie rozpoczyna się od historii grobu św. Piotra, który został pochowany w skromnej ziemiance na cmentarzu na Wzgórzu Watykańskim. Film pokazuje, także za pomocą symulacji komputerowej, jak stopniowo obudowywano go i jak w końcu przekształcił się w potężną Bazylikę św. Piotra. Telewizyjni operatorzy docierają do samego grobu apostoła, umieszczonego w podziemnych katakumbach Bazyliki, co jest najbardziej poruszającym momentem tego odcinka, a nawet samego serialu.

Kolejne tematy omówione w filmie dzielą się na bardziej oficjalne, jak zarys historii państwa papieskiego, wybór papieża, struktura polityczna Watykanu, dyplomacja, ceremoniał, oraz mniej oficjalne, do których należy zarządzanie papieskim gospodarstwem, utrzymywanie papieskich ogrodów, społeczność sanpietrinich, czyli robotników, którzy od pokoleń pracują w Watykanie, gwardziści, funkcjonowanie drukarni, rozgłośni Radio Watykan oraz telewizji, limuzyny. Kilka odcinków poświęconych jest bogatym zbiorom sztuki i ich konserwacji – w ostatnim, „Kaplica początku i końca”, można np. zobaczyć, jak wyglądała restauracja słynnych fresków Kaplicy Sykstyńskiej. Widok pięknych, jaskrawych barw wyłaniających się spod warstwy brudu, wywiera spore wrażenie.

Wraz z realizatorami widz ma okazję zajrzeć do papieskiego garażu, gdzie zgromadzono bogatą kolekcję papieskich papamobile oraz przespacerować się po przepięknych ogrodach Watykanu i letniej rezydencji Castel Gandolfo. Ba! Nawet spotkać na ich ścieżkach samego Benedykta XVI! O tym, jak wygląda codzienne życie na terytorium państewka papieskiego, opowiadają jego mieszkańcy – polska żona jednego z gwardzistów, sami gwardziści, młodzi ministranci, a o swojej pracy mówią sanpietrini. „Tajemnice Watykanu” zawierają przede wszystkim jednak liczne wypowiedzi wysokich urzędników papieskich, historyków sztuki, znawców Watykanu oraz ludzi zatrudnionych tam na różnych stanowiskach.

Serial TVP stanowi przebogatą kopalnię wiadomości o Watykanie, zilustrowaną imponującym materiałem filmowym. A podniosłe momenty papieskich ceremonii przeplatają się ze zdjęciami mniej formalnymi, jak przygotowywanie Benedykta XVI do wywiadu lub zakładanie komży przez księży szykujących się do mszy w Bazylice. Dużym atutem filmu jest także świetna muzyka autorstwa Rafała Rozmusa, towarzysząca zdjęciom praktycznie przez cały czas.

Edycja DVD składa się z czterech płyt.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz (panoramiczny) składa się z materiałów współczesnych i archiwalnych, stąd jego jako jakość bywa różna. Zdjęcia współczesne są raczej przeciętne. Ostrość niebrzytewna, kolorom czasem brak ładnej naturalności i twarze osób wypowiadających rażą nadmierną ogorzałością. Czerwienie mają tendencję do rozmywania się. Szczegóły też widać przeciętnie, zwłaszcza dalsze plany, a na ciemnych fragmentach nieco się gubią. Zdjęcia są czyste, ale pojawia się falowanie krawędzi i szemranie tła, choć niedokuczliwe.

Dźwięk – muzyka plus narracja – bez zarzutu, ale w muzyce bez stereofoniczności.

BONUSY

Jest tylko jeden dodatek – „Tajemnice Watykanu – kulisy” (11.49 min). Pokazano w nim kręcenie zdjęć, a liczne wypowiedzi realizatorów – reżyserów, producentów, operatora, dźwiękowców itd. – pozwalają uzmysłowić sobie wyjątkowość tego przedsięwzięcia. Bardzo ciekawy. Szerzej piszemy o tym w „Watykanie za zamkniętymi drzwiami”.

 ren

 

CIEKAWOSTKI – WATYKAN ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI

Zobacz również
Kupujący ten produkt kupili także:


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:6
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska, angielska, niemiecka, włoska
Napisy::HIS, POR, FRA, JAP, BRA
Bonusy::materiał zakulisowy
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.