DZIEWCZYNY Z TAMTYCH LAT

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Dziewczyny z tamtych lat
Tytuł oryginalny:Dziewczyny z tamtych lat
Gatunek:dokument
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2006
Czas trwania:113 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Alina Czerniakowska
Dystrybucja:TVP
Opis
„Dziewczyny z tamtych lat” to pierwszy z trzech filmów dokumentalnych zawartych na płycie o tym samym tytule. Pierwszy i najlepszy.
Galeria

Jest to opatrzony materiałami archiwalnymi zapis spotkania reżyserki z dziś już sędziwymi paniami, ale podczas wojny młodymi dziewczynami, walczącymi w AK, które w czasie okresu stalinowskiego słono zapłaciły za swoje wojenne zaangażowanie w walkę.

Ich zdjęcia z tego czasu pokazują piękne, uśmiechnięte twarze… tym bardziej skóra cierpnie podczas ich wstrząsających opowieści. Usłyszymy o staniu na zimnie, wielogodzinnym trzymaniu w karcerach, łamaniu na głowie taboretów, zgniataniu palców i zmuszaniu do stania nago na oczach całego więzienia.

Jedna z kobiet mówi o straszliwym upokorzeniu, jakie przeżyła jako nastolatka, gdy została poddana rewizji intymnej przeprowadzonej na oczach kilku ubeków przez funkcjonariuszkę, której nie przeszkodziło to, że dziewczyna z nerwów dostała menstruacji. Nie wiadomo, co było większym upokorzeniem dla nich, czy te rzeczy, które działy się w ramach  stalinowskich dyrektyw, czy fakt, że ówcześni kaci odpowiedzialni za śmierć ich braci (wiele dziewcząt siedziało tylko za to, że miało krewnych w wojskach alianckich) i ich wieloletnie uwięzienie i tortury nie dość, że nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności, to jeszcze dostawali pokaźne pensje i emerytury.

Kolejne dwa filmy są już mniej emocjonalne i słabsze. „1 sierpnia” to opowieść o etapach powstania, o okolicznościach jego wybuchu, relacjach aliantów z sowietami, nastrojach wśród ludności cywilnej i odwadze walczących. Zobaczymy, jak wyglądała uwieczniona w piosence powstańczej sanitariuszka Małgorzatka, i usłyszymy refleksje Ericha von dem Bacha, dowódcy SS odpowiedzialnego za walki w Warszawie, będącego pod wrażeniem postawy i odwagi dziewcząt-powstańców. Zdjęcia archiwalne przeplatają się z ujęciami z pierwszego sierpnia z Cmentarza Powązkowskiego z kwater powstańczych. Narratorem jest Adam Ferency.

Ostatni film to „Minęła rocznica” o uroczystych obchodach 60-lecia powstania warszawskiego i otwarciu poświęconego mu muzeum. Ewidentnie najsłabszy punkt płyty. Film jest strasznie bombastyczny (patriotyczne wypowiedzi młodych harcerzy polonijnych) i umoralniający, a przekonania (również te polityczne) autorki są podane w sposób bardzo natrętny. W dodatku brakuje w tym dokumencie o powstaniu… powstańców. Nie oddaje się im głosu, pozostają jedynie ikonami zredukowanymi do twarzy bezimiennych starych ludzi.  Szkoda!

ASPEKTY TECHNICZNE

Filmy – jak to zazwyczaj w wypadku dokumentów bywa – nie są najlepszej jakości. Wykorzystany materiał archiwalny jest pełen śmieci i brudów analogowych. Współczesne ujęcia też jednak są mocno zaziarnione, z szemrzącym tłem, kiepskim kontrastem i marną ostrością.

Dźwięk w Dolby Digital Mono adekwatny do skromności ścieżki dźwiękowej. Z reguły dobrze i wyraźnie słyszalne są głosy narratorów (w tym Magdaleny Cieleckiej) i bohaterów. Lekkie szumy i zakłócenia występują w nagraniach plenerowych.

BONUSY

Nic.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:2
Dźwięk:2
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital Mono
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::3 filmy
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.